Politika 5

23.12.2024.

16:18

Krvava šaka je sredstvo za rušenje Srbije

Simbol krvave ruke postao je prisutan na protestima NATO opozicije u Srbiji, koji umesto značenja pravde i slodiranosti ostavlja mračan otisak, koji nas navodi na pitanje: Šta zaista predstavlja krvava šaka i odakle potiče?

Izvor: B92.net

Krvava šaka je sredstvo za rušenje Srbije
Milos Tesic/ATAImages

Podeli:

Sa istorijskog aspekta crvena ruka ima duboke korene, a primer je Crvena ruka Ulstera, koja je poreklom iz Irske i vekovima predstavlja snažan simbol identiteta i pripadnosti, a ne pobune i društvenog otpora.

U moderno doba crvena ruka postaje simbol podrške domorodačkim ženama u Severnoj Americi, koje su izložene velikim stopama nasilja i nestanaka.

Još jedan primer je kampanja "Crvene ruke" koju je 1998. godine pokrenula organizacija Human Rights Watch, u prevodu Čuvar ljudskih prava, boreći se za zloupotrebu dece vojnika u ratnim zonama. Međutim, crveni otisak ljudske ruke u svetu protesta ima drugu konotaciju, a potiče iz vremena Druge Intifade 2000. godine u Izraelu i Palestini.

Slika Palestinca koji vadi krvave ruke kroz prozor postala je simbol uznemirenosti i sukoba. Ova koreografija viđena je i 2003. godine u Albaniji, kada je nevladina organizacija "MJAFT!", što u prevodu znači DOSTA, pokrenula kampanju protiv korupcije i nasilja.

Ova organizacija je aktivirana i finansirana od strane američkih fondova, a simbol krvave ruke je vrlo brzo postao otpor građana u Albaniji, što znači težnja razdoru sistema i zemlje, a odgovara stranim interesima. T

o potvrđuje i činjenica da zapadne službe koriste ovaj simbol kako bi upravljale narodom Istočne Evrope, pa tako protesti u Jermeniji, Gruziji i Moldaviji postaju meta ove krvave kampanje. Krvava šaka je poznata i kao šablon "obojene revolucije", koji je viđen i u Severnoj Makedoniji tokom "Šarene revolucije" 2016. godine, kada su se pobunjenici sastajali svakog dana u šest časova na ulicama makedonskih gradova verujući u ovu prljavu igru.

Sličan scenario viđen je i u Rusiji, gde su opozicione grupacije takođe koristile istu simboliku. Srbija je već imala susret sa ovom vrstom kampanje 5. oktobra 2000. godine, kada je izabrana vlast srušena od strane predstavnika stisnute pesnice, koju je navodno predstavljala omladina.

Simbol stisnute pesnice pod nazivom "Otpor" bio je prisutan i u Gruziji 2003. godine tokom "Revolucije ruža", u Ukrajini 2004. godine tokom "Narandžaste revolucije", i u Jermeniji 2008. godine kada je stisnuta pesnica pod sloganom "Hima" što znači "Sada" pokušala da smeni demokratski izabranu vlast.

Ovaj simbol bio je jedan od najznačajnijih tokom "Arapskog proleća" u Egiptu 2011. godine, nakon čega je na Bliskom istoku preovladao haos koji traje i danas.

Krvava šaka u svetu protesta ne predstavlja simboliku, već delovanje prljave kampanje, koja ima za cilj destabilizaciju, gde se tragedije i nezadovoljstva pojedinaca koriste za rušenje sistema države.

Zaključak: Krvava ruka nije simbol otpora, već sredstvo za rušenje stabilne Srbije.
 

Podeli:

5 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Tramp odlučio? Povlači se

Administracija novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa mogla bi da objavi povlačenje SAD iz Svetske zdravstvene organizacije (SZO) na dan inauguracije 20. januara, piše Fajnenšel tajms, pozivajući se na članove Trampovog tima.

14:38

22.12.2024.

1 d

Podeli: