Svet 0

29.10.2024.

23:00

Bajden zahteva istragu: Izbori u Gruziji obeleženi zastrašivanjem

Američki predsednik Džo Bajden izrazio je danas zabrinutost zbog nedavnih izbora u Gruziji, tokom kojih je, kako je naveo, došlo do zloupotrebe resursa, prinude i zastrašivanja birača i pozvao vladu u Tbilisiju da istraži navodne nepravilnosti.

Izvor: Tanjug

Bajden zahteva istragu: Izbori u Gruziji obeleženi zastrašivanjem
Tanjug/AP Photo/Susan Walsh

Podeli:

''Parlamentarne izbore u Gruziji 26. oktobra obeležile su brojne zabeležene zloupotrebe administrativnih resursa, kao i zastrašivanje birača i prinuda“, rekao je Bajden.

On je pozvao gruzijsku vladu da "transparentno istraži sve izborne nepravilnosti" i ukine zakone koji ograničavaju slobodu okupljanja i izražavanja, prenos Rojters.

Centralna izborna komisija Gruzije objavila je preliminarne rezultate glasanja na parlamentarnim izborima, prema kojima je vladajuća partija Gruzijski san - Demokratska Gruzija osvojila 54,273 odsto glasova. 

Partija bivšeg gruzijskog predsednika Mihaila Sakašvilija Jedinstvo - Nacionalni pokret, Koalicija za promene, opozicione stranke Gakarija - za Gruziju i Lelo saopštile su da ne priznaju rezultate parlamentarnih izbora.

Centralna izborna komisija Gruzije saopštila je da će ponovo prebrojati glasačke listiće sa oko 14 odsto biračkih mesta.

Evropska unija, NATO i SAD zahtevaju punu istragu o izveštajima o izbornim nepravilnostima koje su pokrenuli posmatrači Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju i druga nadzorna tela, piše Rojters.
 

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zagrmeo je: Mrtva je

Ideja da EU koristi zamrznutu rusku imovinu, koja se uglavnom nalazi u Briselu, kako bi finansirala Ukrajinu mrtva je jer postoji manjina koja je protiv toga, izjavio je danas madjarski premijer Viktor Orban.

10:16

18.12.2025.

1 d

Evropa na udaru

Temperatura ide i do -10 stepeni: Stiže sibirska hladnoća

Dok Nemačka i Austrija očekuju prvi sneg, u Srbiji će praznični dani proteći u znatno stabilnijem i toplijem vremenu. Meteorolozi najavljuju dolazak hladnog vazduha sa istoka u Evropu, dok će kod nas biti toplo vreme, uz jutarnji mraz i povremenu maglu.

18:00

17.12.2025.

1 d

Podeli: