Svet 2

07.08.2024.

11:07

Turska odlučila: Pridružujemo se tužbi za genocid

Turska će se danas pridružiti tužbi Južne Afrike protiv Izreala za genocid u Gazi, pred Međunarodnim sudom pravde (MSP) u Hagu.

Izvor: Beta

Turska odlučila: Pridružujemo se tužbi za genocid
Profimedia

Podeli:

"Intervencija Turske upućuje međunarodnu zajednicu da prepozna i odgovori na humanitarnu krizu u Gazi", rekao je anonimni izvor za Rojters.

Ministar spoljnih poslova Turske Hakan Fidan izjavio je ranije ove nedelje da će Instambul danas doneti deklaraciju o ovom slučaju.

Turska je u maju najavila da će se da se pridružiti tužbi koju je pokrenula Južna Afrika, pošto je pojačala mere protiv Izraela zbog napada na Gazu, dodajući da će njenu prijavu pratiti neophodne pravne pripreme.

Izrael je već više puta odbacio optužbe za genocid kao neosnovane, tvrdeći na sudu da su operacije u Gazi samoodbrana i da su usmerene samo na militante Hamasa koji su napali Izrael 7. oktobra.

2 Komentari

Možda vas zanima

Strah od odmazde Moskve

Sve je palo u vodu: Neće biti dogovora

Belgija se usprotivila predlogu Evropske komisije za deblokiranje kredita Ukrajini od 210 milijardi evra finansiranog zamrznutom ruskom imovinom i uništila nade EU za dogovor do samita lidera.

16:40

16.12.2025.

1 d

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

1 d

Podeli: