Društvo 4

06.06.2024.

9:12

"Scipione" udara na Srbiju; Ako vidite ovo na nebu, bežite VIDEO

Meteorolog Ivan Ristić, gostujući u Jutarnjem program TV Prva, izjavio da na Srbiju već krenuo da deluje afrički anticiklon kom su Italijani dali ime “Scipione”.

Izvor: B92.net, TV Prva, Blic

"Scipione" udara na Srbiju; Ako vidite ovo na nebu, bežite VIDEO
Shutterstock/solarseven

Podeli:

"Već od sutra temperature će biti tropske, preko 30 stepeni, a za vikend izmđu 30 I 35 stepeni. Jezgro tog vrelog talasa kreće iz Libije i ide prema Sardiniji, Korzici i Siciliji, dakle u sredinu Sredozemnog mora, a tokom sledeće nedelje se premešta iznad Grčke. Tako da, tamo će biti centar tog talasa i temperature će biti i preko 40 stepeni", rekao je Ristić.

Prema njegovim rečima, taj vreo afrički talas osetiće i Severna Makedonija, ali i jug Srbije gde se u tim danima očekuje i 37 stepeni.  

Navodi i da su ovakve temperature zapravo julske, kao i da će ostati sve vreme leta jer se taj afrički anticiklon tek formira. On će se samo pomerati, objasnio je Ristić, dodaući da se mi nalazimo na obodu delovanja tog anticiklona, što znači da će na području iznad Srbije dolaziti do susreta tog vrelog anticiklona i hladnijeg vazduha sa zapada što će pak značiti mogućnost formiranja jakih vremenskih neprilika.

"Svi ti delovi Balkana koji budu na granici afričkog anticiklona i vlažnog i svežeg vazduha sa zapada imaće uslove za oluje i nepogode. S tim da je sreća da su sada temperature Jadranskog, Sredozemnog i Egejskom mora niske da bi se formirale superćelijske oluje. Kreću se između 21 I 24 stepena", naveo je Ristić.

Na pitanje može li se već sada sa sigurnišću tvrditi kakvo nas leto očekuje, Ristić kaže da će se svakako obistiniti predviđanja da će ono biti toplije od uobičajenog. “To znači da, ako su normalne i uobičajene temperature za jul i avgust oko 30 stepeni sada će biti 35. Biće dosta tropskih dana, prema najava čak i preko 50”, rekao je Ristić.

Izvor: Prva tv

Kada pak temperatura jadranskog mora dostigne 27 stepeni, pojavljuju se pijavice koje poput “pumpi” koje usisavaju vlagu i prenose tu vlagu u oblake što povećava potencijal za nastanak superćelijskih oluja.

Dakle, temperatura Jadranskog mora i vlaga u atmosferi su trik koji dovode do jake super oluje.

"Prečnik superćelije se kreće između 20 i 50 kilometara, a može trajati i do nekoliko sati. Često su izvor ekstremnih vremenskih pojava kao što su olujni vetrovi, grad, poplave, čak i tornada. Glavna razlika između oluje i oluje superćelije je prisustvo smicanja vetra sa visinom. U južnom delu Evrope i širom Balkanskog poluostrva, tokom jula i početkom avgusta 2023. postojali su povoljni uslovi za formiranje ovakvih oluja. Imali smo veoma topao i nestabilan vazduh pun vodene pare, koji je ’gorivo’ za oluje", rekao je ranije Ristić za Blic.

"Kada se vidi perjanica iz oblaka, kao perce, ne mora da ide do dole, to znači da je to oblast jakih vetrova i da je treba izbegavati. To nije superćelijska oluja, super oluja rotira i izgleda sablasno", pojasnio je on tada.

Podeli:

4 Komentari

Možda vas zanima

Svet

"Upravo je započeo rat sa najopasnijom zemljom"

Američki novinar Taker Karlson izjavio je danas da bi odluka odlazećeg predsednika SAD Džozefa Bajdena da dozvoli Ukrajini da napada ciljeve u dubini Rusije dalekometnim projektilima ATACMS mogla da ugrozi živote samih Amerikanaca.

19:50

20.11.2024.

1 d

Podeli: