Svet 9

14.05.2024.

15:35

CNN: Si je "pokidao" u Srbiji, a kad krene trgovinski rat...

U velikom tekstu, američka mreža CNN analizirala je posetu kineskog predsednik Francuskoj, Srbiji i Mađarskoj, navodeći da je Si Đinping tako svima poslao snažnu poruku.

Izvor: CNN

CNN: Si je "pokidao" u Srbiji, a kad krene trgovinski rat...
EPA-EFE/MARKO DJOKOVIC

Podeli:

CNN navodi da su u Beogradu i Budimpešti ulice bile okićene kineskim zastavama, kao i da su Sija i njegovu suprugu Peng Lijuan u oba grada, čim su sleteli, sačekali folklorni igrači, za razliku od prigušenog dočeka koji je organizovan u Parizu. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i mađarski premijer Viktor Orban bili su bolji, ocenjuje se u tekstu.

CNN: Si je pokidao u Srbiji, a kad krene trgovinski rat...
Tanjug/AP Photo/Christophe Ena

Takođe, obe zemlje najavile su unapređenje svojih odnosa sa Kinom – što je simbolična pobeda za Sija za koju analitičari kažu da bi mogla da igra ulogu u ublažavanju evropske politike prema Kini u teškim oblastima kao što su trgovina, bezbednost i ljudska prava.

Navodi se da je u Parizu, Si naglasio da Kina ne igra nikakvu drugu ulogu osim “doprinosa postizanju mira“ u Ukrajini, i negirao da postoji industrijski kapacitet u Kini koji preplavljuje evropsko tržište.

Osim što je poslata poruka domaćoj, kineskoj, publici da Peking ima prijatelje u Evropi, podizanje odnosa na najviši mogući nivo sa Srbijom i Mađarskom, nije baš dobra poruka za Makrona. Orban i Vučić prisustvovali su Forumu Pojas i put u Pekingu prošlog oktobra zajedno sa Putinom, podseća Filip Le Kore, viši saradnik u Centru za kinesku analizu Azijskog instituta za politiku društva.

CNN: Si je pokidao u Srbiji, a kad krene trgovinski rat...
EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Sijeve posete Srbiji i Mađarskoj pomogle su mu da ostvari još jedan cilj – da uništi svetski poredak kojim dominiraju Sjedinjene Države, navodi se dalje u tekstu.

Podnošenjem zajedničke izjave, Vučić je postao prvi evropski lider koji se obavezao da će se pridružiti Kini u izgradnji "zajednice sa zajedničkom budućnošću".

Si je takođe predstavio zajednički pogled na svet tokom sastanka sa Orbanom u Mađarskoj, koja je članica i EU i NATO.

CNN: Si je pokidao u Srbiji, a kad krene trgovinski rat...
Tanjug/Szilard Koszticsak/MTI via AP

Osim što je to još jedna simbolična pobeda za Sija, ovo bi moglo da podstakne Orbana da odustane od napora unutar EU da "izbaci" lance snabdevanja i uvede carine na kinesku robu, kažu analitičari. Govoreći u četvrtak u Budimpešti zajedno sa Orbanom, Si je izgleda aludirao na to, rekavši da se nada da će Mađarska iskoristiti svoje rotirajuće predsedavanje EU počevši od jula da "promoviše stabilan i zdrav razvoj odnosa Kine i EU".

CNN podseća da je francuski ministar finansija Bruno Le Mer svojevremeno rekao novinarima da je kineska kompanija BID "dobrodošla" da otvori fabriku u Francuskoj, ali je su Kinezi izabrali svoje prvo uporište za proizvodnju automobila u Evropi, obećavši krajem prošle godine da će otvoriti fabriku u Mađarskoj.

Uprkos svoj snazi Francuske, nastavlja se dalje, Srbija i članica EU Mađarska mogu postati sve vrednije za Peking kako se tenzije sa EU blokom nastavljaju i kako raste pretnja od trgovinskog rata.

Gabor Šejring, docent na Univerzitetu Džordžtaun u Kataru pak dodaje da su Orban i Vučić ona vrsta lidera koji svoje zemlje pozicioniraju između rivalskih geopolitičkih blokova, kako bi izbegli prejaku zavisnost od bilo koga od njih”Za njih se spoljna politika striktno pragmatično bavi ekonomskim interesima”, dodapo je on.

"Mađarska i Srbija su strateške kapije Pekinga ka Evropi... vrednost dve zemlje kao kapije u Evropu će rasti kako trgovinski rat bude eskalirao", rekao je on.

Podeli:

9 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: