28.11.2024.
12:38
Putin poručio "braći" Grcima: Njet
Predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova je, komentarišući glasine da se Grčka sprema da prebaci u Jermeniju ruske S-300 i Tor-M1, izjavila da se to ne može uraditi bez odobrenja Moskve.
Zaharova je navela da je to poruka ruskog predsednika Vladimira Putina Grčkoj i tamošnjoj vladi Micotakisa.
"Iz Grčke nije bilo zahteva za ponovni izvoz ruskog oružja u Jermeniju", rekla je Marija Zaharova tokom nedeljnog brifinga.
Zaharova je podsetila na potrebu poštovanja bilateralnih međuvladinih sporazuma o vojnotehničkoj saradnji i snabdevanja vojnim proizvodima.
Šta je to u vezi sa S-300?
Grčki portal, koji je preneo reči portparolke ruskog ministarstva spoljnih poslova, navodi da je neophodno takođe objasniti zašto S-300 nikada neće napustiti Grčku.
Prvo i najvažnije, kako navode, jeste činjenica da Rusi nikada neće dati dozvolu za takvo nešto, čak ni da se taj sistem vrati u Rusiju.
Treba napomenuti da je Grčka, inače, prva država NATO koja je nabavila takve protivvazdušne sisteme, a nakon nje to je učinila i Turska.
"Rusija nikada neće dozvoliti prodaju S-300 Jermeniji jer Moskva više ne želi da poremeti odnos sa Azerbejdžanom, posebno jer Jermeniju vodi Nikol Pašinjan, koji misli da može da izbaci Ruse iz regiona", piše grčki portal.
Takođe, Grčka je potpisala tzv. "sertifikat krajnjeg korisnika", koji je “moćan sertifikat o legalizaciji” koji Grčka ni pod kojim okolnostima ne može prekoračiti.
S druge strane, nastavlja se u tekstu na Pronews.gr, posebno pitanje je ko pušta ove glasine. Odgovaraju da su to uglavnom predstavnici Izraelaca u Grčkoj, koji žure da reše pitanje PVO sistema koji će činiti protivvazdušnu "Gvozdenu kupolu" umesto dve milijarde evra, koliko košta sadašnja.
Naravno, Grčka ima pravo da ukloni S-300 i stavi ih u skladište, s tim da se navodi i da je samo jedan od dva sistema koje Grčka poseduje u funkciji, ali sigurno neće dobiti nijedan evro od prodaje u inostranstvu.
Postoji i opcija da se S-300 proda “u delovima” ilegalno, kao projektili na međunarodnom tržištu, ali posledice bi bile teške po Grčku, ističe grčki portal.
"Praviti Rusiju našim protivnikom u svim međunarodnim organizacijama i međunarodnim forumima ne bi bilo nimalo pametno sa stanovišta grčke vlade", zaključuje grčki portal.
Isto važi i za Tor-M1
Iako nije potrebna licenca za ovaj tip sistema koje je dala Istočna Nemačka nakon njenog ujedinjenja sa Zapadnom Nemačkom, ovih sistema u upotrebi je malo i još 50 istog tipa je naknadno dodato iz Rusije.
Ne mogu se prodati ni oni kupljeni iz Rusije.
Potpuno isto važi i za Kipar sa kiparskim protivvazdušnim raketama srednjeg dometa Buk-M1 i Tor-M1 koje takođe postoje na Kipru.
"Nikada neće biti dozvoljeno da se preprodaju u drugoj zemlji, iako Izraelci i Amerikanci znaju sve o njima ne samo iz zajedničkih vežbi koje izvode sa Grčkom i Kiprom već i iz činjenice da je pristup tim sistemima dozvoljen potpuno neovlašćenim licima iz SAD i Izraela.Naravno, to je nešto što je trebalo da Rusi očekuju pošto prodaju NATO državi takav hardver", piše Pronews.gr.
Isto važi i za turski S-400, za koji takođe postoji rizik da informacije o tajnom sistemu budu podeljene sa SAD i drugim zemljama.
To je nešto što Rusi znaju, ali imaju neke sigurnosne mreže za koje misle da ih pokrivaju.
Komentari 26
Pogledaj komentare Pošalji komentar