Svet 2

25.10.2024.

11:53

Snimci otkrili: Pet američkih ratnih brodova vs. tri kineska, a između jedan japanski

Ove nedelje, nosač aviona američke mornarice stigao je do zapadnog Tihog okeana radi daljeg raspoređivanja u Japanu, dok je kineski nosač aviona primećen u Tajvanskom moreuzu.

Izvor: Njuzvik

Snimci otkrili: Pet američkih ratnih brodova vs. tri kineska, a između jedan japanski
Profimedia

Podeli:

Rastuće tenzije između Izraela i Irana i sve veće američko vojno prisustvo na Bliskom istoku ostavili su tako "prazninu" u zapadnom Pacifiku ovog leta, kada su dva američka nosača aviona u regionu prebačena na Bliski istok.

Dolazak novog nosača znači da su Sjedinjene Države popunile taj "jaz" u spornim vodama u blizini Kine, gde brzo jačanje pomorske mornarice Pekinga dovodi u pitanje istorijsku dominaciju Vašingtona u tom region, navodi Njuzvik.

U međuvremenu, jedan od japanskih razarača koji se trenutno pretvara u laki nosač aviona sprovodio je letne testove sa američkim borbenim avionima u vodama kod zapadne obale Sjedinjenih Država.

Američki nisač aviona "Džordž Vašington" je od četvrtka bio u zoni operacija Sedme flote SAD, navodi Pentagon. Brojna flota je odgovorna za ogromno pomorsko područje koje počinje zapadno od havajskih ostrva i završava se na indijsko-pakistanskoj granici u južnoj Aziji.

Nosač aviona je otputovao iz San Dijega u Kaliforniji 8. oktobra i započeo tranzit ka Jokosuki u Japanu. On treba da zameni svoj sestrinski brod, "USS Ronald Regan", kao novi nosač u Japanu, pojačavajući američko pomorsko prisustvo u zapadnom Pacifiku.

Istovremeno, američki ratni briod "Karl Vinson" vratio se u mornaričku vazdušnu stanicu Severno ostrvo u San Dijegu pre nedelju dana, prema veb kameri San Dijega, koja uživo prenosi pogled na grad i zaliv. Ostao je na pristaništu u matičnoj luci od četvrtka, pokazuju fotografije koje je objavila mornarica.

"Teodor Ruzvelt" vratio se na Severno ostrvo sredinom oktobra nakon devetomesečnog razmeštanja na Bliskom istoku i zapadnom Pacifiku. Ove nedelje je još uvek bio uz pristanište.

"Ronald Regan" je otišao sa Severnog ostrva u utorak, ali se vratio sledećeg dana, pokazuju snimci veb kamere.

S druge strane, "Nimic" je prošlog petka stigao u pomorsku bazu Kitsap u Bremertonu, prema fotografiji jednog posmatrača broda. Brod je završio vežbu u istočnom Tihom okeanu krajem prošlog meseca, čineći još jedan korak ka povratku u stanje spremno za raspoređivanje, saopštila je mornarica.

Snimci su međutim pokazali i šta rade kineski ratni avioni.

Prvi kineski operativni nosač aviona, sovjetski "Liaoning", otkriven je u utorak u tranzitu ka severu u Tajvanskom moreuzu. Taj sporni plovni put koji odvaja samoupravni Tajvan od kineskog kopna povezuje Istočno i Južno kinesko more.

"Liaoning" je operativno raspoređen od 17. septembra kada je izveo niz vežbi u Filipinskom i Južnom kineskom moru. Velika oblačnost ove nedelje iznad pomorske baze Juči, matične luke Liaoninga u Kingdau, značila je da dostupni satelitski snimci nisu mogli da potvrde da li se brod vratio u istočnu kinesku provinciju Šandong.

Drugi operativni kineski nosač aviona nije se vratio u pomorsku bazu Sanja, svoj dom na južnoj ostrvskoj provinciji Hainan, prema satelitskim fotografijama tog područja.

Pretpostavlja se da je još uvek u Južnom kineskom moru, gde Kina ima pomorske i teritorijalne sporove sa Filipinima i Vijetnamom.

Pretpostavlja se da je najnoviji i najnapredniji kineski nosač aviona još uvek na pristaništu u šangajskom brodogradilištu Jiangnan, a satelitski snimci su ove nedelje zaklonjeni gustim oblacima iznad lokacije. Ratni brod koji tek treba da bude pušten u rad izveo je novu rundu pomorskih ispitivanja u septembru.

Takođe, između kineskih i američkih ratnih brodova primećen je i razarač sa helikopterom japanske mornarice, koji je u fazi pretvaranja u laki nosač aviona, započeo je testove letenja sa stelt borbenim avionima F-35B, sposobnim za kratko uzletanje i vertikalno sletanje.

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Upravo je započeo rat sa najopasnijom zemljom"

Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.

19:50

20.11.2024.

1 d

Podeli: