Svet 14

23.10.2024.

14:43

Dramatično upozorenje je poslato u svet; Sve je na ivici kolapsa; Zaledićemo se

Vodeći svetski naučnici upozoravaju da bi se scenario iz filma “Dan posle sutra” iz 2004, kada je svet upao u novo ledeno doba nakon što su klimatske promene dovele do kolapsa Golfske struje, mogao ostavriti.

Izvor: Dejli mejl

Dramatično upozorenje je poslato u svet; Sve je na ivici kolapsa; Zaledićemo se
Profimedia

Podeli:

U otvorenom pismu, 44 vodeća svetska naučnika o klimi upozorila su da su ključne struje Atlantskog okeana - uključujući Golfsku struju - na ivici kolapsa.

U pismu se takođe upozorava da bi kolaps Atlantske meridionalne preokretne cirkulacije (AMOC) mogao dovesti do "razornih i nepovratnih uticaja" koji će imati efekat na "ceo svet u vekovima koji dolaze".

Kako zatim prenosi Dejli mejl, ključna struja Atlantskog okeana je zapravo džinovska okeanska transportna traka ključna za kretanje toplote oko planete, ali istraživanja sada sugerišu da se ona usporava i da bi uskoro mogla da dostigne prekretnicu.

Bez hitne akcije, naučnici upozoravaju,  AMOC mogao potpuno propasti u narednih nekoliko decenija.

Kako je objašnjeno, system AMOC-a funkcioniše tako što topla voda putuje ka severu iz tropskih krajeva, pogađa morski led oko Grenlanda i nordijskih zemalja, hladeći se i postaje mnogo slanija.

Kako se voda hladi, postaje gušća, brzo tone prema dnu okeana gde teče nazad ka jugu pre nego što se ponovo zagreje i izdigne na površinu.

Ovaj proces "formiranja duboke vode" je motor za ogromnu globalnu pokretnu traku koja pumpa toplotu i vodu širom Atlantskog okeana.

Međutim, studije sugerišu da je AMOC-ov motor za "duboku vodu" počeo da usporava i da sada pokazuje zabrinjavajuće znake mogućeg kolapsa.

Kako globalne temperature rastu, led koji se topi vraća slatku vodu u okeane, razblažujući gušću slanu vodu i sprečavajući je da potonu. Ako bi se ovaj proces u potpunosti prekinuo, to bi imalo katastrofalne posledice, uključujući slabljenje Golfske struje i poremećaj globalnih vremenskih obrazaca.

Naučnici čak upozoravaju da je takav scenario moguć već u narednim decenijama, dok je istraživanje Univerziteta u Kopenhagenu, objavljeno ranije ove godine, pokazalo da bi kolaps mogao da se dogodi u bilo kom trenutku od 2025. godine.

Ukoliko AMOC propadne, posledice bi bile široko rasprostranjene, razorne i izuzetno dugotrajne, jer bi taj kolaps doveo do velikog zahlađenja i "ekstremnih vremenskih prilika bez presedana", posebno u nordijskim zemljama.

Pojas tropskih padavina i monsunski regioni bi se mogli pomeriti ka jugu, izazivajući ogromne poremećaje u poljoprivredi i vodosnabdevanju u regionu.

Takva promena bi mogla da izazove široko rasprostranjenu sušu i glad, i mogla bi dovesti do masovnog povećanja broja klimatskih izbeglica i eskalacije geopolitičkih tenzija.

Šta će se dogoditi ako se globalna okeanska struja AMOC sruši?

Profimedia

Ujedinjeno Kraljevstvo

Studije sugerišu da bi kolaps AMOC-a doveo do pada temperatura u Velikoj Britaniji, koja bi bila uronjena u ekstremnu hladnoću.

Prosečne letnje temperature bile bi za 3°C do 5°C niže nego što su sada, dok bi zime mogle biti 10°C do 15°C hladnije.

Evropa

Efekti kolapsa AMOC-a bili bi posebno jaki u severozapadnoj Evropi i nordijskim regionima.

Naučnici upozoravaju da bi "hladna mrlja", anomalna oblast hladnoće, mogla da se proširi i produbi u regionu.

Područje bi zahvatile niske temperature koje su toliko hladne da bi morski led mogao ići na jug sa Arktika.

Ekstremno vreme će biti sve češće, uz snažne oluje i intenzivne padavine.

Efekti bi mogli biti toliko jaki da naučnici upozoravaju da bi to moglo da ugrozi održivost poljoprivrede u severnoj Evropi.

SAD

SAD će izbeći većinu ledenih posledica kolapsa AMOC-a, ali neće proći neoštećene.

Naučnici predviđaju da bi nestanak okeanskih struja doveo do velikog dodatnog porasta nivoa mora na obali Atlantika.

Istraživanja su pokazala da bi veliki gradovi poput Njujorka, Nju Orleansa i Majamija mogli biti ugroženi poplavama.

Procene već govore da bi do 448.000 ljudi moglo biti raseljeno.

Pored toga, promena vremenskih obrazaca može dovesti do “preokreta” za obalne ekosisteme i ribarstvo.

Širom sveta

Ako AMOC uruši pojas tropskih padavina, oblast sa velikom količinom padavina koja se nalazi oko tropskih krajeva pomeriće se ka jugu.

Ova promena bi mogla dovesti do široko rasprostranjenih ogromnih poremećaja u poljoprivredi i vodosnabdevanju u regionu.

Ta promena bi mogla da izazove i široko rasprostranjenu glad i sušu u nekim regionima sa razornim poplavama u drugim.

Zauzvrat, stručnjaci sugerišu da će to dovesti do masovnog povećanja broja klimatskih izbeglica koje beže iz svojih matičnih zemalja i eskalacije geopolitičkih tenzija u regionu.

Podeli:

14 Komentari

Možda vas zanima

Hronika

MUP: Veliko hapšenje u Srbiji

U saradnji sa policijskim službenicima Nemačke, na području Srbije MUP lišio slobode devetočlanu organizovanu kriminalnu grupu koja se sumnjiči da je iznajmljivala kombi vozila u Nemačkoj, Italiji i Austriji i potom ih prodava u Srbiji.

12:26

20.12.2024.

1 d

Svet

Rusija izvela veliki napad: Pogođen štab CIA

Ruska vojska je izvela masovni raketni napad na niz strateških ciljeva u Kijevu, uključujući objekat koji se koristi za potrebe rezidenture CIA, nekoliko ključnih vojnih i obaveštajnih baza Ukrajine, kao i energetske objekte i NATO proksi u Ukrajini.

16:03

21.12.2024.

20 h

Podeli: