Svet 4

31.10.2024.

18:27

Rusi napravili "ljudski safari"; Lov na žive ljude je počeo VIDEO

Ruske snage eskalirale su neselektivne napade bespilotnim letelicama na civile u gradu Hersonu na jugu Ukrajine, navodi BBC.

Izvor: Jutarnji list, BBC

Rusi napravili "ljudski safari"; Lov na žive ljude je počeo VIDEO
Profimedia

Podeli:

Do sada je ubijeno i osakaćeno na desetine ljudi u napadima koje lokalno stanovništvo opisuje kao "ljudski safari".

Za razliku od ostalih područja na ratištu, ruske snage nalaze se odmah preko reke, preko puta Hersona i koriste male bespilotne letelice za terorisanje stanovništva, bilo eksplozivnim zabijanjem u određene mete ili bacanjem granata i malih kamufliranih mina.

Situacija je prilično jedinstvena u poređenju sa ostatkom ukrajinskih ratišta, gde ruske snage moraju da koriste oružje dužeg dometa kako bi došle do civila, piše pak Vašington post.

Pod posebnom pretnjom od takvih napada su humanitarne operacije i gradske službe, poput vatrogasnih vozila i autobusa. Međutim, ima izveštaja da su Rusi dronovima gađali I decu na biciklima i starije osobe koji se okupljaju na pijacama.

BBC je preneo reči Angele Dobrovolski, čiji suprug Serhij je stradaou jednom takvom napadu. Ona je rekla da je on stajao u svom dvorištu i zapalio cigaretu. Dok je pričao sa komšijom, iznenada su obojica začuli zvuk drona iznad svojih glava.

Angela je zatim rekla da je videla supruga kako trči i pokušava da nađe sklonište dok je dron ispuštao granatu. "Umro je pre nego što je stigla hitna pomoć. Rekli su mi da nije imao sreće jer mu je geler probio srce", navela je ona.

BBC ističe da je u hersonskoj oblastio zabeleženo više od 5.000 napada dronovima u istom razdoblju u kom je stradao Serhij, sa više od 400 povređenih.

Ako bi se utvrdilo da Rusija namerno gađa civile, to bi se moglo okarakterisati kao ratni zločin.

Vojna uprava Hersona poručila je za BBC da je Rusija promenila vrstu bespilotnih letelica koje koristi i da ih gradski elektronski sistemi uglavnom više ne mogu presretati.

"Osjećate se kao da vas stalno traže, kao da vas neko stalno gleda i može da baci eksploziv u svakom trenutku. To je najgora stvar", rekla je Kristina Sinia, koja radi u centru za pomoć udaljenom samo jedan kilometar od reke Dnjepar.

Valentina Nikolajevna u suzama je ispričala situaciju u gradu. "U užasnoj smo situaciji. Kad izađemo, trčimo od jednog stabla na drugo, skrivajući se. Svaki dan napadaju javne autobuse, svaki dan bacaju bombe na nas dronovima", kaže ona.

U zadnjih nekoliko meseci ruka vojska je počela da koristi dronove i za daljinsko bacanje mina duž pešačkih, automobilskih i autobuskih ruta, izjavio je Oleksandr Prokudin, portparol vojne uprave Hersona.

Podeli:

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: