Region 0

25.02.2025.

15:40

"Amerika nas je štitila, nešto se promenilo"

Hrvatski predsednik Zoran Milanović izjavio je danas da mora postojati saradnja između predsednika i premijera, jer je to posao, a ne "ljubavna priča".

Izvor: Index.hr

"Amerika nas je štitila, nešto se promenilo"
Klaudia Radecka/NurPhoto/Shutter / Shutterstock Editorial / Profimedia

Podeli:

"Ovde treba zauzeti stav o pitanjima rata i mira, kako će Hrvatska reagovati. Neću se pozivati na rezultate izbora hiljadu puta kao Plenković. Moramo sarađivati, moramo direktno razgovarati, ne moramo stalno, ne moramo se voleti, niti se volimo, ali ovo nije ‘love story’, ovo je ozbiljan posao", kazao je Milanović.

Nešto se promenilo...

"Amerika je bila naš zaštitnik do juče. Šta se promenilo? Nešto se promenilo. Ne treba se voditi za najglasnijim, najhisteričnijima u Evropi. Treba biti solidaran i lojalan, ne raditi nikom iza leđa, ali da ćemo automatski dizati ruku za nešto što je osmislilo neko odelenje u EU, to ne dolazi u obzir", izjavio je on.

Govoreći o spoljnoj politici zemlje, rekao je da u ime Hrvatske ne može da govori Ursula fon der Lahejn, ili Kaja Kalas, ističući da bi prvo u Hrvatskoj trebalo da se dogovore pa onda da se ide dalje.

Osvrnuo se i na Donalda Trampa, za kog je rekao da veruje da kod njega postoji nešto lično ili želja za revanšizmom.

Na pitanje o bezbednosnim garancijama za Ukrajinu, Milanović kaže: "Pre dve godine sam u više prilika na više događaja govorio da je ovaj sukob u Ukrajini sukob Moskve i Vašingtona preko grbače Ukrajine i da će se na kraju rešavati između njih.”

"Nisam ni slutio da će Tramp opet postati američki predsednik. Nisam šahista, ali to je vrsta igre. Vidiš figure, imaš neko iskustvo, jasno je da je to rusko-američki rat preko grbače Ukrajine. To govorim već tri godine i osećam se loše jer sam dobro prognozirao. Ko će doći u Ukrajinu i koje će oružje nositi, zavisi od Moskve", zaključio je hrvatski predsednik.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Pristali su: Ovo je sve što bi trebalo da dobije Ukrajina

Ukrajina, Sjedinjene Američke Države i evropski partneri su se tokom pregovora koji se danas održavaju u Berlinu dogovorili o parametrima za postizanje mira u Ukrajini, prenosi ukrajinska agencija Ukrinform, pozivajući se na saopštenje evropskih lidera.

21:00

15.12.2025.

2 d

Strah od odmazde Moskve

Sve je palo u vodu: Neće biti dogovora

Belgija se usprotivila predlogu Evropske komisije za deblokiranje kredita Ukrajini od 210 milijardi evra finansiranog zamrznutom ruskom imovinom i uništila nade EU za dogovor do samita lidera.

16:40

16.12.2025.

1 d

Svet

Mađarska potpisala: "Isporučujemo gas"

Mađarska je danas potpisala ugovor sa Sjedinjenim Američkim Državama o isporuci 400 miliona kubnih metara tečnog prirodnog gasa (TPG) godišnje, izjavio je mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

17:38

16.12.2025.

1 d

Podeli: