Svet 4

10.11.2024.

18:27

Ukrajinci su pod velikim pritiskom: Povlače se?

Situacija u Kurskoj oblasti eskalira, dok ruske snage, ojačane prisustvom severnokorejskih trupa, pokreću sveobuhvatne napade na ukrajinske odbrambene linije.

Izvor: Klix.ba

Ukrajinci su pod velikim pritiskom: Povlače se?
Profimedia

Podeli:

Prema izveštaju The Washington Posta, ruska vojska formirala je grupaciju od oko 50.000 vojnika, uključujući deset hiljada pripadnika severnokorejske armije, i očigledno se sprema za značajnu ofanzivu koja bi mogla potisnuti ukrajinske snage iz regije.

Ovakva koncentracija vojnih trupa stvara ozbiljan pritisak na ukrajinske branioce, pa se sve više postavlja pitanje hoće li Ukrajinci biti u stanju da zadrže svoje pozicije u Kursku ili će se suočiti s potrebom za povlačenjem.

Pripreme za ofanzivu i dolazak severnokorejskih trupa

Dolazak severnokorejskih vojnika u Kursku oblast u ovoj fazi sukoba predstavlja značajnu taktičku prednost za Rusiju. Korejska narodna armija poslala je kontingent mladih vojnika, većinom pešadiju i artiljeriju, koji su u poslednjim fazama obuke i prilagođavanja s ruskim trupama na zapadu Kurske oblasti.

Ova integracija omogućava Rusiji dodatnu fleksibilnost u borbenim planovima, s obzirom na to da korejski vojnici deluju u posebnim jedinicama, a ne u okviru mešanih jedinica s ruskim trupama, čime se održava homogenost i efikasnost napadačkih formacija.

Ovaj dodatni kontingent, prema izvorima The Washington Posta, ne samo da pruža Rusiji stratešku prednost u ljudstvu, već su severnokorejski vojnici prema ocenama analitičara i u boljoj fizičkoj formi, što im omogućava veći kapacitet za izdržavanje napornih frontalnih napada. Severnokorejski vojnici tako postaju ključni deo ruske strategije za potiskivanje ukrajinskih snaga s njihovih trenutnih pozicija, što dodatno komplikuje mogućnosti ukrajinske odbrane.

Ukrajinske dileme: Povlačenje ili nastavak borbi?

S obzirom na ovako promenjene okolnosti na terenu, ukrajinski komandant Aleksander Sirski otvoreno je izneo zabrinutost u pogledu brojnosti neprijatelja, ističući da je situacija izuzetno teška i da ukrajinske snage nemaju dovoljan broj vojnika za efikasno suprotstavljanje ovoj novoj ruskoj i severnokorejskoj kombinovanoj ofanzivi. Sirski je, prema izvorima, uputio apel američkim partnerima za hitne vojne pojačanja, ali je naglasio da brojnost ruskih snaga predstavlja ozbiljnu prepreku ukrajinskim odbrambenim planovima u ovoj regiji.

Brojčana nadmoć neprijatelja u Kursku, koju Sirski priznaje kao glavnu prepreku, izaziva ozbiljnu unutrašnju raspravu među ukrajinskim političkim i vojnim liderima o mogućnosti povlačenja.

Već je došlo do određenih kritika i napetosti među ukrajinskim liderima, jer povlačenje iz Kurska, iako možda pragmatično s vojnog aspekta, ima i ozbiljne političke posledice koje bi mogle potkopati moral ukrajinskih trupa i stanovništva. Kursk ima veliku simboličku vrednost za Ukrajinu, a povlačenje bi moglo biti percipirano kao slabost, dok bi se dalje pojačale ruske pozicije i pokrenuo talas kritika protiv vojnog vrha.

Metode ruskog napada i novi frontovi

Prema izveštajima s terena, ruske snage su intenzivirale svoje napade na Kursk s fokusom na ključne lokacije poput Pogrjebka, Zelenog Šljaha, Darjina i Sudže. Rusi koriste mešovitu taktiku koja uključuje artiljerijske napade, podršku oklopnih jedinica i korišćenje dronova za izbegavanje protivnapada. Posebno značajna komponenta ove taktike uključuje premeštanje oklopnih vozila koja isporučuju trupe do cilja, pokrivaju ih vatrom, a zatim se povlače kako bi se zaštitile od potencijalnih ukrajinskih bespilotnih napada. Uprkos ukrajinskim tvrdnjama da su odbili većinu ovih napada, izveštaji ruskih izvora tvrde da je došlo do osvajanja manjih naselja i zauzimanja strateških tačaka kao što su Orlovka, Nova i Stara Soročina.

Takođe, ruska strana koristi kombinovane raketne udare "Iskander-M" i "Tornado-S" na ukrajinske pozicije u Nikoljskom, Loknji i Sverdljikovu, što dalje doprinosi pritisku na ukrajinske trupe u Kurskoj oblasti. Na ovim tačkama ruska vojska ostvaruje napredak, dodatno koristeći artiljerijsku i vazdušnu podršku za održavanje stečenih pozicija.

Komunikacija sa američkim saveznicima

U telefonskom razgovoru s komandantom američkih snaga u Evropi Sirski je izneo težinu situacije na terenu, posebno se osvrnuvši na Donbas gde ruske snage takođe vrše konstantan pritisak.

Uprkos obećanjima o podršci i isporukama oružja, ukrajinske snage se suočavaju s problemima zbog kojih je teško odgovoriti na sve ruske napade na širokom frontu, uključujući Kursk, Donjeck i Harkov. Sirski je upozorio da nedostatak resursa i ljudstva dodatno ugrožava pozicije ukrajinskih snaga, što potencijalno može dovesti do povlačenja iz određenih regija kako bi se osnažile ključne pozicije na drugim delovima fronta.

Kritike koje je Sirski dobio od strane poslanice ukrajinske Verhovne Rade Marjane Bezuglaje, koja zagovara njegovo lično prisustvo na terenu u Kursku, ukazuju na ozbiljne unutrašnje nesuglasice i nezadovoljstvo stanjem na frontu.

Takve unutrašnje političke tenzije dodatno otežavaju donošenje odluka i podrivaju jedinstvo ukrajinskog vojnog vrha, što može imati negativne posledice po dugoročne perspektive ukrajinskih vojnih operacija u ovom delu sukoba.

Šta donosi budućnost?

Ofanziva u Kurskoj oblasti pokazuje jasnu odlučnost ruske strane da poveća pritisak na ukrajinske linije odbrane i potencijalno ostvari stratešku pobjedu koja bi mogla preokrenuti tok rata na frontovima u korist Moskve.

Dolazak severnokorejskih vojnika unosi novi aspekt u sukob i može dugoročno destabilizovati situaciju u ovoj oblasti. S obzirom na pesimistički ton Sirskog i priznanje o brojnosti neprijatelja, te najave povlačenja ukrajinskih trupa, budućnost ukrajinskih pozicija u Kursku postaje neizvesna.

Pred ukrajinskim vojnim vrhom stoji teška odluka: nastaviti iscrpljujuće borbe u Kursku i pokušati zadržati teritoriju, ili se povući i fokusirati resurse na odbranu kritičnijih pozicija, što bi možda omogućilo bolje strateško pozicioniranje, ali i otvorilo vrata daljnjem ruskom napredovanju u ovoj ključnoj oblasti.

Podeli:

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Upravo je započeo rat sa najopasnijom zemljom"

Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.

19:50

20.11.2024.

1 d

Podeli: