Svet 2

12.06.2024.

13:40

Nikoga nije briga, ovo je rat koji se ne vidi; Šire se snimci nestvarnih zverstava VIDEO

Snage brze podrške (Rapid Support Forces - RSF) napale su i ovih dana demolirale bolnicu u regionu Darfur na zapadu Sudana.

Izvor: Jutarnji.hr

Nikoga nije briga, ovo je rat koji se ne vidi; Šire se snimci nestvarnih zverstava VIDEO
Tanjug/AP Photo/Hussein Malla, File

Podeli:

Samo nekoliko dana pre toga aktivisti za ljudska prava javili su da je ista moćna sudanska paravojska počinila masakr u selu Vad al-Nura.

U središnjoj provinciji Gezira je, prema informacijama očevidaca, pobijeno stotinu stanovnika, među kojima i na desetine dece, dok je 150 osoba ranjeno.

O ratu u Sudanu malo se govori iako je reč o velikoj krizi zbog koje je stanovništvo treće najveće afričke države raseljeno u retko viđenom obimu. Prema brojkama UN-a, raseljeno je 8,8 miliona ljudi, a najmanje 24 miliona (od ukupno 43) hitno treba pomoć.

"Reč je o trenutno najvećoj krizi raseljavanja stanovništva u svetu", poručili su iz UN-a.

Sudija Međunarodnog krivičnog suda u Hagu Karim Kan objavio je da istražuje zločine u Darfuru i Sudanu i da je javno pozvao sve očevice da mu pošalju materijal koji može poslužiti za rasvetljavanje situacije i kao dokaz.

Na delu je, kako prenosi Jutarnji list, novo krvoproliće strašnih razmera u kojem akteri ne poznaju granice kada je reč o okrutnosti. Sudan zapravo i ne poznaje duže razdoblje mira i prosperiteta, jer  unutrašnji sukobi razdiru tu zemlju još od kraja kolonijalizma.

U Sudanu je od 1993. na čelu bio diktator Omar al-Bašir, koji je svrgnut 2019. godine. Bašir je ratni zločinac kog je Međunarodni krivični sud u Holandiji optužio za genocid u pokrajini Darfur.

Međutim, do suda nikada nije stigao. Od njegovog svrgavanja ne prestaje građanski rat koji se ponovo rasplamsao u aprilu prošle godine, od kada je zabeleženo najmanje 14.000 novih mrtvih slučajeva.

Međunarodne organizacije upozoravaju da bi se u zemlji mogao dogoditi genocid, ali i da je sasvim moguće da je već u toku.

Svakodnevno stižu optužbe o masovnim silovanjima, regrutovanju dece u vojsku i gladi. Informacije koje pristižu iz darfurske regije uključuju i one da stanovništvo preživljava jedući travu i ljuske kikirikija.

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Upravo je započeo rat sa najopasnijom zemljom"

Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.

19:50

20.11.2024.

1 d

Podeli: