06.12.2024.
10:17
Južna Koreja i dalje ključa; Traži se suspenzija predsednika zbog ratnog stanja
Lider vladajuće južnokorejske Partije narodne moći (PPP) Han Dong Hon izjavio da je imao razgovor sa predsednikom te zemlje Jun Suk Jeolom, ali da nije čuo ništa zbog čega bi promenio svoje mišljenje o suspenziji predsednika.
Han je tokom zatvorenog sastanka sa poslanicima u Skupštini rekao da predsednik trenutno neće preduzimati "posebne mere" u vezi sa svojom iznenadnom izjavom o uvođenju ratnog stanja u utorak, prenosi Jonhap.
On je izrazio duboku zabrinutost da bi se takve "radikalne akcije" mogle ponoviti ukoliko Jun nastavi da obavlja funkciju predsednika, što bi moglo da dovede zemlju u "veliku opasnost".
"S obzirom na novootkrivene činjenice, smatram da je neophodno brzo suspendovati predsednika Jun Suk Jeola kako bismo zaštitili Južnu Koreju i njen narod", rekao je Han na hitnom sastanku stranke.
- Načelnik Generalštaba: Podnosim ostavku
- Pokrenuta istraga protiv predsednika Južne Koreje
- Totalni fijasko: Stanje je opasno
Han je istakao da je potvrdjeno da je Jun naložio šefu obaveštajnih snaga, Jeou In Hjungu, da pritvori ključne političke ličnosti, optužujući ih da su radili protiv države, i da je čak mobilisao obaveštajnu službu kako bi ih uhapsio.
Analitičari nagađaju da Han možda indirektno podržava inicijativu opozicije za pokretanje smene predsednika kroz opoziv, koji će biti na glasanju u subotu.
PPP će kasnije danas održati hitan sastanak na kojem će najverovatnije diskutovati o predlogu opoziva.
U međuvremenu, poslanik Čo Kjong Te, koji je šest puta bio izabran u parlament, javno je izrazio podršku za opoziv predsednika, što je prvi slučaj da poslanik vladajuće stranke podržava tu inicijativu.
- Vri: Sazvan hitan stastanak; Ratno stanje, ukidanje, impičment
- Preokret preokreta: On je kriv za ratno stanje!
- Predsednik Južne Koreje ukida vanredno stanje
Za usvajanje predloga opoziva potrebna je dvotrećinska većina, što znači da bi podršku trebalo da pruži najmanje osam poslanika iz PPP-a.
Jon je u utorak uveče proglasio ratno stanje, pozivajući se na "antidržavne" aktivnosti opozicije.
Ratno stanje je ukinuto šest sati kasnije nakon što su ga odbili poslanici, koji su u parlamentu glasali protiv.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar