Svet 5

25.02.2025.

16:00

Kraj NATO-a kakav znamo?

U prvih mesec dana novog mandata, Donald Tramp je toliko uzdrmao temelje evroatlantskog savezništva da se neki otvoreno dvoume hoće li ovakav NATO uopšte opstati.

Izvor: Jutarnji list

Kraj NATO-a kakav znamo?
EPA-EFE/TOMS KALNINS

Podeli:

Jer, kako prenosi Jutarnji list, današnja Amerika, ako se može suditi prema javnim izjavama Trampa, sve je više saveznica Rusije, a sve manje Evrope.

Takođe, američki predsednik za početak rata odgovornom smatra Ukrajinu, a ne Rusiju. Iz Amerike sada i u Evropu dolazi mešanje u izborne procese. 

Takav dramatični zaokret Vašingtona naterao je mnoge sadašnje i buduće evropske lidere i liderke na upozorenja da SAD više uopšte ne mare za Evropu.

Kapaciteti EU

Sada su evropski lideri započeli konsultacije o tome kako mogu ojačati odbrambene kapacitete EU, čime bi se ojačao i evropski deo NATO-a.

To se može postići povećanjem ulaganja svih država u nacionalnu odbranu, a EU bi dopustila i prekoračenje pravila o dopuštenom deficitu ako bi ta sredstva išla za odbranu. 

EU bi takođe mogla da koordiniše zajedničku nabavku oružja, te je stvorila i poseban fond za to.

Istovremeno, ulaganja bi se povećala ne samo preko dva posto BDP-a, nego znatno iznad toga.

Stručnjaci navode da za EU nije nemoguće postići takvu vojnu moć za odbranu od Rusije i bez američke pomoći.

"Ako je EU ekonomski više od deset puta jača od Rusije, zašto takva ekonomija ne bi pomogla i vojnom jačanju?", zapitao je jedan stručnjak za odbranu koji je ranije radio za NATO-ove strukture.

Ta veća ulaganja Evropljana u odbranu trebalo bi da zadovolje Ameriku. Ali sada je pitanje – deli li Amerika s evropskim saveznicima vrednosti i hoće li ostati i politički saveznici?

Jer NATO je pre svega politički savez, a tek onda, na osnovu političke volje, deluje i vojno. 

Ako će SAD imati ovako popustljiv stav prema Rusiji, dajući toj Rusiji i moć uticaja na unutrašnje odluke NATO-a, onda se kao problem u transatlantskim odnosima pojavljuju i političke razlike, a ne samo velik jaz u vojnoj moći, koji je stvorio toliku zavisnost Evrope od SAD.

Promene u Severnoatlantskom savezu

Rasprave će se postupno prebaciti i u EU, gde je 6. marta zakazan i poseban samit šefova država ili vlada o tome.

Ako se ne stiša ovakva retorika Vašingtona, pitanje je kakav će NATO biti do sledećeg samita 24. juna u Hagu. 

Na trogodišnjicu početka ruske agresije na Ukrajinu se primećuje da Vašington i saveznici idu u suprotnim smerovima kada je reč o Rusiji. 

Dok Tramp gradi odnose sa Putinom, zagovara povratak Rusije u G7, EU usvaja nove sankcije. To je do pre mesec dana bilo nezamislivo.

Podeli:

Anketa

Kako će se okončati sukob u Ukrajini?

5 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Preokret: Skače cena goriva

Evropski berzanski indeksi su danas u blagom padu nakon dvodnevnog perioda rasta, dok je na tržištu istovremeno zabeležen porast cena nafte i zlata.

12:36

24.4.2025.

1 d

Upaljeni alarmi

RHMZ upozorio: Biće opasno

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) izdao je žuti i narandžasti meteo-alarm za gotovo celu teritoriju Srbije, upozoravajući građane na grmljavinske nepogode, jak vetar i lokalno obilne padavine koje se očekuju tokom dana.

12:29

25.4.2025.

11 h

Svet

A iz Nemačke – loše vesti

Nemačka privreda ne uspeva da izađe iz krize. Vlada je snizila svoju prognozu privrednog rasta. Za tekuću godinu očekuje stagnaciju bruto domaćeg proizvoda, saopštio je u četvrtak ministar privrede Robert Habek.

21:59

24.4.2025.

1 d

Podeli: