03.06.2024.
13:33
Srbija na udaru; Preti nam klimatska pojava opasna po život
Vladimir Đurđević klimatolog sa Fizičkog fakulteta u Beogradu, ističe da u naredna tri dana možemo očekivati nestabilno vreme praćeno vremenskim nepogodama.
Za sada nema naznaka da nam preti neka superćelijska oluja. Kako navodi, iako ova pojava može naneti velike štete ljudima, postoji jedna mnogo opasnija vremenska nepogoda, koja pogađa našu zemlju.
Juče se snažna oluja sručila kod nas, međutim, kako ističe klimatolog, nije bila u pitanju superćelijska oluja.
"Juče nije bila superćelijska oluja, već je bio malo ozbiljniji oblak koji je doneo veću količinu padavina. Ovakvi događaji očekivani su za jun mesec. Do srede ćemo verovatno imati malo padavina u različitim delovima naše zemlje. Posle toga trebalo da bi da nastupi stabilnije vreme sa višim temperaturama, nego što smo imali u prethodnom periodu", kaže klimatolog Đurđević.
Iako se očekuje da će topliji period potrajati do kraja juna meseca, danas se savetuje poseban oprez građanima.
"Postoji mogućnost za olujno nevreme u gradovima. Može biti ozbiljno neprijatno, tako da treba imati taj viši oprez. Ali vreme će se smiriti do kraja dana. U utorak bi trebalo da bude stabilnije vreme, a u sredu potencijalno može da bude još malo padavina, ali posle srede dolazi stabilizacija, puno sunca i više temperature", kaže Đurđević.
Sve do sredine aprila imali smo izuzetno toplo vreme na planeti, bilo je i dosta suše, a od sredine aprila, pa do kraja maja imamo relativno pristojno vreme sa temperaturama očekivanim za ovo doba godine, objašnjava klimatolog.
Leto iznad proseka
Kada je u pitanju leto, postoje izgledi da ćemo imati temperature iznad proseka.
"Postalo je karakteristično za našu zemlju su ti toplotni talasi koji se pojavljuju u toku leta, kojih je u prošlosti bilo značajno manje nego danas, tako da i ovog leta možemo očekivati nekoliko toplotnih talasa sa temperaturama koje su prilično visoke", kaže klimatolog Đurđević.
Kada su u pitanju superćelijske oluje, koje posebno zabrinjavaju građane, klimatolog Đurđević kaže da uvek postoji potencijalni rizik od njih, ali trenutno ne znamo da li ćemo i ovog leta imati takve pojave.
O olujnom nevremenu se može pričati tek nekoliko dana pre nego što nastupi. Tako da ne možemo mnogo unapred da vidimo, ali u narednih deset, petnaest dana sigurno nećemo imati, dodaje Đurđević.
Kada je u pitanju ekstremno vreme, klimatolog Vladimir Đurđević ističe da su toplotni talasi mnogo opasniji od superćelijskih oluja.
"Toplotni talasi su vrlo ozbiljni i mogu biti pogubni. To su ti ekstremi kada dolazi do smrtnosti kod različitih kategorija. Treba izbegavati da se izlažemo riziku. Tokom toplotnih talasa imamo veću smrtnost nego što je to neki prosek ili očekivani broj za to doba godine. Tokom 2022. godine imali smo oko 500 smrti više od nekih očekivanih vrednosti zbog toplotnih talasa", kaže Đurđević.
Neophodno je da postoji neka vrsta upozorenja na toplotne talase, koji su posebno nezgodni tokom noći.
"Posebno su nezgodne te visoke noćne temperature, jer tada organizam očekuje da se na neki način temperatura reguliše i da se odmori. Ako vi spavate u nekoj prostoriji koja je pretopla, onda srce radi celu noć pokušavajući da rashladi organizam, što je posebno opasno za starije ljude, pogotovo one sa hroničnim bolestima", kaže klimatolog Đurđević za RTS.
Komentari 7
Pogledaj komentare Pošalji komentar