Svet 23

28.02.2025.

11:49

Zbogom, rusko zastrašujuće oružje FOTO/VIDEO

Iako su ruske snage svojim velikim navođenim KAB bombama sa stotinama kilograma eksploziva, "mleli" ukrajinske snage cele prošle godine, sada je došlo do promene situacije na frontu.

Izvor: Jutarnji list

Zbogom, rusko zastrašujuće oružje FOTO/VIDEO
Profimedia

Podeli:

Pre godinu dana, lovci-bombarderi ruskih vazdušnih snaga svakodnevno su bacali oko stotinu ultrarazornih navođenih bombi duž cele linije fronta u Ukrajini.

Satelitski navođene velike bombe KAB, sa stotinama kilograma eksploziva, od kojih svaka ima domet oko 40 kilometara, bile su "čudesno oružje" za Ruse, koje je masovno sejalo smrt probijajući i najjače ukrajinske fortifikacije i utvrđene položaje te kosilo snage u direktnoj borbi.

Ukrajinci nisu imali nikakvih klontramera i rešenja za ovo zastrašujuće oružje, koje su Rusi koristili za napade na civilne ciljeve.

Ruske snage su se, kako piše analitičar Forbsa Dejvid Eks, "uljuljkale" u rutinu, uništavajući ukrajinsku odbranu tim navođenim bombama iz vazduha jer nakon što bi razorno oružje obavilo svoje, ruska pešadija dovršavala je posao napadima na ranjene i traumatizovane preživele Ukrajince.

Taktika "prva bomba-napad-sledeća bomba" pomogla je Rusima da osvoje i grad-tvrđavu Avdejevku u istočnoj Ukrajini i zatim napreduju 40-ak kilometara duž linije prema idućem gradu-tvrđavi, Pokrovsku - ključnom logističkom središtu ukrajinske vojske, koje Rusi opsedaju još od leta uz velike ljudske i materijalne gubitke, ali bez bitnih pomaka.

Ipak, s vremenom je došlo do promene, koja je u prvo vreme ostala prilično neprimećena. Sada, dok ruske snage i dalje ostaju zaglavljene oko Pokrovska, očigledno je da se "zlatno doba KAB bombi" pokazalo kratkotrajnim, kako je komentarisao Fighterbomber, nezvanični ni Telegram kanal ruskih vazdušnih snaga.

Ipak, naveli su da "bombe još uvek lete".

Ukrajinski centar za odbrambene strategije (UCDS) nedavno je primetio napade KAB bombama u Sumskoj, Černihivskoj i Donjeckoj oblasti u istočnoj i severnoj Ukrajini.

"Ali postoji caka", navodi Fighterbomber. "Svi satelitski navođeni sistemi korekcije nestali su iz kanala komunikacije", tvrdie s tog Telegram kanala.

Navodno došlo je do toga da su ukrajinski radio-ometači postali toliko delotvorni i toliko brojni da su izazvali signalno zasićenje na prvoj liniji, zbog čega navođene bombe ne mogu da komuniciraju sa GLONASS satelitskim sistemom.

A bez stabilne veze za korekcije smera, navođene bombe obično zalutaju i bezopasno eksplodiraju na poljima.

Sada se već procenjuje da je možda potrebno osam ili čak 16 kliznih bombi da pouzdano pogode jednu metu, istakao je Telegram kanal.

Problem je i što te bombe izbacuju vrlo skupi "Suhoji", a izbacivanje bombi iz četiri avona da bi se eventualno pogodila jedna meta je vrlo riskantno i neisplativo za vazdušne snage koje raspolažu s hiljadu ili tek nešto više modernih aviona, a već su ih izgubili oko 120 u akcijama u Ukrajini.

Intenzivno ukrajinsko ometanje takođe je prizemljilo mnoge ruske dronove, prisiljavajući očajne ruske operatere da pređu na skuplje bespilotne letelice s optičkim vlaknima, koji šalju i primaju signale preko dugih tankih kablova umesto putem radija.

I Rusi ometaju, naravno, ali rusko ometanje nema takav uticaj kao ukrajinsko - mnogi njihovi ometači su loše izrađeni i neuspešni.

Takođe, vrlo važno, najbolja ukrajinska muncija ovog tipa - američke navođene bombe Joint Direct Attack Munition i francuske klizne bombe Hammer - imaju GPS navođenje, ali i rezervne navigacione sisteme koji su potpuno samostalni i stoga otporni na ometanje.

Ispunivši komunikacioni prostor "radijskom bukom" koja smeta Rusima, Ukrajinci su možda anulirali jednu od glavnih prednosti Rusije na bojnom polju.

Vreme je da ruski zapovednici "priznaju ovu stvarnost", poručio je Fighterbomber.

Podeli:

23 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: