14.05.2024.
12:44
Šmit u izveštaju SB UN optužio Srpsku i Dodika: "Aktivno podrivaju" BiH
Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit, koji u Republici Srpskoj nije priznat, podneo je Savetu bezbednosti najnoviji šestomesecni izveštaj.
Šmit je podneo izveštaj u kojem je, između ostalog, optužio Republiku Srpsku, predvođenu predsednikom Miloradom Dodikom da, kako tvrdi, "aktivno podrivaju državu BiH, njene nadležnosti i institucije, a time i Dejtonski sporazum".
"Njihova pretnja da paralizuju državne organe blokiranjem njihovog rada i donošenja odluka pretnja je funkcionisanju države i njenoj sposobnosti da obavlja svoje odgovornosti. Njihova pretnja da će jednostrano povući Republiku Srpsku iz ustavnog, pravnog i institucionalnog okvira države – uključujući Oružane snage BiH i poreskog, pravosudnog i izbornog sistema države – pretnja je uspostavljanju paralelnog okvira RS", navodi se u izveštaju Šmita.
Navodi da svi politički činioci moraju izraziti svoje bezuslovno poštovanje prema Dejtonskom sporazumu i BiH, njenom državnom suverenitetu i teritorijalnom integritetu, koje, kako kaže, delimično nedostaje.
Šmit tvrdi i da su stranke vladajuće koalicije u Republici Srpskoj nastavile da organizuju proteste na međuentitetskoj liniji između dva entiteta nazvane "Granica postoji".
"Osim promovisanja ideje secesionizma, ovi protesti stvaraju podeljeno okruženje sklono sigurnosnim incidentima", tvrdi Šmit.
Šmit u izveštaju optužuje Republiku Srpsku i njeno rukovodstvo za, kako navodi, "nezapamćen kontinuiran pritisak na pravosudne institucije.
"Osim promovisanja ukidanja Suda BiH i Tužilaštva BiH, vladajuća koalicija RS podriva Ustavni sud BiH kao čuvara ustavnog i pravnog poretka BiH", navodi Šmit i dodaje:
"Izazovi instituciji i mandatu visokog predstavnika takođe su nastavljeni neometano. To uključuje zapaljivu retoriku, ali i radnje koje podrivaju poštovanje prema međunarodnoj ad hoc instituciji visokog predstavnika i time njegovu sposobnost da implementira mandat Opšteg okvirnog sporazuma za mir. Predstavnici vladajuće koalicije RS otvoreno zloupotrebljavaju institucije BiH u ostvarivanju tog cilja. Konačni autoritet za tumačenje Dejtonskog sporazuma u potpunosti je poverena Visokom predstavniku, a ne entitetu". Ako se, kaže, Šmit nastave ove radnje bi "mogle dovesti do de facto, ako ne i de jure, raspuštanja države BiH, što predsednik RS Milorad Dodik stalno zagovara".
"To bi bio scenarijo s ozbiljnim posledicama", kaže, između ostalog, Šmit u izveštaju koji će sutra biti na dnevnom redu SB UN, preneli su sarajevski mediji.
Šmit u Republici Srpskoj nije priznat jer njegovo imenovanje na funkciju visokog predstavnika u BiH nije potvrđeno u Savetu bezbednosti UN, kako je to predviđeno Dejtonskim mirovnim sporazumom.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar