12.04.2024.
12:04
Pada sneg u jednom delu države: U drugom 30 stepeni
Rusija se ovih dana suočava sa ekstremnim vremenskim pojavama, a koje su posledica klimatskih promena.
Južne predele zemlje, u pograničnom delu sa Kazahstanom, pogađaju katastrofalne poplave i to nakon naglog otapanja snega, obilnih i kiša, ali i pucanja brane.
Reka Ural sa pritokama poplavila je nekoliko gradova i više stotina manjih naselja. Poplavljena područja nalaze se na oko 1.800 kilometara jugoistočno od Moskve. Ovo su najveće poplave na ovom prostoru ikada.
Ove ekstremne vremenske prilike zahvatile su zapadne i jugozapadne predele Rusije tako što je veoma topla vazdušna masa iz centralne i jugoistočne Evrope, uz prave letnje temperature iznad 25°C, a u pograničnom delu jugozapada Rusije i istočne i severoistočne Ukrajine mereno je čak 30°C.
Tropski dani uz temperature od 30°C beleže se i na istoku i severoistoku Ukrajine. Toplo je i na širem području Moskve, uz temperature od 20 do 25°C.
Ledeni dani pa ekstremni plus
Nakon ledenih dana i temperatura od -10°C, topliji vazduh sa juga sa zapada Rusije stigao je i do severa evropskog dela Rusije, pa su uz kišu temperature dostigle vrednosti između 5 i 10°C.
I dok je širom Rusije već stiglo proleće, ledeno se i dalje zadržava na Dalekom istoku Rusije, pa su tako jutros na severozapadu Jakutije merene temperature od -34°C.
Dakle, jučerašnja razlika između najniže i najviše temperature u Rusiji iznosila je čak 64 stepena.
Ova zima širom Evrope i našeg područja bila je najtoplija ikada, uz pravo prolećno vreme. Istovremeno, širom Rusije zima je bila ledena, uz nekoliko polarnih udara, pa su tako temperature u Jakutiji padale na -60°C, u evropskom delu Rusije na -40°C, a na području Moskve i do -35°C. Snega je bilo u obilnim količinama, neretko u mnogim gradovima uključujući i Rusiju više od 60 centimetara.
Kratka leta, duge zime
Klima Rusije jedna je od najoštrijih na svetu. Odlikuje se oštrom kontinentalnošću. Zime su ledene, na istoku zime traju 7 meseci, uz temperature od -60°C, pa i niže, dok su znatno blaže u evropskom delu Rusije, zahvaljujući uticaju Atlantika, a na obali Crnog mora su i toplije, uz temperature od 5 do 10°C.
Leta su širom Rusije kratka, ali vrlo topla, dok su na jugu Sibira i na jugu Rusije i vrela, uz temperature i iznad 40°C.
Izuzetak su severna obala Rusije i sam sever Rusije, gde zime traju 9 meseci, uz temperature ispod 0°C, dok su leta kratka i sveža, uz temperature od 10 do 20 stepeni, a unutar kopna mogu dostići i 30-35°C.
Istočna obala Rusije koja izlazi na Pacifik odlikuje se monsunskom klimom visokih širina, pa su zime ledene i suve, uz temperature do -30°C, a leta veoma vlažna i kišovita, uz temperature do 25°C i uz neretko efekat tajfuna iz tropskih širina.
Padavina ima najviše na zapadu Rusije i u priobalnim predelima na istoku, uglavnom od 500 do 1000 mm. U Sibiru ima tek 300 do 400 mm, a na jugu Rusije i u stepama od 200 do 300 mm, u pustinjama na obali Kaspijskog mora tek 100 mm kiše. Najviše padavina ima na padinama Kavkaza koje su okrenute ka Crnom moru, gde zbog efekta orografije padne i 2-3000 litara padavina po kvadratnom metru.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar