Svet 6

27.03.2025.

12:45

Putin skovao pakleni plan; Umesto da se priprema za mir, počeo sa obukom dece po školama

Dok Rusija sa SAD pregovara o uspostavljanju mira u Ukrajini, tehnički eksperti otkrili su da Moskva pojačava proizvodnju dronova, a obuka operatera bespilotnih letelica ukazuje da su planovi njihove primene daleko od mirnodobskih.

Izvor: The Kyiv Post

Putin skovao pakleni plan; Umesto da se priprema za mir, počeo sa obukom dece po školama
Shutterstock/Anelo

Podeli:

"Kijev post" je preneo nalaze studije više centara za tehničku analizu i organizacija za ljudska prava koji su pratili aktivnosti ruskih državnih struktura na ukrajinskim teritorijama pod kontrolom Rusije.

Navodi se da su nalazi te studije nedavno predstavljeni u Kijevu.

Studija je fokusirana na rusko regrutovanje mladih ljudi za potrebe kako vojne industrije, tako i oružanih snaga na tim teritorijama.

Navodi se da alarmantni zaključci studije ukazuju da Rusija, umesto da se priprema za mir, nastavlja da obučava vojne specijaliste u operacijama sve većih i većih razmera.

Na teritorijama koje kontroliše Moskva Ukrajinci se prisiljavaju da se pridruže tim operacijama, menja se namena lokalnih škola i industrijske infrastrukture, a militarizacija dece se ubacuje u školske programe.

Navodi se da Moskva planira da u narednih pet godina obuči još više operatera jurišnih dronova u odnosu tako da njihov broj prevaziđe broj vojnika pešadije kojima Rusija trenutno raspolaže.

U izveštaju se navodi da je u Rusiji u junu 2023. vladinim dekretom pod nazivom "Strategija razvoja bespilotne avijacije do 2035" zahtevano povećanje udela domaće proizvodnje dronova u ukupnoj na 70 odsto, kako bi se smanjila zavisnost od iranskih i kineskih komponenti.

Tim dekretom je zatraženo proširenje programa obuke operatera i povećanje broja različitih tipova dronova na 250 vrsta.

Putin skovao pakleni plan; Umesto da se priprema za mir, počeo sa obukom dece po školama
Profimedia

Navodi se da je proces već započeo u više ključnih oblasti, a u izveštaju se navodi da je za taj program odvojeno ukupno 546 milijardi rubalja (šest milijardi dolara).

U program su uključeni vodeći ruski univerziteti poput Inopolisa, MIPT, MAI, Bauman Moskovskog državnog tehničkog univerziteta.

Obrazovni programi uključuju do 256 sati obuke upravljanja dronom po osobi.

Pored toga, ruske škole su već dobile udžbenike za učenike 8. i 9. razreda u kojima se objašnjavaju osnove sastavljanja bespilotnih letelica i upravljanja njima.

Maksim Bučenko, jedan od autora studije, naveo je da 90 odsto privatnih škola u Rusiji sada prima državna sredstva za razvoj školskih programa usredsređenih na sastavljanje dronova i upravljanje njima.

Navodi se da takve predmete često predaju veterani rusko-ukrajinskog rata.

"Ako u ukupan broj uključimo obrazovne, vojne i druge specijaliste, Rusiji je cilj da obuči 1,5 miliona operatera bespilotnih letelica. Nije izvesno da li će u tome i uspeti, ali planovi postoje i sredstva su obezbeđena", kazao je Bučenko.

Pavlo Lisjanski, direktor Instituta za strateške studije i bezbednost, naveo je da je već 167.000 kupljeno za potrebe edukacije u školama i da je 290 pisti u Rusiji prilagođeno obuci upravljanja bespilotnim letelicama.

Podeli:

6 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: