Kosovo 2

09.04.2024.

19:16

Na današnji dan, pre 25 godina, počela je bitka na Košarama VIDEO

Na današnji dan, pre tačno 25 godina, počela je nesumnjivo najčuvenija bitka u savremenoj srpskoj istoriji – bitka na Košarama.

Izvor: rt.rs

Na današnji dan, pre 25 godina, počela je bitka na Košarama VIDEO
EPA-PHOTO/EPA/KEYSTONE/MICHELE LIMINA/STF/ml/mda

Podeli:

U pitanju je bio pokušaj pripadnika iz terorističke OVK da uz pomoć NATO avijacije i albanske vojske da najpre zauzmu karaulu Košare, a potom naprave koridor za kopnenu invaziju iz pravca Albanije kroz Juničke planine.

Napad je pokrenut u tri pravca: prema vrhu Rase Košares, ka karauli Košare i prema vrhu Maje Glave. Bitka je trajala sve do potpisivanja Kumanovskog sporazuma i povlačenja naše vojske sa Kosova i Metohije, odnosno 10. juna 1999. godine.

Uprkos ogromnim naporima OVK i njihovih zapadnih pokrovitelja, i zauzimanju pomenutih lokacija od strane terorista, Vojska Jugoslavije uspela je da stabilizuje front na drugoj liniji odbrane i spreči dalje napredovanje, odnosno kopnenu invaziju na SRJ.

Na strani SRJ u borbama za karaulu i okolne vrhove učestvovali su delovi 53. graničnog bataljona, 125. motorizovane brigade, 549. motorizovane brigade iz sastava Prištinskog korpusa VJ, zatim delovi 63. padobranske i 72. specijalne brigade (kako se tada zvala 72. brigada za specijalne operacije), pojedine jedinice iz sastava vojne policije, rezervisti i veterani učesnici ratova u BiH i Hrvatskoj, kao i domaći i ruski dobrovoljci.

Tokom dva meseca borbi poginuo je 21 oficir i podoficir, 50 vojnika na odsluženju vojnog roka, 13 aktivnih vojnika i 24 dobrovoljca, dok je ukupno ranjeno 256 boraca. Iako ne postoje precizni podaci o gubicima neprijatelja, procenjuje se da su oni višestruko veći.

Kao što je već pomenuto, osim OVK u napadu na Košare učestvovale su Oružane snage Albanije koje su artiljerijskom vatrom pružale podršku teroristima na terenu, kao i letelice Severnoatlantske alijanse koje su konstantno izviđale i bombardovale položaje VJ i vršile korekciju artiljerijske vatre.

Iako se u godinama nakon okončanja NATO agresije jako malo govorilo o samoj bitki u javnosti, zahvaljujući filmu "Ratne priče sa Košara", ali i drugim dokumentarnim filmovima, svedočenjima učesnika bitke, naročito pokojnog generala i komandanta 549. motorizovane brigade Božidara Delića, sačuvano je sećanje na sve borce koji su dali svoje živote za odbranu naše države i time sprečili kopnenu invaziju na SRJ.

Izvor: TV Prva

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Upravo je započeo rat sa najopasnijom zemljom"

Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.

19:50

20.11.2024.

1 d

Podeli: