28.11.2024.
23:17
"Sarmat" u niskom startu: Samo jedna raketa kao 800 Hirošima VIDEO
U Rusiji se radi na stavljanju interkontinentalne balističke rakete "Sarmat" u borbenu gotovost, izjavio je komandant ruske strateške raketne armije general-potpukovnik Sergej Karakajev, prenosi ruska novinska agencija TASS.
Sarmat, koji na Zapadu nazivaju i "Satana", jedno je od šest naprednih strateških oružja koje je Vladimir Putin predstavio pre nešto više od četiri godine, 1. marta 2018.
"Sarmat" može da nosi do 16 nuklearnih bojevih glava, sa dometom od 18.000 km, ili hipersonični avion Avangard, koji bi tako imao praktično neograničen domet. Svaka od raketa može da bude usmerena ka drugom cilju, a bojeve glave imaju snagu do 750 kilotona, bomba bačena na Hirošimu imala je snagu od 15 kilotona, dakle 50 puta slabija od jedne sarmatske bojeve glave. Dakle, jedna raketa "Sarmat" ima potencijal za 800 Hirošima.
- Putinovo šok priznanje: Angela, oprosti, nisam hteo da te uplašim FOTO/VIDEO
- Putin kreće na Kijev? "Danas, tokom dana, sve je moguće"
- Ovo je previše strašno; Izračunato koliko bi Putinova "Sotona 2" ubila ljudi u Londonu, Berlinu, Parizu...
- Rusi su ih bombardovali FOTO/VIDEO
- Brutalna poruka iz Amerike: Ćutite, držite Kursk i čekajte januar
- Jezivo upozorenje Putina: "Orešnik" će vas pretvoriti u prašinu
"Sarmat je opasan i može mnogo da naškodi, ali pod jednim uslovom – ako ne eksplodira pri poletanju! To je njegova praksa. Svi zaboravljaju da je u septembru raketa eksplodirala prilikom pokušaja lansiranja i ostavila za sobom krater veličine četvrtine fudbalskog terena, a da je eksplozija zbrisala sve u svom radijusu od jednog kilometra", ocenuje nuklearni fizičar Tonči Tadić za Net.hr.
Ističe da "Sarmat" prvo mora uspešno da poleti, pa tek onda da se procenjuje o njegovoj uspešnosti.
Ipak, opisao je šta bi moglo da se desi ako bi "Sarmat" bio uspešno lansiran.
"Kada bi Sarmat bio lansiran, pratili bi ga sateliti. Istovremeno, rakete bi se lansirale ka Rusiji, u roku od pet do deset minuta. Tačno je – ciljevi na Zapadu mogu nestati u roku od 10-15 minuta od lansiranja 'Sarmata', ali bi onda i mete u Rusiji nestale u roku od 15-20 minuta", mišenja je ovaj nuklearni fizičar.
Zabrinutost od ruskih nuklearnih udara još je veća nakon današnjeg obraćanja predsednika Rusije Vladimira Putnika, koji je govorio o "Orešniku".
On je na samitu ODKB-a u Astani rekao da je kod hipersonične rakete "Orešnik" sve što je "u epicentru eksplozije deli se na delove, elementarne čestice i pretvara u prašinu", rekao je Putin, istakavši da temperatura elemenata orešnika dostiže četiri hiljade stepeni.
Generalštab i Ministarstvo odbrane trenutno određuju ciljeve za "Orešnik" na teritoriji Ukrajine. Među ciljevima mogu biti komandni centri u Kijevu.
Putin već snizio prag upotrebe nuklearnog oružja, nakon odluke američke administracije, a potom I britanske, da se Ukrajini da zeleno svetlo za upotrebu ATACMS I Storm šedouz raketa dugog dometa za napade na teritoriju Rusije.
Komentari 5
Pogledaj komentare Pošalji komentar