16.01.2025.
21:30
Ratnom osuđeniku dodeljena čast: Glavaš nagrađen za mirnu reintegraciju
BRANIMIR Glavaš, kojeg je Županijski sud u Zagrebu krajem 2023. godine osudio na sedam godina zatvora zbog ratnog zločina nad srpskim civilima u Osijeku tokom Domovinskog rata, dobio je priznanje Zajednice povratnika Osječko-baranjske županije.
Priznanje je dobio povodom 27. godišnjice, kako se navodi, mirne reintegracije istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema.
Na ovo su reagovali Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek i Dokumenta koji su uputili pismo.
"Protestujemo što je među dobitnicima priznanja za izuzetan doprinos i aktivno učešće u provođenju procesa mirne reintegracije istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema u ustavno-pravni sistem bio i Branimir Glavaš, vansudski osuđen za ratne zločine počinjene u Osijeku", kažu iz ove dve organizacije.
Dodaju da je Branimir Glavaš početkom 2000-ih optužen za ratne zločine počinjene nad srpskim civilima u Osijeku devedesetih godina. On se tereti po komandnoj odgovornosti za protivzakonito hapšenje, mučenje i ubistvo sedmorice uglavnom srpskih civila čija su tela, ruku vezanih selotejpom, pronađena u Dravi - slučaj "Selotejp".
- Završena drama u Hrvatskoj: Uhapšena Tea Franić, članica HDZ-a
- Pupovac: Osnivanje Hrvatske pravoslavne crkve je neprihvatljivo
- Grajf na predavanju u Subotici: Ustaše su bile brutalnije od nacista
- "Hrvatska živi zarobljena u svojoj ustaškoj i mračnoj prošlosti"
"U drugom slučaju optužen je da nije sprečio mučenje i ubistvo srpskog civila i mučenje drugog - slučaj u medijima nazvan "Garaža". Predmeti su objedinjeni, a postupak pred Županijskim sudom u Zagrebu počela je 2005.
Branimir Glavaš je 2008. godine prvostepenom presudom proglašen krivim i osuđen na deset godina zatvora. Nakon žalbenog postupka, Vrhovni sud Republike Hrvatske smanjio mu je kaznu na osam godina zatvora.
Podsećamo, Branimir Glavaš je pre izricanja nepravomoćne prvostepene presude pobegao u Bosnu i Hercegovinu, gde ga je dvojno državljanstvo zaštitilo od izručenja Hrvatskoj. U zatvoru u Mostaru odležao je nešto više od pet godina.
U januaru 2015. godine, Ustavni sud Republike Hrvatske poništio je pravosnažnu osuđujuću presudu Vrhovnog suda Republike Hrvatske, iz procesnih razloga.
Suđenje Branimiru Glavašu počelo je početkom 2017. godine, a 2023. ponovo bi bio proglašen krivim i osuđen na 7 godina zatvora. Osim njemu, u odnosu na prvu presudu smanjene su kazne i ostalim optuženima u navedenom krivičnom postupku protiv Branimira Glavaša.
"Nismo svjesni njegove uloge u mirnoj reintegraciji istočne Slavonije, Baranje i zapadnog Srema. Morao je da sarađuje sa Privremenom upravom UNTAES-a. Stoga ne vidimo kako bi Branimir Glavaš pomogao uspehu mirne reintegracije, očuvanje mira i povratak hrvatskog Podunavlja u ustavno-pravni poredak Republike Hrvatske", zaključuju.
Za šta je optužen Branimir Glavaš?
Formalno-pravno gledano, Branimir Glavaš u ovom trenutku nije osuđeni ratni zločinac.
Branimir Glavaš jedan je od osnivača HDZ-a, a početkom 90-ih bio je ključna ličnost u odbrani Osijeka tokom Domovinskog rata, prvo formalno s mesta sekretara Sekretarijata za narodnu obranu opštine Osijek.
U decembru 1991. Franjo Tuđman ga je imenovao za komandanta odbrane Osijeka, a nekoliko dana pre toga dobio je čin majora. Na kraju je stigao do čina general-majora i dobio sedam državnih nagrada.
Tokom Domovinskog rata, snage pod Glavaševom komandom izvršile su niz brutalnih likvidacija osječkih civila srpske nacionalnosti, koje su u hrvatskoj javnosti ostale upamćene kao „Slučaj garaže“ i „Slučaj selotejp“.
Iza ovih imena kriju se užasne priče o tome kako su zarobljene civile terali da piju kiselinu iz baterija, kako su ih tukli i mučili, koliko ih je odvedeno u nepoznatom pravcu i zauvek nestalo, te kako je bila uobičajena praksa da se zarobljeni civili odvode na Dravu. banku sa selotejp trakom preko usta i tamo ih ubiti metkom u glavu, a zatim njihova tela baciti u reku.
Nesporno je da su se ta ubistva, odnosno ratni zločini dogodila. Sam Glavaš ne poriče zločine, ali tvrdi da za njih nije odgovoran.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar