Svet 1

31.10.2024.

13:58

"Pao" ruski general

Uhapšen još jedan ruski general uhapšen zbog sumnje na korupciju, nakon što ga je prijavio bivši pretpostavljeni, piše Njuzvik.

Izvor: Njuzvik

"Pao" ruski general
Profimedia

Podeli:

Hapšenje general-majora Aleksandra Ogloblina, bivšeg načelnika ruskog odeljenja za vojne komunikacije, poslednje je hapšenje jedne visoke ruske vojne ličnosti, usred spekulacija o udaru Vladimira Putina na vrh vojske.

Ogloblin se nalazi u istražnom zatvoru zbog navodnog primanja mita u vrednosti od 10 miliona rubalja (103.000 dolara) od telekomunikacione kompanije u zamenu da za obezbeđivanje ugovora sa ministarstvom odbrane, saopštio je Istražni komitet Rusije, a prenosi poslovni list Komersant.

Ogloblin je već bio osuđen na četiri i po godine za proneveru u februaru 2022. po odvojenim optužbama, ali je prevremeno pušten nakon što je svedočio protiv svog bivšeg pretpostavljenog Vadima Šamarina, koji je bio zamenik načelnika ruskog Generalštaba.

Međutim, drugo hapšenje Ogloblina usledilo je nakon svedočenja koje je protiv njega dao upravo Šamarin, navodi Komersant.

Šamarin je optužen za dobijanje mita za nabavku od proizvođača Permske telefonske fabrike Telta. On je podelio mito sa Ogloblinom, što je obelodanio kao deo sporazuma o priznanju krivice sa istražiteljima, navodi Komersant.

Takođe se navodi da, iako bivši ministar odbrane Sergej Šojgu još nije optužen za korupciju, “moguće je da će ga neko među ruskim generalima na kraju umešati u sve“.

Britansko ministarstvo odbrane saopštilo je u sredu da je drugo hapšenje Ogloblina signaliziralo “čišćenje” zvaničnika odbrane koje je imenovao Šojgu, koji je sada sekretar Saveta bezbednosti Rusije.

Džon Forman, bivši britanski ataše za odbranu u Moskvi i Kijevu, rekao je da istraga glavne ruske obaveštajne agencije, FSB, “polako, ali stabilno“ napreduje kroz ministarstvo odbrane Rusije, kao i da istraga o korupciji traje godinama.

„Uvek sam mislio da je ovo usmereno na samog Šojgua i mapa uhapšenih pokazuje da se omča steže“, rekao je on za Njuzvik, a zatim je dodao: “U međuvremenu, Šojgu ostaje prilično izolovan u Savetu bezbednosti i drži se na uzici, a takođe ne može da dovede svoje ljude. Niko nije sasvim siguran šta on zapravo radi.”

“Sledeće godine ima 70 godina, što bi bio dobar trenutak da mu Putin zahvali na njegovoj službi”, kaže Forman.

S druge strane, za sada nema naznaka čistke u Generalštabu ili samog komandanta ruskih snaga u Ukrajini Valerija Gerasimova. Gerasimov će sledeće godine takođe imati 70 godina, ali Putin do sada nije pokazao znake da želi da ga se otarasi, dodao je Forman.

Andrej Soldatov, viši saradnik u Centru za analizu evropske politike (CEPA), rekao je za Njuzvik da je FSB uznemiravao vojsku, ali da su do sada hapšenja bila usmerena na osoblje ministarstva odbrane, a ne na generale i oficire koji se bore u Ukrajini.

Dakle, glavni cilj hapšenja je poboljšanje snabdevanja municijom i resursima, a ne kažnjavanje generala za greške na bojnom polju, rekao je on, “a vojska, netaknuta čistkama, nastavlja da se bori”.

Podseća se da su hapšenja počela neposredno pre nego što je ruski predsednik Vladimir Putin započeo svoj peti mandat i smenio svog dugogodišnjeg ministra odbrane Sergeja Šojgua, što je dovelo do spekulacija o tome da li ruski predsednik ponovo uspostavlja kontrolu nad Ministarstvom odbrane ili su hapšenja signalizirala sukob između vojske i službi bezbednosti.

“Cilj ruskih vlasti gotovo sigurno nije potpuno iskorenjivanje korupcije“, navodi se u izveštajima britanskog ministarstva odbrane i dodaje da se hapšenjem verovatno nastojalo da se ograniči korupcija na nivoima kojima je lakše upravljati i koji imaju manje drastičan uticaj na funkcionisanje odeljenja.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: