Društvo 4

27.08.2024.

8:22

Šta sve čeka đake od septembra?

Uskoro se đaci vraćaju u školske klupe nakon letnjeg raspusta, a dočekaće ih niz novina. Prvi dan nove školske godine biće 2. septembar.

Izvor: Blic

Šta sve čeka đake od septembra?
Shutterstock/milatas

Podeli:

Manje đaka u učionicama, nešto kraći raspusti, stroži pravilnici oblačenja i zabrana korišćenja mobilnih telefona u sve više ustanova, skuplje ekskurzije, nove mere u borbi protiv svih oblika nasilja, kao i najavljene pripreme za uspostavljanje velike ili državne mature, neke su, kako piše Blic, od glavnih novosti koje nas očekuju u novoj školskoj godini, kako za osnovce, tako i za srednjoškolce.

Najveća promena odnosi se na broj učenika u odeljenjima koji će biti smanjen kako u osnovnim, tako i srednjim školama. Ova izmena zakona je doneta još prošle godine, ali tek sada stupa na snagu. Prema dosadašnjim propisima odeljenja kod osnovaca su mogla da imaju do 30 učenika, ali je bilo predviđeno da uz saglasnost Ministarstva prosvete može da se poveća do 33. Od 1. septembra ovaj broj će biti smanjen, pa će zakonska granica biti 28 učenika, koja će moći uz dozvolu ministarstva da bude povećana na maksimalno 31 đaka.

Smanjenje broja đaka biće i u srednjim školama gde će jedno odeljenje moći da ima maksimalno 28 učenika, što se odrazilo ovog leta i na malu maturu, pa je svršenim osnovcima bilo potrebno nešto više bodova za upis u željene škole nego što je to ranije bio slučaj.

Đaci u Srbiji će i predstojeće školske godine imati četiri raspusta, ali će dva, zbog drugačijeg preklapanja sa vikendima, biti za po dan kraća.  Prolećni raspust najviše se razlikuje - on je lane trajao 10 vezanih dana, a sada će biti iz dva dela - prvi od šest, a drugi od četiri dana, jer Uskrs i Prvi maj nisu “povezani”.

Mala matura na programu je od 16. do 18. juna 2025.

Od ove godine Ministarstvo prosvete proširilo je kategorije učenika osnovnih škola koji ostvaruju pravo na besplatne udžbenike, pa to sad imaju i učenici koji boluju od retkih bolesti, koji imaju pravo na tuđu negu i pomoć, učenici iz porodica u kojima je nosilac roditeljske brige samo jedan roditelj, učenici iz socijalno/materijalno ugroženih porodica, sa smetnjama u razvoju i invaliditetom, sa izuzetnim sposobnostima, učenici iz porodica u kojima je troje i više dece u sistemu obrazovanja i vaspitanja...

Ipak, najzadovoljniji mogu da budu učenici u Beogradu i njihovi roditelji. Oni su prošle godine dobijali besplatan komplet, a ovog puta će im Grad umesto toga isplatiti po 20.000 dinara. Mame i tate će imati priliku da biraju da li za taj novac žele da kupe nove komplete ili eventualno da kupe polovne, ali dobro očuvane knjige.

U nekim gradovima besplatne udžbenike dobijaju đaci prvaci.

Nove mere u borbi protiv nasilja u školama donete su još pred početak prošle godine, stupile su na snagu u drugom polugodištu, ali će ovo biti prva kompletna školska godina u kojoj će se primenjivati.

Najinteresantniji i najzvučniji novitet bila je kazna suspenzije đaka na period od 5 do 20 dana tokom kojih ne bi mogli da prisustvuju časovima u školi. Iako ovaj model već skoro pola veka funkcioniše u SAD, ali i mnogim drugim zemljama, postavljalo se pitanje kako će biti primenjen u Srbiji.

Takođe ovo će biti prva školska godina gde će već u prvom polugodištu ocena iz vladanja ulaziti u prosek, iako će đaci moći da prođu razred čak i sa ovom jedinicom.

Napad na zaposlene u obrazovanju kažnjavaće se zatvorom od tri meseca do osam godina, u zavisnosti od težine učinjenog dela, planirano je izmenama i dopunama Krivičnog zakonika. Ove kazne prete đacima starijim od 14 godina, kao i njihovim roditeljima.

Promene bi se odnosile praktično samo na srednje škole, ali se tek očekuje javna rasprava, pa nije realno da budu usvojene pre kraja ove ili početka naredne godine.

Slično kao i kada je u pitanju oblačenje, poslednju reč o zabrani nošenja i upotrebe mobilnih telefona imaju same škole. Iz Ministarstva prosvete su ranije saopštili da je Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja po pitanju nepropisne upotrebe mobilnih telefona jasan i da se "korišćenje mobilnih telefona smatra težom povredom za koju je zaprećen ukor direktora i ukor nastavničkog veća".

Međutim, na školama je da odluče da li će ih potpuno zabraniti i na koji način. Ipak, primetno je da se sve više obrazovnih ustanova odlučuje na ovaj korak, bilo da potpuno zabranjuje njihovo donošenje u školu, bilo da se oni odlažu na specijalno mesto pred početak časa, a kasnije vraćaju učenicima.

Prema kalendaru u narednoj školskoj godini planirana je generalna proba državne mature za đake trećih razreda gimnazija (2. juna i to samo test iz matematike), koji bi, ako ne dođe do novog odlaganja, mogli da budu prvi koji će je polagati u junu 2026.

Ipak, državna matura je i dalje u magli s obzirom da mnogi fakulteti ne pristaju da ona bude zamena za prijemne ispite i žele da i dalje sami biraju buduće akademce.

Takođe, očekuje se i poskupljenje ekskurzija. Zbog visokih cena, ali i najavljenog poskupljenja od najmanje deset odsto, uveliko su počele priče i o njihovom ukidanju.

U agencijama koje se bave đačkim turizmom kažu da su nabavke već završene i da će đačka putovanja na jesen biti skuplja do 10 odsto u odnosu na prethodnu školsku godinu.

I ove godine će se na početku školske godine, na prvom času u svim razredima, intonirati srpska himna "Bože pravde". U slučaju da obrazovna ustanova ne izvede himnu preti joj kazna od 100.000 do milion dinara. Osim toga, i direktor škole, odnosno odgovorno lice, može biti novčano kažnjeno u iznosu od 25.000 dinara do 100.000 dinara. Ova praksa primenjuje se od 2021. godine.

Školski kalendar

Podeli:

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: