30.11.2024.
19:43
Uporedo sa opozicionim protestima, umesto azbesta širi se panika
Prethodnih nedelja javnost u Srbiji svedok je kampanje kojom se dovodi u pitanje vršenje svojinskih prava vlasnika privatne parcele na kojoj se nalazi nekadašnji hotel "Jugoslavija".
Najpre je počelo kao navodna odbrana kulturnog dobra iako je "Jugoslavija" odavno ostala daleko ispod standarda savremenih hotela, a vremešni objekat izgubio je upravo trku sa vremenom u kome bi mu bilo prilično teško naći neku novu namenu.
Slučajno ili ne, sve se poklopilo sa opozicionim protestima, a potom se društvenim mrežama proširila informacija da se rušenjem hotela "Jugoslavija" oslobađaju tone azbesta koji će ugroziti zdravlje stanovnika celog Beograda i šire.
Gradski zavod za javno zdravlje obavio je istraživanja kada je započeto rušenje objekta i nakon merenja vrednosti utvrdio da nema tragova azbesta u okolini hotela "Jugoslavija".
Šta je azbest
Azbest je prirodni, vlaknasti mineral koji je zbog svojih svojstava za potrebe izolacije i zaštite od požara postao široko rasprostranjen u građevinarstvu. Od pedesetih godina prošlog veka koristio se u celom svetu i gotovo svaka građevina koja je izgrađena u tom periodu najverovatnije sadrži azbest.
Evorpska unija je 2005. a Srbija 2007. godine u potpunosti zabranila upotrebu svih vrsta azbesta. Kada je nastupila zabrana korišćenja, doneta su tačno utvrđena pravila i procedure uklanjanja, odnošenja i skladištenja azbesta. Obavezni su specijalni alati, folije, zaštitna odela, sanduci i džakovi koji se hermetički zatvaraju.
Rušenje hotela ,"Jugoslavija"
Uoči rušenja hotela "Jugoslavija", prethodnom proverom u objektu nije pronađen azbest.
Međutim, iz predostrožnosti hotel nije miniran već se ruši deo po deo čime je, u slučaju pronalaska azbesta u nekom delu objekta, omogućeno da se postupi po jasno propisanim pravilima uklanjanja koja jednako važe u Srbiji kao i u EU.
Komentari 12
Pogledaj komentare Pošalji komentar