Svet 1

14.09.2024.

16:45

"Puno mrtvih, a biće sve gore": U velikom problemu su

Kijev je u avgustu pokrenuo iznenadni napad na rusku regiju Kursk prošlog meseca, brzo napredujući nekih 30 kilometara od granice. Ali, kampanja je usporila, a u četvrtak je Volodimir Zelenski potvrdio da je Rusija pokrenula protivofanzivu.

Izvor: Index.hr

"Puno mrtvih, a biće sve gore": U velikom problemu su
Profimedia

Podeli:

Rusko Ministarstvo odbrane reklo je da su ruske snage prodrle u Kursk, zauzevši 10 naselja.

U danima koji su prethodili ovom protivnapadu, Si-En-En je razgovarao s 14 ukrajinskih vojnika iz pet različitih jedinica koje su bile raspoređene u Kursku. Četvorica su ranjena u operaciji i trenutačno se oporavljaju u bolnicama u Ukrajini, dok je ostalih 10 još u Rusiji.

Svih 14 je reklo da je napad na Kursk bila teška operacija, a neki su čak doveli u pitanje odluku o ovoj akciji u vreme kada se Ukrajina muči s odbranom ključnih mesta i gradova na istoku zemlje.

"Biće sve teže. Biće više artiljerijske vatre, više teških bitaka, ali moramo učiniti sve što možemo. Ukrajina želi mir, ali mir kada pobeđujemo, a ne kada gubimo", rekao je Si-En-Enu ukrajinski vojnik Vasil i nastavio: "Rusija šalje mnogo trupa i artiljerije na Kursk. Imamo puno mrtvih i puno uništene opreme."

Ukrajinski zvaničnici kažu da je Moskva poslala oko 30.000 vojnika u područje Kurska. Navodno pojačanja uključuju vojnike iz raspuštene privatne firme Vagner, koji su premešteni iz zapadne Afrike. Ukrajinski vojnici koji se bore u Kursku kažu da se Vagnerovi borci razlikuju od ostalih ruskih jedinica jer imaju bolju opremu i bolje su obučeni.

Čečenski čelnik Ramzan Kadirov takođe je nedugo nakon početka upada rekao da se tamo nalazi čečenska specijalna jedinica Ahmat. Dmitro, komandant jedinice Slavuj, rekao je Si-En-Enu da je njegova jedinica pronašla Vagnerove zastave i oznake.

Operacija Kursk dala je Ukrajincima veliki moralni podsticaj, kao prvi veliki strateški dobitak Kijeva od oslobađanja Hersona u studenom 2022. Gotovo svi vojnici s kojima je Si-En-En razgovarao rekli su da je osvajanje ruskog teritorija bilo vredno žrtava.

U našem Blogu UŽIVO čitajte više o situaciji na Istočnom frontu.

"Bio je to dobar osećaj. Rusija je jedna od najvećih zemalja sveta i ima nuklearne bombe. Mi nemamo puno ljudi i u ratu smo već 10 godina, a uprkos tome celom svetu smo pokazali da možemo napasti teritoriju Rusije", rekao je Vasil.

U intervjuu za Si-En-En prošle nedelje, vrhovni komandant ukrajinske vojske Oleksandr Sirski dao je dosad najdetaljnije objašnjenje razloga za upad. Rekao je da je cilj zaustaviti Rusiju da koristi Kursk za novu ofanzivu, odvratiti moskovske snage s drugih područja, sprečiti prekogranično granatiranje civila, uzeti ratne zarobljenike i osnažiti moral ukrajinskih trupa i nacije.

Ukrajina je bila pod pritiskom na istočnom frontu tokom ove godine i još se oporavlja od velikih neuspeha uzrokovanih kašnjenjima u isporuci američke vojne pomoći prošle zime i u proleće.

Ofanzivu na Kursk, koja je bila iznenađenje čak i za neke od najbližih saveznika Ukrajine, pozdravili su zapadni zvaničnici. U subotu je direktor CIA-e Bil Berns nazvao to značajnim taktičkim postignućem: "To nije bio samo podsticaj ukrajinskom moralu. To je razotkrilo neke ranjivosti Putinove Rusije i njezine vojske."

Jedan vojnik, nadimka Fin, s kojim je Si-En-En razgovarao rekao je da su ruska utvrđenja izgrađena veoma dobro, uz razne odbrambene mere, na primer mine ispod protivtenkovskih prepreka.

Finova ekipa od četiri vojnika među prvima je zašla u Rusiju, sa zadatkom razminiranja i demontiranja odbrane pre nego što su stigle ostale ukrajinske jedinice. Proveli su dve nedelje u Kursku, radeći bez prestanka, tu i tamo spavajući koji sat, uvek na oprezu.

Jedan je vojnik pokazao na svoje čizme i rekao da se s njih može uzeti puno DNK uzoraka: "Ukrajinskih DNK uzoraka, nažalost."

Fin je rekao da je činjenica da su delovali na stranoj zemlji, na području koje nisu poznavali, njihovu misiju učinila posebno izazovnom. Većina jedinica koje su učestvovale u operaciji Kursk preraspoređena je s drugih delova fronta, s područja koja su veoma dobro upoznali.

Jedan član posade oklopnog transportera kaže da je njegova jedinica pristigla iz Časiv Jara, na istočnoj liniji fronta, gde je mogao da "vozi zavezanih očiju s jednog položaja na drugi". U Kursku su se izgubili.

"Na kraju smo otišli u ruski grad Sudžu, gde smo morali čekati da nas naš komandant pronađe", rekao je ovaj vojnik, dodajući da su loša vidljivost i nepoznavanje terena od strane posade učinili navigaciju izuzetno zahtevnom.

Navigacija i komunikacija između jedinica i komandanata bili su veliki problem u Kursku. Ukrajinci se oslanjaju na internetsku uslugu Starlink, ali komunikacija ne radi u određenim delovima regije Kursk.

Osim toga, ovo područje je sušno već nekoliko meseci, što dodatno otežava kretanje teškim vozilima koja dižu prašinu. Član posade oklopnog transportera i njegov komandant razgovarali su s Si-En-Enom u severnoj Ukrajini, gde su se oporavljali od povreda koje su zadobili kada su se dva ukrajinska oklopna vozila sudarila zbog vrlo loše vidljivosti.

Ako linija ostane uglavnom nepromenjena, bitka u regiji Kursk mogla bi uskoro početi da nalikuje delovima fronta u istočnoj Ukrajini, uz ukopavanje i žestoke borbe za svaki pedalj zemlje.

"Ovo je rat. Mi smo vojnici i moramo da uradimo sve što možemo da zaštitimo svoju zemlju. Ovo je deo velikog plana i nisam se pitao zašto sam ovde," rekao je on.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Upravo je započeo rat sa najopasnijom zemljom"

Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.

19:50

20.11.2024.

1 d

Podeli: