Društvo 14

06.09.2024.

9:28

Srbija ide na "totalnu odbranu"; Poznato kad bi počelo obavezno služenje vojske

Logističke mogućnosti Vojske Srbije su takve da već u martu 2025. može da primi 10.000 regruta na obuku od 60 dana i 15 dana vežbe u približno borbenim uslovima.

Izvor: Novosti

Srbija ide na "totalnu odbranu"; Poznato kad bi počelo obavezno služenje vojske
Depositphotos/Bumble-Dee

Podeli:

Podsetimo, odluka o redovnom služenju vojnog roka od 75 dana za muškarce, kao i dobrovoljnog za žene, biće doneta do 20. oktobra, ako se rebalansom budžeta za to obezbede materijalna sredstva, najavio je juče predsednik Srbije Aleksandar Vučić.  

Odluka o vraćanju služenja vojnog roka je deo novog koncepta odbrane Srbije donetog uz uvažavanja iskustava naših veterana i sagledavanja aktuelnih ratova.

"Reč je o konceptu totalne odbrane, a on podrazumeva kombinovanu vojsku koju čine profesionalci i aktivna i pasivna rezerva. Iskustva iz savremenih ratova pokazuju da je koncept malih profesionalnih vojski propao, da je nužan povratak principima masovne vojske bez koje je veoma teško obezbediti kontrolu teritorije na frontu i u pozadini. Takva vojska se može dobiti samo obučavanjem širokog sloja stanovništva za odbranu zemlje, a to se najbrže, najbolje i najorganizovanije postiže kroz obavezan vojni rok. Time obezbeđujete popunu vojske, kao kičme odbrane i stvarate bazu za popunu jedinica rezervnog sastava MUP, civilne zaštite, za angažovanje građanstva u svim vanrednim situacijama", objašnjava general u penziji Milorad Stupar, magistar političkih nauka, prvi komandant 72. brigade za specijalne operacije i nekadašnji načelnik Uprave pešadije Vojske Jugoslavije i Vojske Srbije i Crne Gore.

On je iI predsednik Saveza udruženja boraca Srbije, koje je aktivno učestvovalo u raspravi o vraćanju redovnog vojnog roka.

"Naša skupština je proglasila vojnu neutralnost i to je ušlo u strategijska dokumenta, ali za takav status država mora da ima jaku privredu i sistem totalne odbrane sa odvraćajućom ulogom za eventualnu agresiju. Tak tada diplomatija ima mogućnost da bezbednosne izazove rešava diplomatskim sredstvima. Sistem totalne odbrane daje borbene mogućnosti sa kojima eventualni agresor mora da računa na neprihvatljive ljudske i materijalne gubitke što je faktor odvraćanja", naglašava Stupar.

Koncept totalne odbrane u potpunosti je razrađen 2023, kada je ministar bio sadašnji premijer Miloš Vučević.

"On počiva na nekoliko segmenata: proceni strategijskog okruženja i bezbednosnih izazova i pretnji Srbiji, na iskustvima iz savremenih borbenih dejstava pre svega u Ukrajini, Siriji i Gazi i opredeljenja da smo vojno neutralni. Temelj koncepta je povratak obaveznog služenja vojnog roka, a koliko sam upoznat rešenje o tome treba da se donese do 20. oktobra. Ta odluka zavisi od stanja privrede, ali smatram da je obuka vojnika mnogo jeftinija od rata. Mi veterani osećamo miris baruta u vazduhu i smatram da što pre treba da krenemo sa vojnim rokom, jer su ljudi koji su poslednji završili obuku sada trećepozivci", kaže general Stupar.

On naglašava da je Vojska Srbije sačuvala više kapaciteta nego što je poznato, uprkos pokušajima posle 2000. da bude razbijena.

"Mnoga materijalna bogatstva su sačuvana zahvaljujući izuzetnom radu pojedinih oficira i starešina, koji su ih doslovno krili od onih koji su nameravali da ih prodaju budzašto. Imamo više od 50 kasarni koje su očuvane i mogu da prime 10.000 regruta već u martu. Ali nije suština obuke u okrečenim kasarnama, štaviše u budućnosti treba ići na izgradnju montažnih objekata i poligona izvan gradova. Najveći izazov vraćanja vojnog roka je da starešine budu osposobljene i motivisane da izvedu složenu i sadržajnu savremenu obuku i da osposobe mlade ljude za kratko vreme. Poziv oficira mora biti prestižan u društvu, kao što je naglašavao ministar Vučević, a jednako je važna motivisanost regruta da učestvuju u procesu obučavanja. Bez toga nema rezultata", zaključuje Stupar.

Podeli:

14 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: