Svet 1

27.09.2024.

7:46

Peking kuva od besa, Japanci su to uradili prvi put u istoriji

Japanski ratni brod je po prvi put plovio kroz Tajvanski moreuz između Tajvana i Kine, što je navelo Peking da podnese žalbe Tokiju, piše Bi-Bi-Si.

Izvor: Jutarnji list

Peking kuva od besa, Japanci su to uradili prvi put u istoriji
EPA-EFE/WAEL HAMZEH

Podeli:

JS Sazanami, pomorski razarač, putovao je u sredu na jug kroz moreuz, u pratnji brodova iz Australije i Novog Zelanda. Bio je na putu na vojne vežbe u Južnom kineskom moru, javili su japanski mediji ministri u vladi.

Prolazak kroz moreuz predstavlja značajan potez Japana, za koji se veruje da je izbegao plovni put kako ne bi uznemirio Kinu, koja smatra da polaže pravo na Tajvan i moreuz.

Japanska vlada je odbila da komentariše kretanje broda, pozivajući se na tajnost vojne operacije.

Kina je, s druge strane, u četvrtak potvrdila da je njena vojska odgovorila na "aktivnosti broda japanskih snaga za samoodbranu koji je ušao u Tajvanski moreuz".

"Kina veoma oprezno prati političke namere poteza Japana i izrazila je snažne primedbe Japanu", rekao je portparol ministarstva spoljnih poslova Lin Đian.

Kineski državni medij Global Times, pozivajući se na neimenovani izvor, izvestio je da je kineska vojska "sprovela praćenje i nadzor tokom celog putovanja i držala situaciju pod kontrolom".

SAD i njihovi saveznici pojačali su patrole kako bi potvrdili svoju slobodu plovidbe u Tajvanskom moreuzu širokom 180 kilometara. I SAD i Tajvan ističu da je to ključni brodski i trgovački put kroz koji prolazi oko polovina globalne kontejnerske flote, deo je međunarodnih voda i otvoren za sva pomorska plovila.

Peking misli drugačije i tvrdi da ima suverenitet i jurisdikciju nad moreuzom. Decenijama je pacifička flota SAD bila jedina strana mornarica koja je redovno prolazila kroz moreuz. Nedavno su joj se pridružile Kanada i Australija, Velika Britanija i Francuska. Nemačka je pre dve nedelje prvi put posle decenija proplovila dva pomorska broda kroz moreuz.

Kineska vojska optužila je Nemačku da povećava bezbednosne rizike plovidbom kroz moreuz 13. septembra, ali je Berlin insistirao da je sve u skladu sa međunarodnim standardima. Bio je to prvi put za 22 godine da je brod nemačke mornarice prošao moreuz.

Tranziti kroz moreuz su političke prirode i osmišljeni su da pokažu Kini da Amerika i njeni saveznici ne prihvataju tvrdnje Pekinga. Za Japan, to je takođe još jedan veliki korak dalje od njegove dugogodišnje politike neosporavanja Kine. Glavni sekretar japanske vlade nije potvrdio detalje pomorske operacije u četvrtak, ali je rekao da Japan oseća pojačan osećaj krize nakon ponovljenih kršenja vazdušnog prostora od strane kineske vojske, za koje je rekao da su se desile uzastopno u kratkom vremenskom periodu .

Tajvan nije komentarisao plovidbu, ali je njegovo ministarstvo odbrane u sredu saopštilo da je primetilo povećanje broja kineskih vojnih aviona koji deluju oko ostrva.

Bec Strating, profesor međunarodnih odnosa na Univerzitetu La Trobe u Australiji, rekao je da je tranzit Japana prijavljen "deo šireg obrasca povećanog prisustva mornarice zemalja u i van Azije koje su zabrinute zbog kineske asertivnosti".

"Japan je posebno zabrinut zbog kineske taktike 'sive zone' u Istočnom kineskom moru", rekla je ona za AFP.

Taktike ratovanja u sivoj zoni imaju za cilj da oslabe protivnika tokom dužeg vremenskog perioda, kažu analitičari. Peking je prošle nedelje prvi put poslao nosač aviona između dva japanska ostrva u blizini Tajvana.

U avgustu je kineski špijunski avion uleteo u vazdušni prostor Japana, što je navelo Tokio da osudi upad kao "krajnje neprihvatljiv" i "ozbiljno kršenje suvereniteta".

Lideri Kvada, Japana, Australije, Indije i SAD, rekli su prošle nedelje da će proširiti saradnju na pomorskoj bezbednosti kako bi se suprotstavili rastućoj samopouzdanosti Kine u Južnom kineskom moru.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Upravo je započeo rat sa najopasnijom zemljom"

Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.

19:50

20.11.2024.

1 d

Podeli: