Svet 8

20.07.2024.

17:25

Nemačka se ozbiljno sprema: "Rusija je pretnja"

Nemački ministar odbrane Boris Pistorijus založiće se za veći vojni budžet naredne godine, jer smatra da je planirano povećanje nedovoljno, objavio je danas Tagesšpigel.

Izvor: Tanjug

Nemačka se ozbiljno sprema: "Rusija je pretnja"
EPA-EFE/GAILAN HAJI

Podeli:

Planirano je da se potrošnja na odbranu poveća za 1,2 milijarde evra, dok je Pistorijus tražio povećanje od 6,7 milijardi evra, navodi nemački list. Nacrt budžeta za sledeću godinu predviđa 53,2 milijarde evra za Bundesver, u poređenju sa 51,9 milijardi evra ove godine.

"Nastaviću da promovišem ideju da Bundesver treba da dobije neophodna sredstva u svetlu stvarne pretnje Rusije. Sledeća prilika za to biće revizija nacrta u parlamentu. U saveznoj vladi treba da imamo još jednu temeljnu raspravu o tome kako želimo da garantujemo svoju bezbednost. Nisam bio zadovoljan ishodom pre odluke Vlade, a sigurno nisam zadovoljan ni sada", dodao je ministar.

Pistorijus je rekao da se ne slaže sa stavom ministra finansija Kristijana Lindnera o vraćanju Nemačke "normalnoj fiskalnoj politici" nakon pandemije koronavirusa, s obzirom na bezbednosnu situaciju u Evropi zbog rata Rusije protiv Ukrajine.

Nemačka treba da preuzme još veću vojnu ulogu u Evropi kao najveća evropska ekonomija, smatra ministar.

"Ako Donald Tramp postane predsednik SAD, odnos snaga u NATO-u će se verovatno još brže promeniti. Ako ne nađemo rešenje da se sve ove okolnosti odraze u budžetu, to će morati da uradi sledeća vlada", rekao je on.

Prema nacrtu budžeta, vojna pomoć Nemačke Ukrajini biće smanjena za polovinu sledeće godine. Berlin će obezbediti Kijevu oko 8 milijardi evra (8,7 milijardi dolara) ove godine, ali će dati samo 4 milijarde evra (4,35 milijardi dolara) 2025. Berlin se nada da će manjak biti nadoknađen profitom od zamrznute ruske imovine.

Podeli:

8 Komentari

Možda vas zanima

Strah od odmazde Moskve

Sve je palo u vodu: Neće biti dogovora

Belgija se usprotivila predlogu Evropske komisije za deblokiranje kredita Ukrajini od 210 milijardi evra finansiranog zamrznutom ruskom imovinom i uništila nade EU za dogovor do samita lidera.

16:40

16.12.2025.

1 d

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

1 d

Podeli: