05.11.2024.
9:51
Oglasio se "američki Nostradamus": Ovo je pobednik izbora!
Profesor i istoričar Alan Lihtman, koga još nazivaju i “američkim Nostradamusom” zbog tačnosti predviđanja ishoda predsedničkih izbora u SAD, i ovog puta je izneo svoje predviđanje.
Lihtman je, podseća Klix.ba, do sada tačno predviđao ishod američkih predsedničkih izbora od 1984. godine, s tim da je pogrešio samo jednom – kada je republikanac Džordž V. Buš izuzetno tesno pobedio demokratu Ala Gora 2000. godine.
Kako sada ističe Lihtman, pobednik ovih predsedničkih izbora u Americi je demokratkinja Kamala Haris.
"Kamala Haris će biti naredna predsednica Sjedinjenih Američkih Država – barem je to moje predviđanje ishoda ovog nadmetanja", kaže ovaj 77-godišnjak za Njujork tajms.
- Počelo je; Stigli i prvi rezultati – izdaja
- Sve napetije: FBI na gotovs, čekaju prvi znak
- Preti potpuni haos? Tajna služba na nogama, podignuta bezbednosna ograda oko Bele kuće; Zatvaraju se putevi
Lihtman u svojim predviđanjima ne uzima u obzir ankete javnog mnjenja – a oslanja se isključivo na 13 pitanja koja se odnose na stranku koja trenutno drži Belu kuću, na koja odgovara sa "da" ili "ne".
Kandidat koji brani mandat jedan je od faktora koji prema Lihtmanu daje prednost.
Ipak, Lihtman tvrdi da Haris već ima prednost u osam od 13 kriterijuma koje on prati.
Između ostalog, demokratima ide u prilog odsustvo značajnog kandidata treće strane nakon povlačenja Roberta F. Kenedija mlađeg, pozitivni ekonomski pokazatelji u kratkom i dugom roku, neki zakonodavni uspesi demokratske administracije, kao i odsustvo velikih društvenih nemira ili skandala povezanih s Belom kućom.
Harisovoj je također koristilo što nije morala da prolazi kroz unutarstranačku borbu za nominaciju, jer se Demokratska stranka brzo ujedinila iza nje nakon Bajdenovog povlačenja iz izbora.
Prema Lihtmanu, najveća neizvesnost leži u dva kriterijuma koja se odnose na spoljnopolitičke i vojne uspehe ili neuspehe sadašnje administracije.
"Mogu li se stvari još promeniti? Naravno. Ne mogu predvideti šta će se dogoditi u svetu, a imamo dva promenjiva ratna sukoba", rekao je Lihtman za agenciju Rojters.
Prema njegovoj proceni, i ako oba kriterijuma budu nepovoljna za Haris, Tramp bi imao prednost u samo pet kriterijuma, a da bi kandidat opozicije porazio vladajuću stranku prema Lihtmanovoj metodi, potrebna je prednost u najmanje šest kriterija.
Navodi se dalje da Lihtman ima veoma nisku stopu grešaka u svojim predviđanjima. Između ostalog, predvideo je Trampovu pobedu nad Hilari Klinton 2016. godine, uprkos tome što većina anketa to nije pokazivala. Takođe je tačno predvideo da će Tramp biti opozvan tokom svog mandata.
Lihtmanovih 13 kriterijuma su:
1. Pobeda na "midterm" izborima (izborima za Kongres koji se održavaju na pola predsjedničkog mandata)
2. Bez protivkandidata iz vlastite stranke
3. Kandidat je aktualni predsednik koji traži drugi mandat
4. Nema relevantnog kandidata treće stranke
5. Dobro kratkoročno stanje ekonomije
6. Dobro dugoročno stanje ekonomije (barem jednako dobro kao u poslednja dva mandata)
7. Velike promene u politici
8. Nije bilo većeg skandala
9. Nije bilo inostranog ili vojnog neuspeha
10. Bilo je velikog stranog ili vojnog uspeha
11. Nije bilo društvenih nemira
12. Predsednik je harizmatičan
13. Protivkandidat predsedniku je neharizmatičan
Komentari 25
Pogledaj komentare Pošalji komentar