Svet 15

26.03.2024.

16:15

Raste strah; Brutalni su, uče na svojim greškama i imaju novu metu u srcu Evrope

Njujork tajms objavio veliki tekst o borcima ID-K, odgovornim za teroristički napad u Moskvi. Između ostalog, navodi se da su veoma brutalni i da imaju novu metu.

Izvor: Index, Njujork tajms

Raste strah; Brutalni su, uče na svojim greškama i imaju novu metu u srcu Evrope
Profimedia

Podeli:

Američki list navodi da je sve počelo kada su pre pet godina kurdska i arapska milicija, koju podržava Amerika, proterale borce Islamske države iz sela u istočnoj Siriji, kada je ta teroristička organizacija "metastazirala u tradicionalniju terorističku grupu" – tajnu mrežu ćelija od zapadne Afrike do jugoistočne Azije.

Nijedna od podružnica te grupe nije bila tako nemilosrdna kao Islamska država u Korasanu, koja je aktivna u Avganistanu, Pakistanu i Iranu i usmerena je na napade po Evropi i šire.

U januaru je Islamska država Korasan ili ID-K izvela dvostruki bombaški napad u Iranu u kojem je poginulo na desetine ljudi, dok su stotine ranjene, i to na komemoraciji pokojnom iranskom generalu Kasemu Sulejmaniju, koji je bio meta američkog napada bespilotnim letelicama četiri godine pre toga.

Američki stručnjaci za borbu protiv terorizma juče su odbacili sugestiju Kremlja da Ukrajina stoji iza napada u blizini Moskve.

"Modus operandi bio je klasična ID", rekao je Brus Hofman, stručnjak za terorizam pri američkom Savetu za spoljne odnose.

Napad u Moskvi bio je treći napad na koncertni prostor na severnoj hemisferi u prošloj deceniji, naglasio je Hofman, nakon napada na Bataklan u Parizu 2015. i bombaškog napada samoubica na koncertu Arijane Grande u Mančester areni 2017. godine.

Islamska država Korasan, koju su 2015. osnovali nezadovoljni pripadnici pakistanskih talibana, izbila je na međunarodnu džihadističku scenu nakon što su talibani svrgnuli avganistansku vladu 2021. Tokom povlačenja američke vojske iz zemlje, ID-K je izveo samoubilački bombaški napad na međunarodnom aerodromu u Kabulu u avustu 2021. kada je poginulo 13 američkih vojnika i čak 170 civila.

Od tada se i talibani bore protiv ID-K-a u Avganistanu. Do sada su talibanske sigurnosne službe sprečile grupu da zauzimaju teritorije ili regrutuju veliki broj bivših talibanskih boraca, ističu američki protivteroristički zvaničnici.

Međutim, uzlazna putanja i opseg napada ID-K-a povećali su se poslednjih godina, s prekograničnim napadima na Pakistan i sve većim brojem zavera u Evropi. Većina tih evropskih zavera je osujećena, što je dovelo do procene zapadnih obaveštajnih službi da je grupa možda dosegla granice svojih smrtonosnih sposobnosti.

U julu prošle godine Nemačka i Holandija koordinisale su hapšenja sedam tadžikistanskih, turkmenistanskih i kirgistanskih pojedinaca povezanih s mrežom ID-K za koje se sumnjalo da su planirali napade u Nemačkoj.

Racije su bile povezane s tri druga hapšenja u Austriji i jednim u Nemačkoj 24. decembra. Američki i drugi zapadni protivteroristički stručnjaci kažu da su ove zavere organizovali operativci niskog nivoa koji su relativno brzo otkriveni i sprečeni.

"Do sada se ID-Korasan prvenstveno oslanjao na neiskusne operativce u Evropi kako bi pokušao da sprovede napade", rekla je Kristin S. Abizaid, voditeljka Nacionalnog centra za borbu protiv terorizma, pred odborom Predstavničkog doma SAD.

Ali postoje zabrinjavajući znakovi da ID-K uči na svojim greškama. Napadi u Moskvi i Iranu pokazali su veću sofisticiranost, rekli su zvaničnici, sugerišući viši nivo planiranja i sposobnost upadanja u lokalne ekstremističke mreže.

Za sada se navodi da im je Turska logističko središte za operacije u Evropi.

"ID-K je fiksiran na Rusiju poslednje dve godine, često kritikujući predsednika Vladimira Putina u svojoj propagandi", rekao je Kolin P. Klark, protivteroristički analitičar u "Soufan Gropi", sigurnosnoj konsultantskoj kompaniji sa sedištem u Njujorku. "ID-K optužuje Kremlj da ima muslimanske krvi na svojim rukama, pozivajući se na intervencije Moskve u Avganistanu, Čečeniji i Siriji", objašnjava on.

Dodaje i da znatan deo pripadnika ID-K-a, srednjeazijskog porekla, živi i radi u Rusiji. Neki od tih pojedinaca možda su se radikalizovali i bili u poziciji da obavljaju logističku funkciju, rekao je Klark.

Takođe, smatra se da su okupili borce iz središnje Azije i sa Kavkaza.

Stručnjaci za borbu protiv terorizma izrazili su zabrinutost da bi napadi u Moskvi i Iranu mogli ohrabriti ID-K da pojača svoje napore u napadima u Evropi, posebno u Francuskoj, Belgiji, Velikoj Britaniji i drugim zemljama koje su u poslednjoj deceniji bile često pogođene.

Izveštaj UN-a, koristeći drugačiji naziv za Islamsku državu Korasan, navodi da "neki pojedinci poreklom sa Severnog Kavkaza i Srednje Azije koji putuju iz Avganistana ili Ukrajine prema Evropi predstavljaju priliku za ID-K, koji nastoji da sprovede nasilne napade na Zapadu".

U izveštaju se zaključuje da postoje dokazi o "trenutnim i nedovršenim operativnim spletkama na evropskom tlu koje vodi ID-K".

Jedan veliki događaj ovog leta zabrinjava mnoge zvaničnike za borbu protiv terorizma.

"Zabrinut sam za Olimpijske igre u Parizu. Igre bi bile prvorazredna teroristička meta", rekao je Edmund Fiton-Braun, bivši visoki zvaničnik UN-a za borbu protiv terorizma, koji je sada viši savetnik Projekta za borbu protiv ekstremizma.

Podeli:

15 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: