13.03.2025.
21:00
NATO (ni)je puk'o
NATO, kao najmoćnija vojna alijansa na svetu, suočava se s izazovima koji prete njegovoj budućnosti.

Dok globalna geopolitika prolazi kroz brze promene, alijansa mora da prilagodi svoje strategije kako bi ostala relevantna.
U središtu tih napetosti nalazi se i Mark Rute, generalni sekretar NATO, koji će se sastati s predsednikom SAD Donaldom Trampom kako bi pokušao da uveri Ameriku da je NATO i gotovo osam decenija staro partnerstvo, još ujek ključan za globalnu bezbednost.
Rute, bivši holandski premijer, suočava se s teškim zadatkom. Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo već su krenuli direktno prema predsedniku Trampu, tražeći pregovore o odbrani, dok Poljska, Nemačka i Italija formiraju posebne blokove moći kako bi se nosili s opadajućom podrškom Sjedinjenih Država Ukrajini.
To znači da Rute mora da dokaže da je NATO, a time i njegova uloga u vođenju alijanse, još uvek relevantan za budućnost, kako bi osigurao dalje učestvovanje Sjedinjenih Država.
- Čelnik NATO-a ide kod Trampa: "Šatl diplomatija"
- Šok za Evropu: SAD vas neće braniti, ako ne platite dovoljno
- Tramp menja NATO? Prekršiće član 5
- Šokantno priznanje i to iz Ukrajine: NATO će prestati da postoji?
"Pravi izazov za njega sada je da postane Trampov 'šaptač' i osigura da predsednik Tramp i Amerika ostanu uključeni u NATO", rekao je Gidrimas Jeglinskas, predsednik Odbora za nacionalnu bezbednost i odbranu litvanskog parlamenta i bivši NATO-ov zvaničnik. "To mu je sada ključni zadatak", dodao je.
NATO zavisi od svojih članica koje ga finansiraju i snabdevaju oružjem, a evropske zemlje sve više razumeju Trampov transakcioni pristup i odlučuju da zaobiđu Rutea, koji je nekada bio smatran Trampovim simpatizerom, i direktno se obraćaju predsedniku SAD-a.
Tako će se sada i Rute, piše Politiko, sastati s Trampom u trenutku kada pokušava da osigura da alijansa može da funkcioniše bez Vašingtona, ili sarađivati s administracijom koja je otvoreno neprijateljski nastrojena, više sklonija Moskvi nego Briselu.
"Alijansa neće umreti", rekao je jedan zvaničnik NATO-a, dpodajući da će se ona jednostavno transformisati u nešto drugo.
Iako NATO nije odgovorio na zahteve za komentar, diplomatski i vojni zvaničnici iz NATO-a okupljeni su u Parizu, gde održavaju hitne sastanke o Ukrajini izvan formalne strukture alijanse.
Ministarske grupe odbrane iz Ujedinjenog Kraljevstva, Nemačke, Francuske, Italije i Poljske sastaju se posebno, formirajući moćan blok koji isključuje SAD. "To je predznak novog NATO-a", rekao je Stefano Stefanini, bivši italijanski ambasador pri NATO-u.
NATO, međutim, ima istoriju prilagođavanja sopstvene uloge prema geopolitičkim promenama.
Zapadni zvaničnici postavljali su pitanja o relevantnosti alijanse nakon Hladnog rata, pa je NATO preuzeo nove misije, uključujući uspostavljanje zona zabrane leta u Bosni i Libiji, učestvovanje u američkom vođenju rata u Avganistanu i savetovanje iračkih snaga u Bagdadu.
Nakon ruske invazije na ukrajinske regione Krim i Donbas 2014. godine, NATO je podigao članice na trošenje 2 odsto svog bruto domaćeg proizvoda na odbranu. A kada je Rusija pokrenula punopravni napad na Ukrajinu 2022. godine, NATO je započeo razvoj planova za odbranu svakog dela Evrope od mogućeg napada iz Moskve.
Međutim, NATO se sada suočava s preobražajem zbom globalnih saveza. Administracija predsednika Trampa "vrlo je transakcijska, pa radimo na izgradnji odnosa prema tim uslovima", izjavio je jedan odbrambeni zvaničnik iz NATO zemlje koji je nedavno posetio Vašington.
"Ostajemo u vrlo uskoj vezi kako bi osigurali da znaju naše planove, naše potrebe i kako to odgovara našem odnosu", dodao je
Ova pitanja o ulozi Marka Rutea dolaze u trenutku kada Pentagon razmatra globalnu prisutnost američkih trupa, a Evropa je jedno od mesta na kojem se najavljuju smanjenja.
Evropski zvaničnici, uključujući Friedriha Merca, takođe su glasno sugerisali mogućnost nuklearnog štita na kontinentu koji ne uključuje SAD.
NATO je počeo da revidira svoje odbrambene planove kako bi smanjio potrebu za američkim vojnim resursima za obranu Evrope.
Ali, bez prisutnosti 84.000 američkih vojnika u Evropi, broj koji je porastao nakon ruske invazije na Ukrajinu , kontinent bi se teško mogao odbraniti od napada iz Rusije.
Grupe za sastanke u Parizu, koje ne uključuju Rutea, gotovo su jednako važne kao pripremni sastanci za osnivanje NATO-a 1949. godine, rekao je francuski ministar spoljnih poslova Žan Noel Barot.
"Čak i ako nije reč o ponovnoj izgradnji NATO-a, tu su seme stvarne promene za alijansu", istakao je on.
NATO-ov središnji "nervni sistem" za vojne operacije zavisi pak, od američkih zapovjedništava u Monsu, Belgiji, Napulju, Italiji, i Norfolk, Virginiji, najvećoj pomorskoj bazi na svetu.
Ta zapovedništva ne samo da pružaju vatrenu moć, nego i ključnu logističku i komunikacionu podršku za velike vojne vežbe i raspoređivanja.
Zavisnost od SAD-a za čak i najosnovnije elemente evropske odbrane stavlja Rutea u nezgodnu poziciju.
"On je u nezavidnoj poziciji", rekao je Đuzepe Spatafora, bivši NATO-ov zvaničnik koji sada radi kao istraživački analitičar u EU Institutu za bezbednosne studije u Briselu.
"Mora reći da su transatlantski odnosi jaki, iako to nisu... Verojatno mora da kaže Trampu da je NATO izgubljen bez njega i da ga držai srećnim, dok istovremeno pokazuje da saveznici troše na odbranu i kupuju američko oružje", rekao je on.
Ali, neki bliski saveznici NATO-a smatraju da postoji metoda u Ruteovom povlačenju u pozadinu. "U DNK organizacije je da ne izaziva previše talasanja", rekao je jedan bivši NATO-ov zvaničnik. "Želite organizaciju koja neće biti previše glasna ili se mešati u dnevnu političku turbulenciju."
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar