Svet 5

01.11.2024.

19:37

Ukrajinska odbrana je probušena; Pala velika odluka Pentagona

Američki ministar obrane Lojd Ostin, koji je posetio Kijev 21. oktobra, rekao je da nakon 970 dana rata ruski predsednik Vladimir Putin "nije ispunio niti jedan strateški cilj".

Izvor: Jutarnji list

Ukrajinska odbrana je probušena; Pala velika odluka Pentagona
Shutterstock/castigatio

Podeli:

On je takođe ponudio uveravanja da "Moskva nikad neće prevladati u Ukrajini".

Privatno, međutim, njegove kolege u Pentagonu, zapadni zvaničnici i mnogi ukrajinski zapovednici, sve su više zabrinuti zbog smera u kom rat ide i sposobnosti Ukrajine da zadrži rusko napredovanje u idućih šest mjeseci.

Ukrajinske snage za sada su uspele da zadrže Pokrovsk, ključno logističko i saobraćajno središte ukrajinskih snaga u istočnom region Donbas - koji čine Donjeck i Lugansk - što je svakako nezgodno za Putina, ali na drugim linijama fronta ruske snage probijaju put kroz ukrajinsku odbranu.

U Kupjansku na severu zemlje, njihove jedinice su presekle ukrajinske formacije na dva dela kod reke Oskil. U Časiv Jaru na istoku prešli su glavni kanal Siverski Donec, nakon šest meseci pokušavanja. Dalje prema jugu, ruske su snage zauzele uzvišenje u i oko Vuhledara i kreću se prema Kurahovu iz dva smera. U ruskom region Kursk, Ukrajinci su izgubili oko pola teritorija koji su zauzeli u iznenadnoj ofenzivi u avgustu, navodi Jutarnji list.

Međutim, pravi problem nije toliko gubitak teritorija, koji je ograničen i koji je Rusiju koštao ogromnih ljudskih gubitaka - 600.000 mrtvih i ranjenih od početka rata prema američkim procenama, te 57.000 mrtvih samo ove godine do oktobra- pravi problem je, kako ističe u svojoj analizi "Ekonomist" stalna erozija u veličini i kvalitetu ukrajinskih snaga.

Ukrajinske jedinice imaju premalo snage, prenapregnute su i rastegnute te iscrpljene teškim gubicima.

Uprkos novom zakonu o mobilizaciji koji je stupio na snagu u maju, vojska se - osim nekolicine brigada - borila s regrutovanjem dovoljnog broja vojnika, a mladi ljudi oklevaju da se prijave za dužnost koja je u najboljem slučaju nejasne dužine trajanja, a u najgorem slučaju misija u jednom smeru bez povratka.

Zapadni partneri privatno nagovaraju ukrajinske zvaničnike, navodno, da snize granicu za mobilizaciju sa 25 godina kako bi povećali potencijalnu bazu regruta. Ali, politička osetljivost tog pitanja i strahovi zbog već alarmantne demografske krize stoje na putu bilo kakvih promena.

Razlozi pada ukrajinske moći

U svom nedavnom osvrtu Džek Vatling iz londonskog bezbednosnog i odbrambenog tink tenka Royal United Services Institut (RUSI), identifikovano je nekoliko razloga za opadanje vojne snage i gubitaka Ukrajine.

Jedan je manjak resursa PVO obrane, što ruskim izviđačkim bespilotnim letelicama omogućuje uspostavljanje onoga što on naziva "kontinuiranim i zgusnutim nadzorom".

Zahvaljujući tome Rusi mogu da usmeravaju udare balističkim projektilima i bespilotnim letelicama na ukrajinsku artiljeriju u pozadini i da izbacuju navođene bombe na isturene ukrajinske snage, omogućujući Rusiji da sporo, ali postojano napreduje s malim jedinicama, često koristeći motocikle jer je tenkove prelako uočiti.

Ukrajinske ograničene zalihe granata - Rusija trenutno ima prednost dva naspram jedan u granatiranju, prema Ivanu Havriljuku, zameniku ukrajinskog ministra obrane, kao i zalihe tenkova i oklopnih vozila, takođe su značajan deo problema.

Što je manje vatrene moći i oklopa na raspolaganju, veće je oslanjanje na pešadiju, a time su veći i gubici.

Ipak, ni Rusija nije bez svojih ozbiljnih problema. Iduće godine Kremlj će potrošiti trećinu državnog proračuna na odbranu, gušeći pritom civilnu ekonomiju.

Inflacija je možda čak i dvostruko veća od službene godišnje stope, a postoje rani znakovi umora od rata među onima koji su usko vezani uz sukob, poput majki boraca i drugih članova njihovih obitelji.

Na bojnom polju, Rusija se još uvek oslanja na grubu, krvavu taktiku koja rezultira velikim gubicima. Odluka o angažovanju hiljada severnokorejskih vojnika, za koje se pretpostavlja da će biti raspoređeni u Kursku, ukazuje na to da su i ruske jedinice opterećene.

Ruski glavni štab i ministarstvo odbrane izvršili su jak pritisak na Kremlj da mobilizuje više ljudi, tvrdi evropski obaveštajni zvaničnik. "Rusija sada nema dovoljno snaga za masovno okupljanje snaga", rekao je visoki zvaničnik NATO-a, a prenosi "Ekonomist". "Ako su i postigli napredak, nisu ga mogli iskoristiti", dodao je.

Trenutačno je kratkoročno mali rizik da ruske snage krenu zapadno prema Dnjepru ili Odesi.

Ali, kriza u ruskoj ratnoj ekonomiji verovatno će se odvijati kroz duže razdoblje. Ruska odbrambena industrija delimično zavisi od obnove zaliha iz sovjetske ere, koje su sve manje u ključnim područjima kao što su oklopna vozila, ali bez obzira na to, ona još uvek daleko nadmašuje zapadne proizvodne linije.

Evropska unija tvrdi da proizvodi više od million granata godišnje, ali Rusija ih proizvodi tri puta više, a dodatno je pojačana snabdevanjem  iz Severne Koreje i Irana. "Jednostavno ne znam možemo li dovoljno proizvesti, poslati dovoljno", kaže izvor upoznat s protokom američke pomoći, iako je nedavno obećanje o izdvajanju 800 miliona dolara za jačanje ukrajinske vlastite proizvodnje dronova itekako dobrodošlo. "Nemamo više šta da im damo bez ozbiljnog rizika na drugim mestima", rekao je taj zvaničnik.

Podeli:

5 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: