21.01.2025.
15:42
Sednica Odbora za obrazovanje: Brnabić o ključnim temama; "Šta kad studenti izgube pravo na budžet ili dom?"
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić prisustvovala je danas sednici Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo.
"Autonomija univerziteta ne samo ustavna kategorija, već u svakom smislu svetinja. Narodna skupština nema nameru da se na bilo koji način meša u rad univerziteta ili na taj rad utiče", rekla je.
Dodala je da je pravo studenata da iskažu svoje nezadovoljstvo, utiču na promene u društvu i kandiduju teme za društveni dijalog.
"S druge strane, svako od nas pojedinačno, a posebno u parlamentarnoj demokratiji, mora voditi računa o tome da naša prava i naše slobode, nikako, nikada i ni po koju cenu, ne ugrožavaju prava i slobode drugih građana, ravnopravnih članova našeg društva.
Zarad šire javnosti, važno je naglasiti da, u Republici Srbiji, u ovom trenutku, ima 268.000 studenata, od kojih 230.743 na državnim univerzitetima.
Od ovih 230.743 studenata na državnim univerzitetima, 102.413 studenata je budžetskih. Ovi studenti ne snose troškove svog studiranja, već to država plaća, ali pod uslovom da ostvare određen prosek i na vreme upišu sledeću godinu studija. Ukoliko to ne ostvare, automatski gube status budžetskih studenata i mogu nastaviti svoje studije samo kao samofinansirajući studenti", istakla je Brnabić i dodala:
"Imamo oko 17.000 studenata koji imaju obezbeđeno mesto u studentskim domovima. Kako se blokade fakulteta nastavljaju, a nastava i ispiti ne mogu da se održavaju, i njihova mesta u domovima su ugrožena.
I ovo su problemi o kojima moramo da razgovaramo, i svim ovim porodicama pružimo informaciju šta mogu da očekuju ukoliko se blokade nastave. Ovde govorimo o preko 102.000 porodica širom Srbije! Porodica i studenata koji u ovom trenutku nemaju nikakvu informaciju o tome šta, i kakav je, dalji plan – i ko i kako će zaštiti njihova prava na studije i nagradu za njihov trud kako bi nastavili da studiraju uz finansijsku podršku RS.
Dužni smo svi da kažemo nekoj samohranoj majci u Srbiji kako ćemo zaštiti prava njenog deteta, njene porodice".
Kako je istakla, niko od njih to ne sme da ignoriše.
"Podržavate plenume i blokade – super, ali kako podržavate i branite interese ostalih studenata i njihovih porodica? Ovih 102.000 koji su u opasnosti da izgube status budžetskih studenata, ovih 17.000 koji su u opasnosti da izgube pravo na smeštaj u studentskim domovima.
Mi imamo 128.330 samofinansirajućih studenata. Šta ćemo sa njima? Oni su platili školarine. Zauzvrat, na većini fakulteta nastava nije završena, a onemogućeno je i polaganje ispita. Kako i kada će se ovo nadoknaditi? Šta ćemo ukoliko neko od ovih studenata tuži fakultete. Svako od ovih studenata može da pokrene tužbu protiv fakulteta na osnovu ugovora koji su sa fakultetima potpisali, što će naše fakultete finansijski upropastiti (ne iscrpeti, već upropastiti).
Imamo 8.813 studenata sa stipendijama (13.000 dinara mesečno) kojima preti opasnost da će izgubiti stipendije.
Imamo 6.181 studenata koji koriste studentski kredit, od toga 2.242 na završnoj godini studija. Ukoliko oni ne budu u mogućnosti da završe godinu i studije u roku, oni, tj. njihove porodice, će morati da vraćaju studentski kredit u iznosu od 13.000 dinara mesečno h 12 meseci h 4 godine = 5,500 evra....bez kamata i kaznenih odredbi. Ko će to da vraća? Njihove porodice? Pa nisu one krive, kao ni ti studenti. Fakulteti? Plenumi", naglasila je.
"Mi godišnje imamo između 300 i 400 studenata koji se, nakon diplomskih studija, primaju na neke od najprestižnijih svetskih univerziteta – sa punom ili parcijalnom stipendijom, ili bez stipendije, ali svakako dobijaju podršku Fonda za mlade talente Republike Srbije. Svi oni su u opasnosti da sada neće moći da završe svoje studije u roku, što automatski znači da će ove, jedinstvene u životu prilike, propustiti.
Šta ćemo njima da kažemo i ko će njima biti kriv i odgovoran za to? Plenumi? Dekani? Rektori? Država?"
Suočavamo se sa tri iminentne pretnje
1.Preko 102.000 studenata izgubi status budžetskih studenata, što je značajan udarac na njihove porodice, posebno na onih oko 17.000 čija su deca u studentskim domovima.
2.Ostali studenti i njihove porodice budu izložene troškovima, dugovima i izgubljenim životnim šansama, zato što je neko dao sebi za pravo da im ne dozvoli pohađanje nastave i polaganje ispita.
Pravni fakultet Beograd – 8.000 prijava za januarski ispitni rok.
Pravni fakultet Novi Sad – 1.900 studenata se izjasnilo da hoće ispite u januaru.
Pravni fakultet Niš – 1.400 studenata se izjasnilo da hoće ispite.
Medicinski fakultet Niš – NNV izglasao da se vraćaju na nastavu i ispite, plenum zaključao zgradu.
3. Svi naši fakulteti koji su u blokadi bankrotiraju, dovedu sebe u situaciju da su im blokirani računi, jer su naplatili školarine, a nisu u mogućnosti (zbog "plenuma") da ispune svoje obaveze. Ovo može da sruši sistem državnih univerziteta u Republici Srbiji - govorila je Brnabić na održanoj sednici.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar