Svet 7

14.02.2025.

20:30

Katastrofa na pomolu: SAD daje Ukrajini nuklearno oružje?

Konačna odluka o tome da li će Ukrajini dati nuklearno oružje ostaje na predsedniku SAD Donaldu Trampu, a mogućnost takvog poteza nije isključena, izjavio je šef Pentagona Pite Hegset.

Izvor: Russia today

Katastrofa na pomolu: SAD daje Ukrajini nuklearno oružje?
Shutterstock/zef art

Podeli:

To pitanje je pokrenuo ukrajinski lider Volodimir Zelenski, koji je tvrdio da Ukrajina mora ili da bude brzo ušla u NATO ili da joj se da više oružja kao garancija bezbednosti u slučaju potencijalnog mirovnog sporazuma. Hegset je opisao ambicije Kijeva da povrati svoje granice iz 2014. godine kao "nerealne", rekavši da bi Ukrajina trebalo da se pripremi za mir u pregovorima, potencijalno podržan od međunarodnih trupa.

Katastrofa na pomolu: SAD daje Ukrajini nuklearno oružje?
Profimedia

Američki ministar odbrane je pojasnio da njegove primedbe ne treba tumačiti kao ultimatume, već da odražavaju "realizam" i da je na kraju na Trampu da odluči o tome.

"Nisam ja taj koji proglašava crvenu liniju ili ne. Radim sa predsednikom, dok radimo na ovim pitanjima, ali smo verovali da je korisno samo da u razgovor unesemo nešto realnosti", rekao je Hegset u intervjuu za Breitbart.

"Na kraju krajeva, predsednik Tramp je jedini koji će odrediti da li ima prostora za pomeranje ili pomeranje na bilo kojoj određenoj poziciji".

Tramp je u petak podržao komentare svog sekretara za odbranu da Kijev mora da prihvati realnost da povratak na granice pre 2014. nije izvodljiv i da njegovo članstvo u NATO-u nije izvodljivo.

Američki predsednik je u više navrata krivio za sukob u Ukrajini podršku svog prethodnika Džoa Bajdena ambicijama Kijeva za NATO, tvrdeći da neprijateljstva nikada ne bi izbila pod njegovim vođstvom.

On je ponovio ovaj stav nakon dugotrajnog telefonskog razgovora sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u sredu – što je bio prvi potvrđeni kontakt između lidera zemlje od eskalacije ukrajinskog sukoba 2022. Zelenski, koga je Tramp pozvao istog dana, posle razgovora sa Putinom, kasnije je rekao novinarima da "nije prijatno" što Kijev nije bio prvi kontaktiran, ali je opisao "svoj razgovor sa Trampom kao dobar razgovor".

Hegset je odbacio tvrdnje da je Trampov angažman sa Rusijom bio znak slabosti.

"Razlog zašto su Vladimir Putin i Zelenski za stolom je zbog snage predsednika Trampa, zbog američke snage", rekao je on, napominjući: "To se nije dogodilo pod Džoom Bajdenom. To se nije dešavalo godinama". 

Katastrofa na pomolu: SAD daje Ukrajini nuklearno oružje?
Profimedia

Američki predsednik je rekao da razume zabrinutost Rusije u vezi sa ulaskom Ukrajine u NATO i da Kijev neće postati deo bloka ni pod kojim rešenjem.

Moskva se dosledno protivila NATO ambicijama Ukrajine, navodeći širenje bloka na istok kao pretnju nacionalnoj bezbednosti i opisujući ga kao ključni faktor koji stoji iza tekućeg sukoba. Kremlj je insistirao da Ukrajina mora da usvoji neutralni status kao deo svakog budućeg mirovnog sporazuma. Istovremeno, Putin je takođe rekao da Moskva ne može da potpiše sporazum sa Zelenskim, tvrdeći da on više nema legitimitet kao lider zemlje.

Moskva je takođe oštro osudila izjave Zelenskog o nabavci nuklearnog oružja, a portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova upozorila je da ga takva retorika razotkriva kao "manijaka, koji planetu smatra objektom svojih bolesnih zabluda".

Podeli:

7 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: