08.07.2024.
11:07
Stizaće nam hitne SMS poruke: Sve što treba da znate o novom servisu u Srbiji VIDEO/ANKETA
U budućnosti će građani u Srbiji o poplavama, bujicama, olujama i zemljotresima biti obaveštavani putem SMS poruka.
Odmah nakon najave, nameću se pitanja – kako će funkcionisati ovaj SMS servis i kada bi on trebalo da bude pokrenut?
SMS servis pokriva sve opasnosti
"Servis je intenzivno u procesu izrade. Uključeni su, pored Republičkog hidrometeorološkog zavoda za meteorološke opasnosti, Sektor za vanredne situacije, koji je rukovoditelj ovog celog sistema, zatim Seizmološki zavod vezano za zemljotrese, Srbija vode u vezi poplava, Direktorat za radijacionu sigurnost vezano za nuklearne akcidente, i u tom smislu pokrivene su sve one opasnosti koje je procena rizika Srbije i tretirala", rekao je Goran Mihajlović iz Republičkog hidrometeorloškoh zavoda Srbije.
Kratka i jasna poruka, s uputstvima kako se ponašati; Startuje do kraja godine
"Osnovna ideja ovog sistema je da se kroz SMS poruku svaki građanin obavesti o potencijalnoj opasnosti, brzo, kratko i jednostavno, s dodatnim linkom koji će sadržati i ona uputstva kako se ponašati. Ono što je važno istaći jeste da se ove poruke neće slati za neke uobičajene pojave, nešto što je predmet tekuće prognoze, već samo za one najintenzivnije procese, za one procese koji zahtevaju i određenu aktivnost građana. Na taj način povećaće se svakako bezbednost i ono što možemo reći, s obzirom da je ovo jedan širi deo, dakle, ne samo hidrometeorološkog zavoda, već i svih ovih organizacija koje sam naveo, možemo očekivati negde do kraja godine da sistem bude završen", dodao je Mihajlović.
U celu priču uključeno je i Ministarstvo informisanja i telekomunikacija, koje će biti zaduženo za tehnički deo.
Kako će sistem funkcionisati?
"Kada se očekuje definisani intenzitet nepogode, u narednom periodu poruka će biti ubačena u sistem, odobrena od strane nadležnih organa i zatim prosleđena. Postoji određeno vreme koliko je potrebno, dakle, da ona stigne. Neće se slati za celo područje ukoliko se ne očekuje na celom području. Dakle, biće definisana na nivou opštine, okruga ili većeg dela teritorije, ali u svakom slučaju, ako se, recimo, očekuje u zapadnoj Srbiji neka nepogoda, neće dobiti građani koji su u drugim delovima zemlje", objasnio je Mihajlović.
Pročitajte još:
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar