15.09.2024.
14:21
Raste vodostaj reka u Srbiji: Sledi nam vanredna odbrana od poplava?
Vodostaj Dunava zabeležio je rast i očekuje se da će se taj trend nastaviti u naredna četiri dana. Slično, i vodostaj Save je u porastu sa tendencijom daljnjeg povećanja tokom ista četiri dana.
Iako je trenutni vodostaj ovih reka u domenu srednje niskih vrednosti za ovo doba godine, nadležne službe prate situaciju kako bi bile spremne za eventualne intervencije.
Vodostaj Tise je trenutno u stagnaciji i očekuje se da će ostati stabilan uz manji porast u naredna četiri dana. Trenutni vodostaj je u domenu srednjih vrednosti za ovo doba godine.
Velika Morava takođe pokazuje stabilne vodostaje sa tendencijom stagnacije i manjeg kolebanja u naredna dva dana. Međutim, vrednosti vodostaja na ovoj reci su niske za ovu sezonu.
Temperature vode iznad proseka
Temperature vode na rekama u Srbiji su iznad prosečnih vrednosti za ovo doba godine. Najnoviji podaci pokazuju da je na Dunavu oko 21.2 °C, na Savi oko 21.9 °C, Velikoj Moravi oko 19.0 °C, Tisi oko 21.8 °C i banatskim vodotocima oko 20.8 °C
Dok Dunav i Sava beleže porast vodostaja, Tisa i Velika Morava ostaju stabilne s manjim oscilacijama.
Važno je pratiti trenutnu situaciju, posebno s obzirom na iznadprosečne temperature vode koje mogu uticati na rečne ekosisteme. Nadležne službe nastaviće da prate stanje na rekama i blagovremeno informišu javnost o svim promenama.
U četvrtak redovna odbrana od poplava
S obzirom na to da se na ovoj mernoj stanici kada nivo Dunava pređe 500 cm proglašava redovna odbrana od poplava, ta granica biće već prevaziđena u četvrtak, dok će vodostaj i dalje biti daleko ispod granice vanredne odbrane od poplava.
Redovna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj na reci dostigne propisanu granicu (koja je određena za svaki rečni sektor) i ima tendenciju daljeg porasta.
Redovnu odbranu od poplava proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno osmatranje i praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata.
Vanredna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj dostigne propisanu granicu i ima tendenciju daljeg porasta, ili kada to zahtevaju drugi razlozi (dugo trajanje vodostaja iznad granice redovne odbrane, stanje nasipa i objekata, nastupanje opasnosti od nagomilavanja leda i dr.).
Vanrednu odbranu proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata i otklanjanje negativnih pojava na njima.
U slučaju da dođe do prelivanja ili nekontrolisanog proboja nasipa kao i kontrolisanog prosecanja nasipa, proglašava se vanredno stanje. Vanredno stanje proglašava nadležna ugrožena opština, a podrazumeva izgradnju lokalizacionih nasipa, evakuaciju stanovništva i drugo.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar