30.12.2024.
17:04
Šta brine Crnogorce?
Istraživanje javnoog mnjenja crnogorske Agencije za sprečavanje korupcije pokazalo da su građani korupciju svrstali na peto mesto među najizraženijim društvenim problemima u državi.
Ali, ispred korupcije su nedostatak mogućnosti za mlade, neefikasne institucije, nezaposlenost i, na prvom mestu kriminal, odnosno bezbednost.
To je u razgovoru sa podgorički Dan saopštio vršilac dužnosti direktora ASK Dušan Drakić.
U pitanju je israživanje o stavovima gradjana o korupciji, koje ova institucaja sprovodi na kraju godine.
"Ovih dana smo dobili nove rezultate. Jasno je da je korupcija u znatnoj meri direktan uzrok svih ovih ostalih problema na koje gradjani ukazuju. Gotovo polovina ispitanih građana smatra da je nivo korupcije u Crnoj Gori visok, što je poražavajući podatak. Takođe, preko polovine ispitanika smatra da je nivo korupcije ostao nepromenjen u odnosu na prethodnu godinu", izjavio je Drakić.
Dodao je da građani uglavnom smatraju da je korupcija najzastupljenija u zdravstvu, a potom u sudstvu, politici i oblasti zapošljavanja.
"Nalazi istraživanja predstavljaju značajan resurs za Agenciju u kontekstu postavljanja prioriteta, posebno kada je reč o usmeravanju delovanja kampanja u godini koja je pred nama", naveo je Drakić.
Odgovarajući na pitanje može li se korupcija iskoreniti, Drakić kaže da je potpuno iskorenjivanje korupcije dugoročan cilj, ali njeno smanjenje na minimalan nivo je realno i moguće.
"To zahteva udružene napore institucija, gradjana i civilnog sektora, dakle celog društva. ASK prepoznaje svoju ključnu ulogu u tom procesu, ali uspeh zavisi od sinhronizovanog delovanja svih aktera. Transparentnost, odgovornost i etika moraju postati osnova svakodnevnog rada svih javnih institucija. Samo tako možemo graditi društvo poverenja i pravde. Agencija je odlučna da svojim primerom da konkretan doprinos ovoj zajedničkoj borbi: pokazali smo da za nas nema teških pitanja i teških predmeta, da nema nedodirljivih. Odredili smo prioritete, otvorili sve predmete iz ranijeg perioda i po njima ubrzano postupamo, o čemu blagovremeno obaveštavamo javnost", naveo je i dodao:
"Takođe, svojim primerom pokazali smo kako treba da izgleda odgovoran odnos prema službenim vozilima i ostalim resursima koji su nam povereni na korišćenje. Odlučni smo da istrajemo u nameri da Agencija bude prepoznata kao primer dobre prakse, ne samo u Crnoj Gori već i u regionu.
Dodao je da se ASK suočava sa izazovima koji su karakteristični za sve institucije koje su u procesu reformi od unapređenja zakonodavnog okvira, preko jačanja internih kapaciteta, do izgradnje poverenja gradjana.
Komentarišući mogućnost da kaznena politika prema funkcionerima bude rigoroznija, Drakić navodi da ona mora biti zasnovana na transparentnom i odgovornom pristupu.
Važno je da sankcije budu usmerene na otkrivanje i sprečavanje nezakonitog sticanja imovine, a ključno je povezivanje sa drugim institucijama koje imaju ovlašćenja za dalje postupanje, zaključuje Drakić.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar