Svet 22

16.11.2024.

13:28

Situacija izmiče kontroli; Ušli su u rat, pogledajte šta sada rade FOTO

Neke od najvećih haubica Severne Koreje viđene su kako se prevoze vozom u Rusiji. Ovo bi mogao biti znak da Pjongjang sada ne samo da podržava Rusiju sa hiljadama vojnika, već i šalje artiljeriju.

Izvor: Jutarnji.hr

Situacija izmiče kontroli; Ušli su u rat, pogledajte šta sada rade FOTO
EPA-EFE/YONHAP SOUTH KOREA OUT

Podeli:

U četvrtak je društvenim mrežama počela da kruži fotografija na kojoj se vide dve samohodne haubice M1989 Koksan 170 mm u vagonu koji putuje kroz Krasnojarsk u Sibiru, kaže analitičar Forbsa Dejvid Aks.

Postoje, prema autoru, dve verovatne mogućnosti - jedna je da se severnokorejska artiljerijska jedinica rasporedi na liniju fronta u zapadnoj Rusiji ili Ukrajini, a druga je da ruska jedinica upravlja ovim guseničarskim haubicama za četvoročlanu posadu, koje mogu da ispaljuju granate težine 45 kilograma ili više na udaljenosti od najmanje 40 kilometara.

Ovo poslednje, kako ocenjuje Aks, ima više smisla.

Za sada, Kremlj pridružuje severnokorejske vojnike postojećim ruskim jedinicama. Prvih nekoliko hiljada Severnokorejaca transportovanih na liniju fronta u zapadnoj ruskoj Kurskoj oblasti prošlog meseca pridružilo se ruskoj 810. brigadi pešadije marinaca, koja je pretrpela velike gubitke i ogromne gubitke u svojim masovnim ponovljenim napadima poslednjih dana.

Tope se artiljerijske zalihe

Ti severnokorejski vojnici tek treba da se pojave na liniji kontakta u značajnom broju i ne očekuje se da će se to dogoditi. Već mesecima ruska vojska gubi 1.500 do 2.000 vojnika dnevno, bilo mrtvih ili ranjenih.

To je stopa gubitka koju čak ni Kremlj, sa svojim izdašnim vojnim bonusima i potpunom kontrolom nad ruskim informacionim okruženjem, ne može da izdrži dugoročno. Rusiji su potrebni strani vojnici ako namerava da nastavi svoje ratne napore u Ukrajini do sledeće godine. Kremlju je potrebna i strana oprema.

Kako se rat Rusije protiv Ukrajine približava četvrtoj godini, zalihe starog oružja iz doba hladnog rata, od kojeg Kremlj zavisi da bi opremio svoje bataljone, opasno su se smanjile. Zalihe artiljerijskih sredstava se tope barem jednako brzo kao zalihe tenkova i borbenih vozila. Pažljivo ispitivanje ruskih vojnih skladišta sprovedeno početkom ove godine pokazalo je da je ostalo još 3.000 samohodnih haubica, što je veliki pad u odnosu na 4.500 koliko su Rusi imali na raspolaganju 2021. godine. A mnogi od preostalih 3.000 artiljerijskih sistema su verovatno previše korodirani da bi bili korisni. Neki od 1.500 samohodnih haubica koje su Rusi izvukli iz dugoročnog skladištenja 2022. i 2023. zamenili su otprilike 800 samohodnih haubica koje su njihove snage izgubile u Ukrajini. Drugi su raspoređeni u nove jedinice koje je Kremlj formirao otkako je pokrenuo invaziju u punom obimu krajem februara 2022. Neki od ovih sistema, međutim, bivaju lišeni pojedinačnih delova, posebno njihovih pažljivo brušenih cevi, koje je ruska vojna industrija pokušava da proizvede nove.

Ruski topnici bi sigurno pozdravili dolazak nekoliko serija severnokorejskih M1989. One su otprilike analogne najvećoj ruskoj guseničarskoj haubici 2S7. Rusi su do 2022. godine imali oko 300 sistema 2S7 u upotrebi ili skladištenju – najmanje desetak njih je uništeno ili zarobljeno u borbi, a mnogi od uskladištenih primeraka ne mogu se popraviti nakon što su decenijama stajali na otvorenom.

Ali problem je, sa stanovišta Rusa, municija. M1989 je jedina haubica kalibra 170 mm u širokoj upotrebi i samo severnokorejska industrija proizvodi municiju za nju. Iako je Moskva tokom rata kupovala granate od Pjongjanga, Rusi su održavali i sopstvenu domaću proizvodnju za većinu kalibara.

Međutim, to je nemoguće kada je reč o M1989 i njihovoj jedinstvenoj municiji. Ogromne cevi ovih haubica će ispaljivati granate ili ne, po hiru Pjongjanga.

"Logistika je oduvek bila slaba u ruskoj vojsci i isporučene haubice bi se mogle suočiti sa nedostatkom granata u nekoj fazi", primetio je Artur Rehi, estonski vojnik i analitičar.

Ovo je još jedan dokaz da Rusija sve više zavisi od svojih saveznika, Severne Koreje i Irana, u održavanju rata protiv Ukrajine, zaključuje Aks.

Pročitajte još:

Podeli:

22 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: