Svet 0

19.03.2025.

17:10

Tramp osuo paljbu; "Radikalni levičar i ludak"

Američki predsednik Donald Tramp danas je ponovo verbalno napao federalnog sudiju Džejmsa Boasberga koji je naložio da vlada ne može da koristi akt predviđen za ratno stanje kako bi deportovala migrante iz Venecuele bez sudskog postupka, prenose mediji.

Izvor: Tanjug

Tramp osuo paljbu; "Radikalni levičar i ludak"
ROBERTO SCHMIDT / AFP / Profimedia

Podeli:

Ako predsednik nema pravo da izbaci ubice i ostale kriminalce iz zemlje zato što radikalni levičar i ludak od sudije hoće da preuzme ulogu predsednika, onda je naša zemlja u velikom problemu i predodređena da propadne”, napisao je Tramp u objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social.

Najnoviji napad na Boasberga usledio je samo nekoliko sati pošto je Tramp zatražio njegov opoziv zbog toga što je doneo presudu protiv administracije jer je predsednik SAD iskoristio akt iz 1798. koji je do sada korišćen samo tri puta, i to uvek u slučaju rata.

Trampov zahtev za razrešenje Boasberga je izazvao oštro saopštenje vrhovnog sudije SAD koji je odbacio tu ideju, potvrdivši da je sudstvo nezavisno.

Trampova administracija  već nedeljama dovodi u pitanje ovlašćenje sudova i da li oni mogu ograničavati predsednika, pronalazeći načine da zaobiđe određene nepovoljne sudske odluke.

Vlada je tokom vikenda uputila tri aviona u El Salvador koji je pristao da primi više od 200 migranata iz Venecuele za koje administracija tvrdi da su članovi bande Tren de Aragua.

Sudija Boasberg je naložio vlastima da zaustave deportacije i vrate avione koji su već bili u vazduhu, ali se to nije dogodilo.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Strah od odmazde Moskve

Sve je palo u vodu: Neće biti dogovora

Belgija se usprotivila predlogu Evropske komisije za deblokiranje kredita Ukrajini od 210 milijardi evra finansiranog zamrznutom ruskom imovinom i uništila nade EU za dogovor do samita lidera.

16:40

16.12.2025.

1 d

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

1 d

Podeli: