21.01.2025.
14:55
Razgovor o ključnim temama; Brnabić: Šta kada studenti izgube pravo na budžet, dom? Ko vraća kredite?
Sednica Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo na čijem je dnevnom redu bila jedna tačka – blokada fakulteta i zaštita prava studenata održana je u Skupštini Srbije.
Zbog značaja teme, sednicu, koju je sazvao predsednik Odbora Marko Atlagić, vodila je predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić.
Završeno
11:49
15:21
Zaključak Odbora:Ugožena akademska godina,sagledati kako nadoknaditi nastavu i ispite
Odbor za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo Skupštine Srbije usvojio je danas Zaključak, u kojem je navedeno da je akademska godina ugrožena za preko 200.000 studenata javnih visokoškolskih ustanova na kojima su u ovom trenutku blokade i istaknuto da je neophodno sagledati na koji način će biti nadoknađeni svi oblici nastave i ispitni rokovi.
U Zaključku usvojenom na današnjoj sednici Odbora navedeno je de je Narodna skupština Srbije, shodno svojoj kontrolnoj ulozi, ali i kao predstavnička institucija građana, pokrenula ovo pitanje koje se tiče više stotina hiljada porodica u Srbiji.
"Uvažavajući u potpunosti pravo na izražavanje mišljenja i na protest, utvrđeno je da je neophodno poštovati prava studenata na neometan nastavak studija. Izražavamo zabrinutost i očekujemo dodatne napore kako rukovodstva visokoškolskih ustanova, tako i Ministarstva prosvete, sa ciljem da se obrati pažnja na status budžetskih studenata, kojih je 102.102, studenata koji borave u studentskom domu, koji imaju studentski kredit, ali i 128.330 samofinansirajućih studenata koji su platili svoje studije", istaknuto je u Zaključku.
Ukazano je da je neophodno sagledati na koji način će biti nadoknađeni svi oblici nastave i ispitni rokovi kako bi bile ispunjene ugovorne obaveze visokoškolskih ustanova za koje su samofinansirajući studenti platili školarine, a budžetskim studentima država platila školarine.
U cilju pružanja podrške porodicama, Skupština Srbije će otvoriti kontakt centar kome se studenti i njihove porodice mogu obratiti u vezi sa svim pitanjima i nedoumicama koje imaju u cilju ostvarenja svojih studentskih prava, navedeno je u Zaključku.
Za zaključak su glasali članovi Odbora iz vladajućih stranaka, dok predstavnici opozicije nisu učestvovali u glasanju.
14:45
Završena sednica
Usvojen je predloženi zaključak.
14:10
Brnabić: Da li je neko predložio rešenje za studente?
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas na sednici Odbora za obrazovanje, na kojoj je je jedina tačka dnevnog reda, blokada fakulteta i zaštita prava studenata, da se niko nije obratio porodicama studenata i da kažu šta je rešenje u vezi sa problemima koji mogu nastati usled blokada fakulteta.
Ona je to rekla odgovarajući poslaniku Zeleno-levog fronta Đorđu Pavićeviću i profesoru Fakulteta političkih nauka, koji je kazao da su problemi o kojima govore predstavnici vlasti u vezi sa budžetskim mestima ili mestima u domovima rešivi i da se to moglo videti u više navrata u prošlosti.
"Rešavali su se onda kada ste hteli da ih rešavate", rekao je Pavićević.
Brnabić je kazala da joj je drago da čuje kako je sve rešivo, kako to tvrdi Pavićević, ali, kako je istakla, problem je što to rešenje do sada niko nije predložio.
"Šta ćemo sa 102.000 budžetskih studentata, ne samo da ih niko pomenuo nije, nego se niko nije njima ni obratio da im kaže, nemojte da brinete, uradiće se ovo i ovo, i tako ćemo rešiti, kao ni samofinansirajućim, kao ni onima u studentskim domovima. Mi dva meseca imamo na stotine hiljada porodica koje sede i čekaju da im se neko obrati, da im kaže šta će biti, šta će se desiti, koja su im rešenja", rekla je Brnabić.
Poslanik Jedinstvene Srbije Života Starčević primetio je da pojedini mediji kao što je Nova S ne izveštavaju sa događaja već, kako kaže, kreiraju same događaje i ocenjuje da takvi mediji pokušavaju da menjaju percepciju stvarnost u Srbiji.
Prema njegovim rečima, odluke o obustavi rada na fakultetima su u suprotnost od onoga što je smisao postojanja univerziteta i fakulteta, dodajući da je voljom manjeg dela profesora i studenata izvršeno pravno, materijalno i fizičko nasilje, jer, kako je primetio, šta je drugo sprečavanje kretanja ako nije nasilje.
"Vreme je da se na ovom Odboru za obrazovanje i nauku i tehnološki razvoj postave prava pitanja i daju pravi odgovori i na činjenicu da su fakulteti naučno-nastavno veća i profesori uskratili pravo studentima na školovanje...Šta je sa povredom člana 39. Ustava koji garantuje slobodu kretanja, jer kako drugačije protumačiti legalnost akcije blokiranja puteva", naveo je Starečević.
On je postavio pitanje da li je prekršen Zakon o radu blokadama, jer je, kako je rekao, profesorima isplaćena plata, a da oni nisu radili mesec i po dana.
"Pravo izbora studenata je da protestuju, ali pravo je i drugog, brojnijeg dela studenta da idu na predavanja i da polažu ispite. Otkuda pravo profesorima fakulteta da studentima koji žele da idu na predavanje i položu ispite, uskraćuju to pravo", upitao je on.
Poslanik Stranke slobode i pravde Peđa Mitrović rekao je, vezano za eventualno rešenje, "da sve zavisi samo od vlasti", dodajući da treba institucije da puste da rade svoj posao, da ispune zahteve studenata i da će odmah sve biti gotovo.
"Odmah će univerziteti početi da rade, odmah će se studenti vratiti u svoje učionice i ceo sistem obrazovanja će nastaviti da funkcioniše", rekao je Mitrović, navodeći da je problem u tome što vlast, kako tvrdi, ne želi da ispuni zahteve i što tri meseca krije odgovorne za tragediju u Novom Sadu.
On je tvrdio i da je vlast "zarobila" institucije, a da su studenti ustali za pravdu, a Pavićević pozvao vlast da, kako je rekao, ne plaši i zastrašuje ljude, dodajući da to neće imati efekat kakav žele.
13:03
Svi studenti treba da imaju jednaka prava studiranja
Margareta Smiljanić iz SKONUS-a istakla je da svi studenti imaju jednaka prava studiranja, rekla je i koji su to trenutni problemi.
"Ono što je svakako nešto što mislim da treba da se razgovara jeste da potegnemo tema studentskih problema. SKONUS će uvek podržavati studente i osuditi nasilje. Tema o kojoj treba da razgovaramo jesu i odgovri koje studenti čekamo. Došli smo u situaciju da imamo sve više problema", rekla je i dodala da kada se ogvori o ključnim problemima, to je svakako nadoknada nastave, prakse.
"Govorimo o nadoknadi, na nekim fakultetima i tri ispitna roka. Neki su izgubili rok u decembru, januaru, februaru. Studenti koji su korisnici stipendija i kredita, ne vide na koji način će ispitni rokovi biti nadoknađeni. Jedan od velikih problema je jaz koji je nastao između onih koji imaju nastavu i ispite, u Novom Sadu i Prištini imaju nastavu... Doći ćemo u situaciju kada će konkurisati opet i doći će do jaza i na listama za rangiranje".
Istakla je da je jedan od problema i školarina.
"Sledeći problem je i školarina, na nekim nisu platili ceo iznos ali nisu dobili odgovor da li će biti smanjene i na koji način će to biti regulisano. Jedna od važnih stvari su i studenti koji studiraju po raznim programima za koja se takođe izdvajaju stipendije. Ono što je naš zadatak, nevezano da li imamo isto mišljenje ili ne, da se odgovorno postupi, a ne da se donose popularne odluge. Odogovrne odluke je ono što će zadovoljiti sve odluke", završila je.
12:55
Ministarstvo se trudi da uspostavi dijalog sa svima, ali nema razumevanja
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je da se Ministarstvo trudi da uspostavi dijalog sa svima koji izražavaju nezadovoljstvo i da joj je žao što ne postoji razumevanje za dijalog.
Navela je da je raduje današnja atmosfera sa sednice, bez obzira na nervozu, koju, kako je rekla, ispoljava deo poslanika.
''Dozvolite da budemo različiti, da ipak poštujemo jedni druge utoliko da se saslušamo. Ja još nisam počela da govorim, a vi ste izrazom lica pokazali da vas iritiram'', rekla je Đukić Dejanović, čije su obraćanje prekidali članovi Odora iz opozicije.
Đukić Dejanović je istakla da smatra da se u dijalogu sa onima koji osećaju i izražavaju nezadovoljstvo može naći način da se postignu najbolji mogući ishodi, čak i kada u nečemu nema slaganja i dodala da je u dva navrata sa rektorima univerziteta, na sastancima koji su bili planirani zbog pitanja finansiranja visokog obrazovanja, razgovarano kako Ministarstvo i Vlada mogu pomoći da se izađe iz sadašnje situacije i da se minimiziraju štetne posledice.
Podsetila je da je Ministarstvo u pisanoj formi dalo sugestije fakultetima i univerzitetima, poštujujući autonomiju univerziteta, šta bi bilo korisno da se učini da studenti koji imaju potrebu da završe zimski semestar završe svoje obaveze i predispitne vežbe i kolokvijume i da polažu ispite u januaru.
''Dali smo sugestije, maltene uz molbu da se to učini. Ovde prisutni profesori su u više navrata govorili da neke studentske grupe žele razgovor sa ministrom. Ja sam bila uvek spremna na taj razgovor, a nikada nisam dobila ni vreme, ni mesto, ni s kim bih razgovarala'', istakla je Đukić Dejanović.
Naglasila je da je današnji sastanak dobrodošao, uz ocenu da bi sednica Odbora mogla da bude ključna za popravljanje atmosfere.
Ona je zahvalila predsedniku Odbora Marku Atlagiću što je sazvao sednicu i dodala da ima šanse da se pokuša da se traži izlaz iz sadašnje situacije.
''Svi ti studenti zaslužuju da o njima brinemo u skladu sa svojim nekim ciljevima, a uz predstavničku funkciju koju ima Narodna skupština, ali i uz nadzornu koju ima. Mislim da je izuzetno značajno da poslanici iskažu empatiju prema toj deci'', rekla je Đukić Dejanović.
12:42
Tri iminentne pretnje
- Da preko 102.000 studenata ostane izvan budžeta i da oko 17.000 studenata izgubi pravo na studentske domove
- Da svi samofinansirajući studenti budu izložene troškovima, dugovima i izgubljeni životnim šansama zbog blokada koje su odlučili neki plenumi
- Ovo što se dešava može da prouzrokuje da svi naši fakulteti koji su u blokadi budu u narednih nekoliko nedelja budu i u finansijskoj blokada. Ako samo 100 studenata podnese prijave i traži da im se refundira školarina, ti fakulteti bankrotiraju, njihovi računi idu u blokadu. To znači i ključ u bravu za državne fakultete. Dovodimo u u pitanje čitav sistem državnih univerziteta u Srbiji.
12:15
Uvodno izlaganje Ane Brnabić
"Želim da izrazim najdublju zahvalnost prisutnim rektorima, dekanima i predstavnicima studentskih parlamenata koji su se odazvali našem pozivu. Moram da kažem da ja jesam inicirala, ali pratim pažljivo rad svih odbora. Primetila sam da su poslednje dve sednice da su poslanici opozicije tražili da odbor razgovara o blokadi na fakultetu, što smatram da je jako dobro. Mislim da je prošlo krajnje vreme da na jedan sveukupni način sagledamo šta se dešava na našim fakultetima i visokom školstvu i kakav to uticaj ima i kakve će biti posledice po naš sistem visokog obrazovanja", rekla je Brnabić.
"Ova sednica nije sednica koju sam zamolila gospodina Atlagića da sazove iz političkih razloga. Sve, samo ne političkih. Naše obrazovanje ne sme biti predmet političkih razmirica, već je obrazovanje u svakom smislu nadpolitička tema", rekla je.
"Mislim da svako od nas, a osebno u palamentarnoj demokratiji, mora voditi računa da naša prava i slobode nikako i ni na koji način ne ugrožavaju prava i slobode drugih oko nas. Niko od nas nema veća prava od onog drugog. Važno je da kažem da u Srbiji ima oko 268.000 studenata od kojih 230.743 na državnim univerzitetima. Od ovih 230.743 studenata 102.413 je budžetskih, školuje se zahvaljujuči njihovom radu, domili su priliku da Srbija snosi troškove njihove školarine. U sklopu 102.417 studenata imamo oko 17.000 studenata koji imaju obezbeeno mesto u studentskim domovima ", rekla je Brnabić.
Pravo na budžet i studentski dom
Kaže, problemi o kojima moramo da razgovaramo je šta će se desiti sa svim onim studentima koji imaju pravo na budžet i studentski dom.
"Ko razmišlja o studentima čije se pravo da studiraju direktno ugrožava blokadama fakulteta? Ko brine o njima? Ko vodi računa o njihovim porodicama? Kada oni izgube pravo da studiraju jer nisu mogli da polažu ispite ne svojom voljom već im je neki plenum zabranio, ko je onda kriv? Da li je kriv plenum, fakultet, rektor, Ministarstvo prosvete, Narodna Skupština", upitala je.
Kaže da u Srbija na državnim 128.330 samofinansirajućih studenata.
"Najveći deo fakulteta koji su trenutno u blokadi nije završio semsestar. Fakulteti nisu ispunili obaveze iz ugovora koje imaju sa studentima. Kako štitimo njihova prava? Oni su svoje obaveze ispunili, oni su platili školarine. Ko štiti njihova prava? Svi ti studenti ukoliko ne polože ispite na vreme i ne daju uslov, gube stipendije. Ko će njima i njihovim porodicama biti kriv? Plenom, fakultet? Ko će davati odgovore?"
Studentski krediti
"Imamo 6.181 studenta koje koriste studentski kredit, od toga 2.242 na završnoj godina, čije su porodice, ukoliko su onemogućeni da završe studije, oni će morati da vraćaju studentske kredite koji iznosi 13.000 dinara mesečno, puta 12 meseci, puta 4 godine. To je paušalno oko 5.500 evra koja će svaka od ovih 2.242 porodice morati da vraćaju.
Master, posdiplomske studije
"Svake godine imamo 300-400 studenata koji se upisuju nakon diplomskih studija. Niko od njih neće moći da ispuni uslov da se upiše na posdiplomske studija na tim prestižnim fakultetima jer neće biti u mogućbnosti da završe fakultet u roku zato što je neko odlučio da blokira fakultete, ne da da se izvodi nastava i polažu ispiti. Kada nam dođu ti roditelji i kažu da je njihovo dete izgubilo životnu šansu, ko odgovara", rekla je.
"Svi mi dugujemo odgovore stotinama hiljada porodica u Srbiji", kaže Brnabić.
12:15
Počela sednica, usvojen predloženi dnevni red
Sednica skupštinskog Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo počela je.
Radu sednice prisustvuju predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, ministarka Slavica Đikuć Dejanović sa svojim saradnicima, rektori, dekani...
Predsednik odbora Marko Atlagić zakazao je sednicu sa jednom tačkom dnevnog reda, a to je blokada fakulteta i zaštita prava studenata.
Dnevni red je usvojen.
Komentari 27
Pogledaj komentare Pošalji komentar