16.11.2024.
23:09
Nova faza rata na pomolu: Sukobiće se novim moćnim oružjem izdaleka FOTO/VIDEO
Ukrajinci i Rusi su počeli da koriste nove tipove dronova na bojnom polju, piše Volstrit Džurnal.
Tako Oružane snage Ukrajine testiraju bespilotne letelice koje kontroliše veštačka inteligencija (AI) i napadaju metu koju odredi operater duž nezavisno izračunate putanje.
Konkretno, Ukrajina dobija dronove iz Sjedinjenih Država, koje je u završnoj fazi napada kontrolisao ugrađeni mini-kompjuter Skynode koji je razvio Auterion. Navodi se da će Kijev dobiti desetine hiljada mikročipova koji će moći da kontrolišu vojne bespilotne letelice.
Novo oružje trebalo bi da se masovno pojavi na bojnom polju početkom sledeće godine. Ukrajinske kompanije već testiraju integraciju ovakvih kontrolnih sistema u dronove i spremaju se da proizvode robotske dronove u industrijskom obimu.
Veruje se da će nove bespilotne letelice moći da savladaju ruske sisteme elektronskog ratovanja, jer koriste tehnologiju "mašinskog vida", koja je otporna na sisteme za ometanje radio signala.
Međutim, i Rusija je navela i da koristi dronove kojima upravlja kompjuter. Pored toga, na mreži se pojavilo nekoliko video snimaka koji prikazuju ruske bespilotne letelice sa eksplozivom kontrolisanim dugim optičkim kablovima, što izbegava smetnje i obezbeđuje jasnije video zapise.
- Javio se ministar: Raznesen je na najkritičnijem području VIDEO
- Postavljen ultimatum; Uništen pogon dronova; Napali su, nižu se uzbune i eksplozije VIDEO
- Pokrenut masovni napad na Rusiju VIDEO
- Artiljerijski sistem iz Severne Koreje: Šta je to stiglo u Rusiju? FOTO
- NATO gomila ratne brodove: Ulaze u direktan sukob?
Ukrajinska vojska potvrđuje da su ruske trupe počele sve više da koriste dronove sa optičkim vlaknima, koje se ne mogu zaustaviti elektronskim ratovanjem.
Asošiejted pres takođe piše da su Rusi protiv Ukrajine počeli da koriste posebno moćne rakete "Šahed" sa termobaričnom municijom, koje su sposobne da probiju debele zidove i mogu da pogode ciljeve unutar utvrđenih zgrada ili podzemnih objekata.
Municija ove vrste stvara snažan udarni talas koji ozbiljno pogađa ljude čak i na znatnoj udaljenosti od mesta eksplozije. Termobarični projektili bespilotnih letelica su punjeni metalnim kuglicama, što povećava pogođeno područje.
Ukrajinski specijalista za vojnu elektroniku Sergej Beskrestnov rekao je agenciji da je termobaričnu municiju prvi put upotrebila ruska vojska ovog leta. Sada ih, prema rečima stručnjaka, nosi 3 do 5% svih dronova koje su ruske Oružane snage lansirale u Ukrajini.
Istovremeno, uz jurišne bespilotne letelice, Rusi lansiraju lažne dronove kako bi preopteretili ukrajinski odbrambeni sistem i naterali ga da troši skupe PVO projektile.
Ranije je "Njujork tajms" pisao da su Rusi za dva meseca onesposobili pet tenkova "Abrams" pomoću dronova.
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar