29.01.2025.
11:26
Šta Srbiju čeka? Odluka stiže za 10 dana
Srbija će uskoro imati ili novu vladu ili parlamentarne izbore, najverovatnije u aprilu, ali prelazne vlade sigurno neće biti. Ovo je juče saopštio predsednik Srbije Aleksandar Vučić nakon što je premijer Miloš Vučević podneo ostavku.
![Šta Srbiju čeka? Odluka stiže za 10 dana](/data/images/2024-04-30/22595_shutterstock-179110259_f.jpg?timestamp=1738146373)
U obraćanju posle vanredne sednice Vlade Srbije predsednik je rekao da je otvoren za obe opcije po proceduri, i za formiranje nove vlade i za izbore. Naveo je i da ima tri ili četiri imena za novog mandatara, ali da nije siguran da neće biti novih izbora.
"U narednih 10 dana donećemo odluku da li ćemo ići na izbore ili u sastavljanje nove Vlade. Mi nemamo nikakve kandidate", rekao je.
SPS nije za izbore
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kazao je da se predsednik SPS Ivica Dačić izjasnio da nije za izbore, već za formiranje nove vlade.
Šta posle ostavke premijera?
Podsetimo, predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević dao je neopozivu ostavku na tu funkciju i na njoj će ostati dok se ne izabere novi premijer, a dotle je cela vlada u ostavci i radiće kao tehnička vlada. Kako je predviđeno Ustavom, predsednik Vlade ostavku može podneti Narodnoj skupštini koja na prvoj narednoj sednici konstatuje ostavku predsednika Vlade.
Predsednik Vlade ostavku podnosi predsedniku Narodne skupštine i istovremeno o njoj obaveštava predsednika Republike i javnost. Vladi prestaje mandat danom konstatacije ostavke predsednika Vlade. U Zakonu o Vladi navodi se da kada Narodna skupština konstatuje ostavku predsednika Vlade, predsednik Republike je dužan da pokrene postupak za izbor nove Vlade.
Ako Narodna skupština ne izabere novu Vladu u roku od 30 dana od dana konstatacije ostavke predsednika Vlade, predsednik Republike je dužan da raspusti Narodnu skupštinu i raspiše izbore. Prema Zakonu o Vladi, član 20, predsednik Vlade može podneti ostavku koju upućuje predsedniku Narodne skupštine i o kojoj obaveštava predsednika Republike i javnost.
Narodna skupština na prvoj narednoj sednici bez rasprave prima k znanju da je predsednik Vlade podneo ostavku i time Vladi prestaje mandat.
![Šta Srbiju čeka? Odluka stiže za 10 dana](/data/images/2025-01-28/102725_tan2025-01-2811525812-0_iff.jpg?t=1738145708)
''Vladi prestaje mandat sa prestankom mandata Narodne skupštine, izglasavanjem nepoverenja, neizglasavanjem poverenja, ostavkom Vlade, izglasavanjem nepoverenja predsedniku Vlade i ostavkom predsednika Vlade'', navodi se u Zakonu o Vladi.
Vlada kojoj je prestao mandat, prema Zakonu, može vršiti samo tekuće poslove i ne može predlagati Narodnoj skupštini zakone i druge opšte akte niti donositi propise, izuzev ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane ili prirodna, privredna ili tehnička nesreća.
Takođe, Vlada ne može postavljati državne službenike na položaj u organima državne uprave, a pri vršenju osnivačkih prava Republike Srbije može jedino da imenuje ili da saglasnost na imenovanje vršioca dužnosti direktora i članova upravnog i nadzornog odbora. Predsednik Vlade može obrazložiti ostavku u Narodnoj skupštini, a na podnošenje ostavke cele Vlade shodno se primenjuju odredbe o podnošenju ostavke predsednika Vlade.
- Brnabić: Održavanje izbora je demokratsko rešenje, parlamentarna opozicija nema legitimitet
- Brnabić nakon ostavke Vučevića: Pokazao je šta je odgovornost, šta je ljubav prema Srbiji
- Miloš Vučević podneo neopozivu ostavku; Šta sledi? Evo šta kažu Ustav i zakoni...
Inače, prestanak mandata premijera ne mora da znači nove izbore, jer postoji mogućnost da većina u parlamentu izabere novog premijera. Kada Skupština Srbije konstatuje ostavku premijera, predsednik države je dužan da pokrene postupak za izbor nove Vlade, odnosno da mandat poveri nekom drugom.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević preuzeo je dužnost predsednika Vlade Srbije krajem aprlila 2024. Vlada Vučevića počela je da radi 2. maja. Odluku da Vučević bude mandatar doneo je predsednik Srbije Aleksandar Vučić 30. marta. Vučević je do tada bio ministar odbrane i lider vladajuće Srpske napredne stranke (SNS). Ekspoze je podneo u Skupštini Srbije početkom maja. Na funkciji je nasledio Anu Brnabić, koja je danas predsednica parlamenta.
Šta može vlada u tehničkom mandatu?
Kako je propisano zakonom, vlada kojoj je prestao mandat ne može predlagati Narodnoj skupštini zakone i druge opšte akte niti donositi propise, izuzev ako je njihovo donošenje vezano za zakonski rok ili to nalažu potrebe države, interesi odbrane ili prirodna, privredna ili tehnička nesreća.
Ona ne može da postavlja državne službenike na položaj u organima državne uprave, a pri vršenju osnivačkih prava Srbije može jedino da imenuje ili da saglasnost na imenovanje vršioca dužnosti direktora i članova upravnog i nadzornog odbora.
Vlada kojoj je prestao mandat ne može predsedniku Republike predložiti raspuštanje Narodne skupštine.
Takođe, član Vlade kome je mandat prestao usled prestanka mandata Vlade ima ista ovlašćenja kao član Vlade koji je podneo ostavku, precizirano je Zakonom o vladi.
Istim zakonom, u članu 20. piše i da predsednik Vlade može podneti ostavku, koju upućuje predsedniku Narodne skupštine i o kojoj obaveštava predsednika Republike i javnost.
Narodna skupština na prvoj narednoj sednici bez rasprave prima k znanju da je predsednik Vlade podneo ostavku i time Vladi prestaje mandat.
Predsednik Vlade može obrazložiti ostavku u Narodnoj skupštini.
Na podnošenje ostavke cele Vlade shodno se primenjuju odredbe o podnošenju ostavke predsednika Vlade.
Komentari 11
Pogledaj komentare Pošalji komentar