Svet 1

15.11.2024.

8:10

Rudari zarobljeni: "Ne šaljemo pomoć kriminalcima" FOTO

U Južnoj Africi i dalje traje drama sa ilegalnim rudarima, koji su zarobljeni u rudniku bez vode i hrane, a vlasti odbijaju da im pomognu jer su ti rudari, kako navode, izvršili krivično delo i nezakonito kopali rudu.

Izvor: Telegraf.rs

Rudari zarobljeni: "Ne šaljemo pomoć kriminalcima" FOTO
Profimedia

Podeli:

Iako su jučerašnje procene bile da je zarobljeno oko 4.000 rudara, sada se priča o nekoliko stotina ljudi. Njima su već danima obustavljene isporuke vode i hrane, a policija hapsi i ljude koji žele da im pomognu. Cilj vlasti je samo jedan "da ih isteraju napolje".

Ilegalni rudari putuju i do četiri kilometara ispod zemlje, gde provedu i po nekoliko meseci, pokušavajući da pronađu još rude u jamama koje su davno zatvorene jer su već eksploatisane. Međutim, vlast je ovog puta rešila na surov način da se obračuna sa ovim nezakonitim rudarenjem, tako što hoće morenjem glađu da izmami rudare na površinu. Onog sekunda kada kroče na svetlost dana, biće uhapšeni.

Juče je na površinu izneto jedno telo u stanju raspadanja, a nije i dalje najjasnije koliko je rudara i dalje u jami rudnika Stilfontejn.

Članovi porodice "zarobljenih" okupili su se juče u blizini ulaska u jamu. Novinarima su rekli da su zabrinuti za svoje najmilije koji su i dalje zarobljeni dole.

"Ovde smo za našu braću i sestre, meni je muć dole, već osam meseci je pod zemljom", rekla je Ntomboksolo Kvanti za AFP.

Oprečne su informacije o tome koliko je rudara bilo u napuštenom rudniku zlata u severozapadnoj provinciji. Portparol policije na severozapadu Sabata Mokgvabone rekao je za AP da su tri rudara koja su izašla na površinu ukazivala da bi do 4.000 rudara moglo biti pod zemljom. U drugim policijskim izveštajima navodi se da je broj rudara u rudniku nekoliko stotna.

"Dimom ćemo ih isterati"

Ministarka u Predsedništvu, Khumbudzo Ntšavheni, rekla je u sredu da neće biti pružena pomoć ilegalnim rudarima.

"Ne šaljemo pomoć kriminalcima. Mi ćemo ih dimom isterati napolje", rekla je ona.

Obraćajući se državnim medijima, Mametlve Sebei, koji je na čelu Sindikata radnika opšte industrije u Južnoj Africi, kritikovao je komentare Ntshavhenijeve, upozoravajući da taj pristup "skoro kriminalizuje čitavih 4000 ljudi – od kojih su mnogi samo siromašni očajni ljudi".

Ilegalna industrija se često odvija u "užasnim uslovima" i pod kontrolom sindikata organizovanog kriminala, rekao je Sebei.

Prema Matheu, portparolu policije, najmanje 1.172 ilegalna rudara su do sada dobrovoljno izašla na površinu usred usred "kampanje pritiska" koju sprovodi vlast.

Mathe je takođe rekao da meštani organizuju pokušaj spasavanja koji vodi zajednica kako bi izvukli preostale rudare, ali da će prvo morati da obeštete policiju.

"Članovi zajednice se javljaju i zahtevaju da sami odu i spasu ove ilegalne rudare. Teramo ih da potpišu formulare za obeštećenje kao način da nas izuzmu. Proveli smo ih kroz opasnosti i posledice toga“, rekla je Mathe.

Policija je ekstremno pojačala napore da suzbije aktivnosti ilegalnih rudara, lokalno poznatih kao "zama zamas". Više od milijardu dolara gubi se zbog ilegalnog rudarenja u Južnoj Africi godišnje, prema podacima Saveta za minerale zemlje.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Hronika

MUP: Veliko hapšenje u Srbiji

U saradnji sa policijskim službenicima Nemačke, na području Srbije MUP lišio slobode devetočlanu organizovanu kriminalnu grupu koja se sumnjiči da je iznajmljivala kombi vozila u Nemačkoj, Italiji i Austriji i potom ih prodava u Srbiji.

12:26

20.12.2024.

1 d

Podeli: