04.11.2024.
12:12
Vučić sa Žiofreom: Srbija jeste na evropskom putu; Do 2027. ispunjavamo sve FOTO
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nakon razgovora sa šefom Delegacije EU u Srbiji Emanuelom Žiofreom, obraća se medijima. S njim se obraća i Žiofre.
Vučić se zahvalio Žiofreu na izveštaju EK, navodeći da je zahvalio i EU na izradi izveštaja, čije primedbe su većim delom tačne, navodeći zahtev Brisela da se spoljna politika prilagodi politici EU, a tu se pre svega misli na sankcije Rusije.
"Moramo da govorimo na objektivniji način o EU jer neretko, i kada se oko bilo čega naljutimo, uvek nam je kriva EU", rekao je Vučić i naveo da Srbija jeste na evropskom putu.
"Zadali smo sebi cilj je da do 2027. možermo da ispunimo sve ove kriterijume, neću da obećavam da ćemo ući, ne mogu, ali mogu da ćemo sve ovo ispuniti", rekao je on.
Takođe je podvukao da iz izveštaja EK o Srbiji ima mnogo stvari koje je trebalo da popravimo, ali nismo, što on ne razume.
"EU nam ukazuje na to, ali mi nismo to uradili i ja ću podstaći Vladu Srbije da to uradi", rekao je predsednik Srbije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da je Srbija primila poruku EU kada su u pitanju izborna pravila i da je vlada spremna da izađe u susret preporukama ODIHR-a, iako imamo različite poglede.
"Drugačije vidimo i neke druge stvari i pogled na izbore i neka pravila, drugačije vidimo, jer se Srbiji postavlja nešto što se ne postavlja nigde drugo u svetu, ali i to smo razumeli i pokušaćemo da izađemo u susret i preporukama ODIHR-a, ali i onima koji nisu dovoljno dobri i misle da na vlast ne dolaze ne zato što ih narod neće, nego zato što nedostaju neka pravila", rekao je Vučić tokom zajedničkog obraćanja sa šefom Delegacije EU u Srbiji Emanuelom Žiofreom, a nakon što mu je predao Izveštaj Evropske komisije o Srbiji za 2024. godinu.
Što se tiče medijskih zakona, Vučić kaže da sutra ističe regularan mandat REM-a te da će biti birani novi članovi.
Govoreći o izveštaju on je rekao da ima mnogo stvari koje mogu lako biti popravljene i kako veruje da će i vlada i parlament uraditi sve što treba.
Vučić je rekao da ne razume zašto ništa nije urađeno u ribarstvu u poslednjih godinu dana, kao i po pitanju zakona o vinima.
Kada je reč o zakonu o vinima, predsednik navodi da bi to Srbiji doprinelo na regionalnom tržištu, jer su od Srbije, kako kaže, samo Mađarska i Slovenija jače po kvalitetu.
Vučić je napomenuo da mora da se napravi prava legislativa i on će podstaći vladu da se takve stvari urade.
On je istakao da mnogo toga mora da se uradi i u obrazovanju i navodi da se u Izveštaju EK podstiče dualno obrazovanje.
"Moramo da uradimo sve da bismo bili dostupniji tržištu, moramo da usmeravamo ljude na ono što je potrebno na tržištu, moramo da obrazujemo mlade za ono što će biti potrebno u budućnosti. Ne može 'završio sam fakultet pa tražim posao', kao što smo mi radili pre 20–30 godina, ne, nego mora da se gleda šta se traži i šta će nam biti potrebno", rekao je on.
Vučić je ocenio da se "uništava Rudarski fakultet, a sada će i Građevinski, jer je to potrebno iz političkih razloga", ali je dodao da neće više o tome da govori u prisustvu šefa Delegacije EU.
"Mislim da je veoma važno da se vidi da naše učenje i naši obrazovanje su iza proseka u izveštajima OECD-a, iako smo najbolji u regionu, ali smo i dalje ispod proseka, što govori da mnogo moramo da radimo i da napredujemo, jer moramo mnogo toga da menjamo", rekao je Vučić.
On je naveo i da je potrebno da se ubaci što je moguće više zelene agende u obrazovni kurikulum.
Prema njegovim rečima, i dalje sav novac koji se troši na razvoj i istraživanja iznosi ispod jedan odsto BDP, iako raste sve vreme.
"Na hiljadu radnika smo značajno povećavali taj procenat i sada smo, kada je reč o istraživačima iznad EU, međutim kada pričamo o čitanju, mi smo ispod tog svetskog proseka. Moramo to da promenimo, to je suštinski važno za nas, to nije pitanje povećanja plate, moramo da promenimo pristup", kazao je.
Vučić navodi i da mora da se donese novi zakon o statistici, kao i o transakcijama, jer su restriktivne oko stranih valuta.
Takođe, potrebno je uvesti, kako kaže, neke elemente i zakone o zaštiti uzbunjivača.
"Oko privrede je uglavnom dobro. Imamo u sudstvu i vladavini prava mnogo toga da uradimo, posebno kašnjenja kod odluka upravnih sudova. Nisam baš najbolje razumeo kako da odvajamo MUP, u kojim poslovima od policije, ali valjda stručni ljudi znaju na šta se odnosi", kazao je Vučić.
"Težak posao je pred nama. Srbija ima najbolje kapacitete na Zapadnom Balkanu, a usudio bih se da kažem i od nekih iz EU. Ali nismo članovi 'kluba'. Kad jeste, ne morate sve da ispunjavate. Imamo, ali nije posebno isticano to ovde. Kada je reč o KiM, dijalog je jedino rešenje i to je najvažnije za budućnost", istakao je na kraju Vučić.
"Ostaje pitanje oko spoljnopolitičkih mera – tu postoje razlike, ali videćemo kako će se stvari odvijati", nastavio je predsednik zahvalivši se Evropskoj komisiji, Ursuli fon der Lajen na poseti Beogradu, kao i Žiofreu.
Žiofre, koji se prvi obratio medijima, rekao je da Srbija ima cilj, a to je ulazak u EU, naglašavajući da bi trebalo da se pojača tempo rada po tom pitanju i da se pošalje poruka o strateškom cilju Srbije.
"Pristupni pregovori su ponovo na vrhu agende. Nova komisija će biti potpuno posvećena proširenju i to je još jedan znak za usmeravanje nove energije ka proširenju. Srbija je potvrdila da je članstvo njen strateški cilj i shodno tome smatramo da je važno da na pravi način komuniciramo proces proširenja", rekao je šef delegacije EU.
Govoreći o Godišnjem izveštaju za Srbiju, rekao je da je napredak Srbije na putu ka EU usporen i da je sada pravo vreme da se to ispravi.
U ekonomskom napretku je, nastavio je Žiofre, Srbija ostvarila dobra dostignuća, što EU pozdravlja, ali Srbija treba da pojača napredak u pravosuđu, osnovnim pravima, a napredak u tim oblastima će uticati na opšti napredak.
Napredak je i u poglavlju 22, tj. u strategiji u borbi protiv korupcije, a EU očekuje da se svi usvojeni zakoni sprovedu, poput usklađivanja zakona o REM-u.
Kada je reč o spoljnoj politici i bezbednosti, EU očekuje da se Srbija uskladi s politkom EU, naveo je Žiofre, ali je takođe pohvalio Srtbiju zbog humanitane pomoći Ukrajini.
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar