Svet 0

07.03.2024.

8:25

Vang: Stvorena nova paradigma odnosa Rusije i Kine

Kina i Rusija stvorile su novu paradigmu odnosa velikih zemalja. koja se u potpunosti razlikuje od zastarelog hladnoratovskog pristupa,

Izvor: Tanjug

Vang: Stvorena nova paradigma odnosa Rusije i Kine
EPA/SERGEI ILNITSKY

Podeli:

Ovo je danas izjavio kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji.

On je na konferenciji za novinare, na marginama zasedanja Svekineskog narodnog kongresa, rekao da Kina i Rusija teže trajnom dobrosusedstvu i prijateljstvu i nastoje da prodube svoju sveobuhvatnu stratešku koordinaciju, prenosi agencija Sinhua.

Ruski prirodni gas pokreće mnoga kineska domaćinstva, a automobili kineske proizvodnje voze ruskim putevima, u potpunosti pokazujući snagu i široke perspektive kinesko-ruske obostrano korisne saradnje, istakao je Vang.

On je govorio o odnosima Pekinga i Evropske unije i naglasio da je prošle godine obeležena 20. godišnjica uspostavljanja sveobuhvatnog strateškog partnerstva između Kine i EU, a da su razmena i dijalozi između dve strane na svim nivoima ponovo pokrenuti u potpunosti.

Vang je govorio i o odnosima Pekinga i Vašingtona i rekao da SAD i dalje imaju pogrešnu percepciju Kine i tek treba da ispune svoja obećanja, uprkos određenom napretku od sastanka predsednika Džozefa Bajdena i Si Đinpinga prošlog novembra, prenosi Rojters.

On je poručio da se odnosi između dve zemlje mogu razvijati samo ako obe strane poštuju i priznaju svoje razlike.

"Moramo da istaknemo da Sjedinjene Države nastavljaju da imaju pogrešnu percepciju Kine i da nisu ispunile obećanja koja su dala", rekao je Vang.

0 Komentari

Možda vas zanima

Strah od odmazde Moskve

Sve je palo u vodu: Neće biti dogovora

Belgija se usprotivila predlogu Evropske komisije za deblokiranje kredita Ukrajini od 210 milijardi evra finansiranog zamrznutom ruskom imovinom i uništila nade EU za dogovor do samita lidera.

16:40

16.12.2025.

1 d

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

1 d

Podeli: