14.11.2024.
21:09
Blokada: Švedska u strahu od Putina
Vlada Kraljevine Švedske je u novembru ove godine blokirala izgradnju 13 plutajućih vetroelektrana u Baltičkom moru zbog straha da će ometati njene odbrambene radare, piše DefensNevs.
Naime, vetroparkovi mogu da ometaju radarske signale i smanje kvalitet slike neba. Oni čak mogu uzrokovati da neki delovi neba postanu potpuno nevidljivi.
Švedski ministar odbrane Pol Jonson rekao je da bi prisustvo vetroelektrana moglo da smanji vreme odgovora na raketni napad sa 120 sekundi na 60. Na društvenoj mreži Ks je objavio i šeme koje ilustruju kako vetroelektrane bacaju "senke" koje smanjuju vidljivost nebo.
Ova odluka je još jedan primer uticaja ruske invazije na Ukrajinu i brige za nacionalnu bezbednost na političke odluke koje su pre tog napada bile u domenu civila.
Stručnjaci su rekli za Defens njuz da je poznato da vetroelektrane ometaju radare, a neki su rekli da su zabrinuti što se gradi sve više vetroparkova. Ako se ne preduzmu odgovarajuće mere, situacija bi mogla postati još gora. Nadzor neba, vremenska prognoza, domovinska bezbednost i misije odbrane trpe ako radari budu poremećeni, rekao je portparol Ministarstva odbrane Sjedinjenih Država za Defens njuz. Istovremeno je dodao da velika većina vetroelektrana ne ometa radare.
Defens njuz navodi da vetroturbine, a posebno velike grupe njih, mogu da ometaju radarske sisteme na više načina. Mogu se pojaviti na ekranima performansi jer odbijaju elektromagnetne talase na kojima se zasnivaju radari. Oni takođe otežavaju posao radarima jer im se propeleri okreću (370 km/h), a oni se okreću oko svoje ose. Stručnjaci su rekli za Defens njuz da su premazi koji apsorbuju talase skupi i da gašenje turbina za njihovo nanošenje može biti skupo za njihove vlasnike.
Benjamin Karlson, šef Programa za ublažavanje smetnji radara vetrogeneratora u istraživačkoj laboratoriji Sandia, jednoj od tri laboratorije u Nacionalnoj administraciji za nuklearnu bezbednost SAD, saveznoj agenciji koja radi u okviru Ministarstva energetike SAD, rekao je da mu nije poznat nijedan predlog jer je izgradnja vetroparka jednostavno odbijena. S druge strane, dodao je da se položaji i površine vetroelektrana često menjaju kako bi se izbegli potencijalni problemi.
Švedski ministar odbrane Pol Jonson je takođe rekao da vetroparkovi mogu da smanje količinu obaveštajnih podataka koji se mogu prikupiti u određeno vreme i u određenim situacijama i da mogu da ometaju senzore za otkrivanje podmornica. On je dodao da ne može da odobri izgradnju tih 13 vetroparkova jer bi oni imali "neprihvatljive posledice po bezbednost Švedske".
Istovremeno, vetroparkovi omogućavaju prelazak sa "prljave" na "čistu" energiju. Evropa je kupovala velike količine energije, odnosno nafte i gasa, od Rusije. To se promenilo nakon što je Vladimir Putin naredio invaziju na Ukrajinu krajem februara 2022. Rusija je koristila zavisnost Evrope od svoje energije u pregovorima i kao oružje u hibridnim sukobima. Posle ruskog napada na Ukrajinu, Evropa je ubrzala tzv zelena tranzicija u cilju odvikavanja od ruske energije.
Švedska agencija za energetiku saopštila je da Švedska ima stabilan protok struje, ali da će cena te struje porasti zbog invazije Rusije na Ukrajinu.
Uprkos blokiranju izgradnje 13 vetroelektrana na Baltiku, Defens njuz prenosi da je Vlada Kraljevine Švedske odobrila izgradnju vetroparka "Posejdon" nedaleko od njene zapadne obale – one koja je okrenuta prema Severnoatlantskom savezu. Posejdon će sadržati možda čak 81 turbinu na vetar i proizvoditi 5,5 teravat sati energije godišnje.
Švedska vlada se obavezala da će udvostručiti godišnju proizvodnju električne energije u narednih 20 godina. Očekuje se da će deo ove struje proizvoditi i nuklearne elektrane. Kritičari vlasti kažu da će potražnja vrlo brzo rasti i da elektrane neće biti u funkciji na vreme da podmire potrebe za električnom energijom.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar