Svet 1

30.07.2024.

13:05

"Sodoma i Gomora, uništimo ih ognjenom kišom“; Putin odmah odgovorio

Prvog dana rata, predsednik Vladimir Putin je rekao da "ko god pokuša da nas spreči, a kamoli da stvori pretnje za našu zemlju i njen narod, mora da zna da će ruski odgovor biti trenutan i dovesti do posledica kakve nikada niste videli u istoriji".

Izvor: independent.co.uk

"Sodoma i Gomora, uništimo ih ognjenom kišom“; Putin odmah odgovorio
Shutterstock/zef art

Podeli:

Otkako je Rusija napala Ukrajinu 2022. godine, Putin i drugi glasovi Kremlja često su pretili Zapadu svojim nuklearnim arsenalom.

Tokom skoro 2 ipo godine borbi, Zapad je Ukrajini dao milijarde dolara naprednog oružja, od kojih su neka pogodila rusko tlo.

I dok je bilo više pretnji Kremlja, pa čak i razmeštanja nuklearnog oružja na bojnom polju u Belorusiji, neposredno preko granice sa Ukrajinom, do sada je to ostala samo preteća poruka. Šta bi moglo da izazove ruski nuklearni odgovor? Na pitanje međunarodnih novinskih agencija u junu, Putin je ukazao na rusku takozvanu nuklearnu doktrinu.

"Pogledajte šta tamo piše", rekao je on na sednici u Sankt Peterburgu.

"Ako nečiji postupci ugrožavaju naš suverenitet i teritorijalni integritet, smatramo da je moguće koristiti sva sredstva koja su nam na raspolaganju."

Sada ga ruski jastrebovi podstiču da promeni doktrinu kako bi snizio prag za korišćenje nuklearnog oružja, a Putin kaže da bi dokument mogao da se izmeni kako bi se uzela u obzir globalna situacija koja se razvija.

Šta je ruska nuklearna doktrina?

Ukaz zvanično poznat kao "Osnovni principi državne politike nuklearnog odvraćanja", potpisao ga je Putin 2020. i navodi kada bi Rusija mogla da upotrebi u svoj atomski arsenal, najveći na svetu.

U njemu se nuklearno oružje opisuje kao "sredstvo odvraćanja", uz napomenu da je njihova upotreba "ekstremna i iznuđena mera".

U njemu se navodi da Rusija "preduzima sve neophodne napore da smanji nuklearnu pretnju i spreči zaoštravanje međudržavnih odnosa koje bi moglo da izazove vojne sukobe, uključujući i nuklearne".

U dokumentu se navodi da "nuklearno odvraćanje ima za cilj da omogući razumevanje potencijalnog protivnika tokom neizbežne odmazde u slučaju agresije na Rusku Federaciju i/ili njene saveznike".

Šta kaže doktrina kada će pokrenuti upotrebu nuklearnog oružja?

Rusija bi mogla da ih koristi, kaže doktrina, "kao odgovor na upotrebu nuklearnog i drugih vrsta oružja za masovno uništenje protiv nje i/ili njenih saveznika, kao i u slučaju agresije na Rusku Federaciju uz upotrebu konvencionalnih oružje kada je i sama egzistencija države ugrožena."

Kaže se da bi nuklearno oružje moglo da se koristi u sledećim specifičnim situacijama:

— Ako se dobije pouzdana informacija o lansiranju balističkih raketa na teritoriju Rusije ili njenih saveznika.

— Ako se nuklearno oružje ili drugo oružje za masovno uništenje upotrebi protiv Rusije ili njenih saveznika.

— Ako neprijateljski napad konvencionalnim oružjem ugrozi postojanje Rusije.

— Ako dođe do napada na kritično važne ruske vladine ili vojne objekte koji bi mogli potkopati sposobnost odmazde zemlje za nuklearni napad.

Da li smo došli do "crvene granice"?

Kada je Rusija napala delove severoistočne Ukrajine u blizini grada Harkova, Vašington je dozvolio Kijevu da koristi oružje većeg dometa koje isporučuje SAD za udare na ruskoj teritoriji u pograničnom regionu.

Ovi napadi su bili ograničenog obima i ne bi se činilo da predstavljaju egzistencijalnu pretnju koja bi potpadala pod nuklearnu doktrinu.

Međutim, jastrebovi u Moskvi su ukazali na seriju ukrajinskih napada na ruske vazdušne baze u kojima se nalaze nuklearni bombarderi dugog dometa ranije tokom sukoba, kao i na nedavne napade na radare za rano upozoravanje.

Oni kažu da ove okolnosti opravdavaju upotrebu nuklearnog oružja kako je navedeno u doktrini.

Ruski zvaničnici nisu komentarisali napade na osetljivije mete. Radari za rano upozoravanje su dizajnirani da uoče lansiranje američkih projektila kako bi Rusiji omogućili da lansira sopstvene rakete sa nuklearnim vrhom pre nego što budu uništene.

Džejms Ekton, direktor programa za nuklearnu politiku u Karnegi zadužbini, rekao je u nedavnom komentaru da bi ukrajinski napadi na radare za rano upozoravanje mogli da navedu Kremlj da pomisli da je Vašington ohrabrio takve udare kako bi pokušao da oslabi rusko nuklearno odvraćanje.

"Ako Moskva veruje da bi Vašington mogao da izvede uspešan preventivni napad na njihove nuklearne snage, njen prst na okidaču bi mogao početi jako da svrbi, povećavajući rizik da bi Rusija mogla da pokrene nuklearni napad velikih razmera na osnovu lažnog ili pogrešno protumačenog upozorenja", rekao je Ekton.

O kojim promenama u doktrini se raspravlja?

Nuklearne pretnje Kremlja su nedavno uklonjene usred uspeha Moskve na bojnom polju u Ukrajini.

Međutim, bilo je i poziva u Rusiji da se promeni nuklearna doktrina, a Putin je rekao da bi ona mogla biti modifikovana u zavisnosti od globalnih događaja.

Jastrebovi su više puta pozivali da se pooštri, tvrdeći da je trenutni dokument preslab i nejasan. Kažu da doktrina nije odvratila Zapad od povećanja pomoći Ukrajini i ostavlja utisak da Moskva nikada neće pribegavati nuklearnom oružju.

Ekspert za spoljne poslove Dmitrij Trenin, iz Instituta za svetsku ekonomiju i međunarodne odnose, moskovskog istraživačkog centra koji finansira država, predlaže da se on revidira kako bi se proglasilo da bi Rusija mogla prva da udari nuklearnim oružjem kada su "suštinski nacionalni interesi u pitanju", npr. Ukrajina.

"Akutni zadatak u trećoj godini vojne konfrontacije je da se spreči dublje angažovanje NATO-a u tome", napisao je nedavno Trenin.

"Ako to ne učinimo, inercija uporne eskalacije Zapada dovešće do direktnog sukoba između ruske i NATO vojske, koji je prepun globalnog nuklearnog rata.

Na međunarodnom forumu u Sankt Peterburgu, Sergej Karaganov, ekspert za spoljnu politiku koji savetuje Kremlj, takođe je pozvao Putina da izmeni doktrinu kako bi snizio prag za upotrebu nuklearnog oružja.

"Nadam se da će to uskoro biti promenjeno kako bismo vam dali formalno pravo da na sve udare na našoj teritoriji odgovorite nuklearnim udarom", rekao je on ruskom lideru.

"Nadam se da će takva odredba biti dodata našoj doktrini kako bi se ohladili naši protivnici."

Karaganov je uporedio Zapad sa Sodomom i Gomorom, biblijskim gradovima koje je Bog uništio ognjenom kišom zbog njihovih grehova.

"Hajde da se setimo te kiše i pokušamo da nateramo čovečanstvo da dođe sebi", rekao je on.

Putin je odgovorio oprezno, rekavši da trenutno ne vidi pretnje koje bi opravdale upotrebu nuklearnog oružja, ali je takođe ostavio otvorena vrata za reviziju te politike.

Pročitajte još: 

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: