Svet 2

27.08.2024.

14:50

Stiže redak vremenski fenomen

Jedinstvena pojava koja će prouzrokovati padavine, uskoro će se odvijati širom pustinje Sahara, inače poznatoj kao najsušnije mesto na Zemlji.

Izvor: Novosti

Stiže redak vremenski fenomen
Profimedia

Podeli:

Količina padavina možda neće izgledati veliko po normalnim standardima, ali veliki deo Sahare će dobiti znatno više od 500% normalnih mesečnih padavina u avgustu i septembru.

Kako prenosi sajt Severe Weather Europe, nije često da pustinja Sahara doživljava ove padavine. One su veoma retke, u proseku manje od jednom u deset godina, ali su obično znak da se možda nešto menja u vremenskom sistemu Zemlje, što ukazuje na neobično stanje atmosfere.

Saharu nazivaju najsuvljim mestom na Zemlji jer prima malo ili nimalo godišnjih padavina. To je najveća i najtoplija pustinja na svetu, koja se proteže od Atlantskog okeana na zapadu do Crvenog mora na istoku. Pokriva preko 9,2 miliona kvadratnih kilometara (3,6 miliona kvadratnih milja).

Profimedia/NASA

Ovaj region je vruć i suv jer se nalazi ispod suptropskog grebena, stalnog sistema visokog pritiska. Ovaj greben uzrokuje spuštanje vazduha, čineći atmosferu suvom i stabilnom i sprečavajući stvaranje oblaka i padavina.

Sahara nije uvek bila vruća pustoš

Ali, Sahara nije uvek bila vruća pustoš. Pre samo nekoliko hiljada godina (6000-11000), to je bio zeleni region sa jezerima, rekama i bujnom vegetacijom. Ali promene u Zemljinoj orbiti izazvale su promene u svetskim vremenskim obrascima. To je naglo transformisalo zeleni region u jednu od najsušnijih zemalja na Zemlji.

Bila je to zelena površina ispunjena životom, ali su je vremenske promene pretvorile u suvo, vruće područje koje poznajemo danas.

Kako to utiče na vreme širom sveta?

Slika ispod prikazuje prosečnu mesečnu količinu padavina za avgust u poslednje 53 godine. Možete videti da je saharski region uglavnom bez padavina, sa samo malim količinama u južnijim regionima. Ali primetite veoma jak pojas padavina preko Ekvatora.

Taj tropski pojas padavina naziva se Intertropska zona konvergencije (ITCZ). To je u osnovi grupa oblaka, pljuskova, oluja i padavina koja se prostire oko celog Ekvatora. Ova karakteristika postoji zato što se sastaju pasati sa obe hemisfere, stvarajući rastuće kretanje, oblake i kišu.

Tropski vetrovi sa obe hemisfere susreću se blizu ekvatora, stvarajući rastuće kretanje u atmosferi, stvarajući oblake, oluje i padavina.

ITCZ je veoma važan jer utiče na vreme i klimu u tropskim zemljama. Takođe igra ulogu u globalnom vremenskom sistemu i takođe može uticati na formiranje tropskih oluja.

Padavine u Sahari takođe zavise od promena i pomeranja ITCZ-a.

Od juna ITCZ pomera se mnogo više na sever nego inače. Ovo može drastično da promeni vremenske obrasce u regionu i takođe utiče na sezonu uragana u Atlantiku.

Profimedia

Pošto se ceo ITCZ pomerio na sever, snažni sistemi grmljavine kreću se u Atlantski okean na višoj geografskoj širini preko hladnijih voda. To znači da možemo dobiti manje tropskih sistema koji se aktiviraju dok se sele iz Afrike na lošu lokaciju da bi se organizovali i intenzivirali.

Ovo je samo jedan od indirektnih uticaja koje pozicija ITCZ-a u Africi može imati na vremenske prilike u Severnoj Americi, posebno tokom sezone uragana u Sjedinjenim Državama.

Ali neposredniji uticaj ovog pomeranja na sever je to što donosi retke padavine duboko u pustinju Sahare.

Kiša u pustinji

Više od polovine pustinje Sahare dobija manje od 25 mm (1 inč) padavina godišnje. Povremeno se nađe više padavina duž južnih delova kako se ITCZ pomera gore-dole. Ali obilne padavine u većem delu pustinje nisu nešto što vidimo svake godine, ili možda čak svake decenije.

Profimedia

U najnovijoj prognozi GFS modela za ukupnu količinu padavina u narednih 16 dana vide se padavine koje pokrivaju veliki deo saharske pustinje.

Iznosi možda ne izgledaju visoki, ali ako uzmemo u obzir ukupnu godišnju količinu, mnogi regioni imaju nekoliko godina kiše za nekoliko dana.

GFS prognoza padavina 

Posmatranje anomalija takođe nam daje vrlo jasnu sliku. Anomalija je odstupanje od normale. Prognoza anomalija padavina pokazuje da će veliki deo saharske pustinje doživeti široko rasprostranjenu anomaliju padavina u naredne dve nedelje, a verovatno i kasnije.

Gledajući ukupne količine padavina u evropskom modelu ECMWF, može se reći da stvarne ukupne količine možda nisu super visoke. Opet, to nam pokazuje da se predviđa da će mnogi regioni dobiti kišu u vrednosti od nekoliko godina u periodu od dve nedelje.

ECMWF proširena anomalija padavina za početak septembra takođe pokazuje veliki deo pustinje Sahare pod značajnim anomalijama padavina. Predviđa se da će veliki deo pustinje imati padavine čak i tokom sledećeg meseca.

Severe Weather Europe u svojoj analizi navodi da još nisu završili istraživanje o potencijalnim indikacijama za jesen ili zimu širom Sjedinjenih Država ili Evrope. Ali da je jedno sigurno: ovako jake i retke vremenske anomalije mogu ukazivati na veliku nestabilnost globalnog vremenskog sistema, zaključuje 

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Upravo je započeo rat sa najopasnijom zemljom"

Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.

19:50

20.11.2024.

1 d

Podeli: