Svet 1

13.10.2024.

10:53

Izrael će biti neuništiv: Amerikanci šalju "keca u rukavu"? VIDEO

Američki zvaničnici sve glasnije najavljuju da Bela kuća razmatra prenošenje specijalnog sistema protivvazdušne odbrane THAAD u Izrael, a sve to usred najave izraelskog napada na Iran.

Izvor: Klix.ba

Izrael će biti neuništiv: Amerikanci šalju "keca u rukavu"? VIDEO
EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Podeli:

Iako odluka još nije potvrđena, prema brojnim izvorima Bela kuća ozbiljno razmišlja o razmeštanju ove vrste sistema na izraelskom tlu, a navodi se da bi tim sistemom upravljala američka vojska.

Raspoređivanje THAAD-a na tlu Izraela značilo bi i dodatni korak u pripremama za novu razmenu vatre između Irana i Izraela, koja će gotovo sigurno uslediti ako Izrael odluči da napadne Iran.

Šta je tačno THAAD?

Sistem koji Amerikanci nameravaju da rasporede u Izraelu je u upotrebi već duže vreme, a prema ranijem izveštaju američkog Kongresa, američka vojska ima sedam THAAD baterija. Svaki se sastoji od šest lansera na kamionima, 48 presretača, radio i radarske opreme, a za rad je potrebno 95 vojnika.

Sam sistem THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) je raketni sistem koji cilja nadolazeće balističke rakete u tzv. terminalna faza.

THAAD presreće i uništava balističku raketu u njenoj završnoj fazi leta, bilo unutar ili neposredno izvan Zemljine atmosfere.

"Radar prvo detektuje projektil. Oni koji upravljaju sistemom identifikuju pretnju. Zatim, lanser na kamionu ispaljuje projektil koji Lockheed Martin naziva presretačem."

Dok THAAD-ov domet raketa može presresti ciljeve do 200 kilometara, njegov radar AN-TPI-2 ima mnogo veći domet, dostižući do 1.000 kilometara.

"THAAD je jedini američki sistem dizajniran za presretanje ciljeva izvan i unutar atmosfere. Sistem koristi Hit-to-Kill tehnologiju da uništi pretnju direktnim pogotkom tako što je neutrališe pre nego što stigne do zaštićenih područja na zemlji", navodi Lockheed Martin.

Prva THAAD baterija je aktivirana u maju 2008. godine, a sedma baterija je aktivirana od strane američke vojske u decembru 2016. godine.

Sjedinjene Države su do sada rasporedile ovaj sistem na Guamu i Južnoj Koreji, a dodatni radari su privremeno postavljeni i na drugim lokacijama, uključujući Rumuniju, Saudijsku Arabiju, Ujedinjene Arapske Emirate i Izrael.

Njegovo razmeštanje u Aziji izazvalo je posebne kontroverze, a veliku zabrinutost izrazila je i Kina, koja je navela da THAAD ima domet koji može da pogodi ciljeve i u ovoj zemlji.

Međutim, američki zvaničnici su ranije izjavili da je THAAD čisto odbrambeno oružje i da se uvek koristi da zaštiti Sjedinjene Države i interese zemlje.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Odluka je pala: Orban ne ide

Mađarski premijer Viktor Orban neće prisustvovati inauguraciji Donalda Trampa u ponedeljak, rekao je premijerov sekretar za štampu.

15:51

17.1.2025.

18 h

Podeli: