25.02.2025.
16:00
Kraj NATO-a kakav znamo?
U prvih mesec dana novog mandata, Donald Tramp je toliko uzdrmao temelje evroatlantskog savezništva da se neki otvoreno dvoume hoće li ovakav NATO uopšte opstati.

Jer, kako prenosi Jutarnji list, današnja Amerika, ako se može suditi prema javnim izjavama Trampa, sve je više saveznica Rusije, a sve manje Evrope.
Takođe, američki predsednik za početak rata odgovornom smatra Ukrajinu, a ne Rusiju. Iz Amerike sada i u Evropu dolazi mešanje u izborne procese.
Takav dramatični zaokret Vašingtona naterao je mnoge sadašnje i buduće evropske lidere i liderke na upozorenja da SAD više uopšte ne mare za Evropu.
Kapaciteti EU
Sada su evropski lideri započeli konsultacije o tome kako mogu ojačati odbrambene kapacitete EU, čime bi se ojačao i evropski deo NATO-a.
To se može postići povećanjem ulaganja svih država u nacionalnu odbranu, a EU bi dopustila i prekoračenje pravila o dopuštenom deficitu ako bi ta sredstva išla za odbranu.
EU bi takođe mogla da koordiniše zajedničku nabavku oružja, te je stvorila i poseban fond za to.
Istovremeno, ulaganja bi se povećala ne samo preko dva posto BDP-a, nego znatno iznad toga.
Stručnjaci navode da za EU nije nemoguće postići takvu vojnu moć za odbranu od Rusije i bez američke pomoći.
- "Gotovo je, shvatite..."
- Kremlj: Da vas podsetimo – ne
- Oglasila se i Amerika: Imamo jasan cilj
- Rusi kreću na NATO?
- Vri u svetu – na hitnom sastanku Ukrajinii će biti rečeno...
- Prva šok izjava pobednika izbora u Nemačkoj: Ovakav NATO, teško
"Ako je EU ekonomski više od deset puta jača od Rusije, zašto takva ekonomija ne bi pomogla i vojnom jačanju?", zapitao je jedan stručnjak za odbranu koji je ranije radio za NATO-ove strukture.
Ta veća ulaganja Evropljana u odbranu trebalo bi da zadovolje Ameriku. Ali sada je pitanje – deli li Amerika s evropskim saveznicima vrednosti i hoće li ostati i politički saveznici?
Jer NATO je pre svega politički savez, a tek onda, na osnovu političke volje, deluje i vojno.
Ako će SAD imati ovako popustljiv stav prema Rusiji, dajući toj Rusiji i moć uticaja na unutrašnje odluke NATO-a, onda se kao problem u transatlantskim odnosima pojavljuju i političke razlike, a ne samo velik jaz u vojnoj moći, koji je stvorio toliku zavisnost Evrope od SAD.
Promene u Severnoatlantskom savezu
Rasprave će se postupno prebaciti i u EU, gde je 6. marta zakazan i poseban samit šefova država ili vlada o tome.
Ako se ne stiša ovakva retorika Vašingtona, pitanje je kakav će NATO biti do sledećeg samita 24. juna u Hagu.
Na trogodišnjicu početka ruske agresije na Ukrajinu se primećuje da Vašington i saveznici idu u suprotnim smerovima kada je reč o Rusiji.
Dok Tramp gradi odnose sa Putinom, zagovara povratak Rusije u G7, EU usvaja nove sankcije. To je do pre mesec dana bilo nezamislivo.
Komentari 5
Pogledaj komentare Pošalji komentar